Top Ad unit 728 × 90

Florence Nightingale Ölüm Meleği mi Yoksa Kahraman mı?


Floransa doğumlu zengin bir ailenin kızı olan Florence Nightingale Kırım savaşında şu anki şöhretini ve maneviyatını oluşturmuştur.
Florence Nightingale bugünkü modern hemşireliğin kurucusu olarak görülmektedir.Tanrı'nın kendisine verdiği haber ile(kendisi öyle demiştir.) Florans  İstanbul'daki Üsküdar İngiliz hastanesine çalışmak için gönüllü olarak girmiş şöhretin basamakları burada yükselmeye başlamıştır.
Florence Nightingale Kimdir
Florence ingiliz hastanelerinin berbat durumda olduğu kamuoyunda yankılarını önce kendisi gibi kendine 38 yoldaş hanım bulup 34 yaşında Üsküdara yollanır İngiliz hastanelerindeki berbat tabloyu düzeltmek için elinde fener ve geceleri dolaşmaya başlar ve adı lambalı kadına çıkar.Tabi karanlık yönleri de yok değildir Jamaika kökenli kendi gibi başka bir hemşire ile girdiği amansız zirve mücadelesi bilinmektedir.Ayrıca  kendi kilisesi'ne mensup olmayanları da nüfusunu kullanarak işten attırdığı bilinmektedi.
10 yıl kadar önce The İndependianted gazetesi İngiliz hükümetinin gizli belgelerine dayanarak yayınlanan haberinde iddiaya göre Florence Nightingale tifo ve dizanteri gibi öldürücü olmayan hastalıklara uyguladığı yanlış tedavi ateş senin yüzünden 15 bin ingiliz askerini göz göre göre göre ölüme yolladığı söylenmektedir.Hatta o dönemde İstanbul'daki Robert koleji nin kurucularından Amerikalı misyoner rahip ve oğlu İngiliz hastanelerinde bu basit hastalıkları Florence Nightingale 'nin ve rahibelerinin habersiz olmaları ve yanlış teşhis uygulamalar nedeniyle hergün hastanelerde 50 yada 60 kişinin öldüğünü İngiliz kongresine ihbar etmişlerdir.
Florence Nightingale  Üsküdarda hastaneyi düzeltmek birlikte yakaladığı şöhretle dediğim dedik biri olmuş.Hayatı boyunca böyle devam etmiştir.Hatta mikrop diye bir şeyin olduğunu kesinlikle kabul etmemiş böyle bir şeyin hastalık yapacağını inanmamıştır.
 Pastör gibi mikroplarla uğraşan bilim adamları bende isterim buluşlarından yıllar sonra bile mikrop diye bir şeyin olmadığını iddia etmiş temiz havanın herşeyin ilacı olduğunu düşünmüştür.Fakat bu temiz hava işine Hindistan'da uygulamaya kalkınca her şeyi berbat etti görülmektedir.Nedeni ise Üsküdarda güzel İstanbul temiz İstanbul havasında hastaneye havalandırarak hastanın iyileştiğini görmek ve aynı şeyi Hindistan'ın pis havasında oradaki hastanelerde denenmiştir yaralı askerler bu pis havadan enfeksiyon kapıp bu sebepten ölüme yollanmıştır.
Temiz havanın havalandırmanın sağlığa iyi geldiğini İstanbulda öğrenmesinin sebebi İngiltere'de her pencere başına vergi alınmasından dolayı evlerde pencere sayısının az olması ve bu sebepten hastalıkların çoğalmasıydı.
Sanıldığının aksine Florence bulaşıcı hastalıklar kanunu şiddetli muhalefet etmiş bazı kadınların doktorluk yapmasına ve komple kadınların doktorluk yapmasına karşı çıkmış o karizmasını kadın hakları ve kadınlara oy verilmesi gibi en ateşli tartışmalar da yer almamıştır.
Fakat her nedendir ki Florence Nightingale bu kadar ölüme sebep olsa da İngilizler tarafından her zaman kahraman ilan edilmiş şöhreti hala devam etmektedir. Üsküdar'da bulunan İngiliz mezarlığı o yılların korkunç özünü muhafaza eden sessiz bir işaret taşıdır bugün istanbul'da sakın bu mezarda sessiz sakinleri iyilik meleği Florans Nightingale'nin cahilce kadar derinden kararlarının kurbanlarından biri olmasın...........

Florence Nightingale Ölüm Meleği mi Yoksa Kahraman mı? Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:03 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.