Top Ad unit 728 × 90

Osmanlı İmparatorluğu Neden Coğrafi keşiflerde Geride kaldı ?

keşif

Herkesin ortak muhabbetidir.Elin Avrupası dünyayı keşfetmiş biz yatmışız.... Peki gerçekten böle mi oldu yoksa şartlar mı öyle geliştı bir bakalım.
    Öncelikle Osmanlı haritasini gözümüze getirelim batıda Fas a kadar himaye yani Atlas okyanusuna dek.
Balkanlarda Viyana kapılarına dek Osmanlının.Kızıldeniz, Karadeniz, Akdeniz bir Türk gölü halinde, İpek yolu baharat yolu elinde peki o zamanki dünyanın tüm stratejik yolları kendine aitken niye fantazi aramak için okyanusu geçmeye kalksın?
   Avrupayı düşünürsek kapana kısılmış durumda olup her yönden Türklere muhtaç.Portekiz ise daha berbat.İspanyadan başka kara komşusu yok önü Atlas okyanusu. Coğrafi yönden keşve ve dayanıklı gemiler yapmaya müsait.Peki bu neye neden oldu şöyle açıklayayım.Tabiri caise bir fareyi köşeye sıkıştırırsanız en ufak yerden kaçmaya çalışır ve olanaksızı dener ve kaçar(başıma geldi oradan biliyorum) yani coğrafi keşiflerin olayı budur.
   Osmanlı dolaylı yönden Coğrafi keşifleri gerçekleştirendir.Bu açıdan baktığınızda kimse herşey elindeyken macera aramaz.

   Ayrıca Osmanlı coğrafi keşiflerden sonra özellikle Hint okyanusunda Portekizliler le oldukça mücadele etmiş fakat gemi yetersizliği ve yerli halkın destek vermemesi gibi sebeplerden dolayı başarılı olamamıştır.

   Yukarıdakıler göz önüne alındığında atalarımıza fazla suç bulmamamız gerektiğini düşünüyorum.
Osmanlı İmparatorluğu Neden Coğrafi keşiflerde Geride kaldı ? Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 13:46 Rating: 5
loading...

1 yorum:

  1. Öncelikle coğrafi keşiflerin yapıldığı dönemde Doğu Akdeniz'de Osmanlı devleti değil Venedik ve Memlükler vardı. Yani Osmanlı Devleti Doğu Akdeniz'e hakim olduğunda Avrupalılar çoktan coğrafi keşifleri yapmıştı. Ümit Burnu ve Amerika'nın keşfi vb. Sonuç olarak Coğrafi keşiflerin temel sebebi Venedik ve Memlük devletlerinin hakim olduğu yollar dışında Hindistan'a giden yeni yollar bulmak. Bu işi başlatan Portekizlilerdir. (B.Diaz-Fırtınalar Burnu ya da Ümit Burnu ve Vasco d. Gama'nın bu yolu kullanarak Hindistan'a ulaşmasıdır) Daha sonra keşiflere ispanya'da ortak olmuştur. Bunun temel sebebi Portekiz'in bulduğu yola alternafik daha kısa yolllar bulmaktır. Ne hikmetse bilinir ki Colomb Hindistan yerine Amerika kıtasını keşfetmiştir. Bilgiler için baknz.Prof. Dr. Halil İnalcık-Rönesans Avrupası 127-136

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.