Top Ad unit 728 × 90

En Kısa Zamanda Dünyayı Fetheden Adam Büyük İskender

makedon

11 yıl gibi kısa bir sürede antik dünyanın nerdeyse bilinen tüm yerlerini fethetmeyi başarmıştır.Aristo'nun hocalığını yaptığı Makedon kralı 2. Philip'in gölgesinde büyüyen Makedonyalı İskender daha çocukluğundan ortalığı kasıp kavuracağını belli ediyordu....

Kral 2. Philp şaibeli bir ölümün ardından (onun yolunu açmak isteyen annesinin Öldürdüğü söylenir )tahta geçen İskender, içindeki cevheri ortaya dökmekte gecikmedi.Yunan yarımadasının tamamını fetheden İskender Makedonların belası Pers imparatorluğuna gözünü dikti.
O günün koşullarına göre oldukça farklı düzenli ve donanımda savaş ordusuyla Anadolu, Suriye ve Mısırda zafer üstüne zafer kazandı.Üstelik tekbir yenilgi almadan.Persler bu durumu şaşkınlık ve korkuyla izliyorlardı.İskender en büyük zaferini 331 yılında bugünkü kuzey Irak topraklarında gerçekleşen savaşta kazandı.Pers imparatoru Darius'u yendi.Makedonların genç kralı şimdi de Perslerin yüce kralı olmuştu daha 21 yaşında.Takip eden 8 yılda kral ve kaşif şapkalarını başarı ile aynı anda giydi ve devasa ordusuyla himalayaların eteklerine dek ulaşmayı başardı.Farklı ülkelerde 70 ayrı şehir ve 2 milyon kilometrekarelik bir imparatorluk kurmuştur.
Tartışmasız tarihin gördüğü en kudretli askerlerden biridir.Kimse onun yaptığı kadar kısa bir süre içerisinde bu kadar büyük bir toprak parçası alamamıştır.İmparatorluğunun sınırları balkanların ortasından, doğudaki Hindikuş dağlarına dek uzanıyordu.Adını Büyük İskender olmasını sebebi biraz da bundan geliyordu.Kılıç salladığı coğrafyaların gelenek ve kültür derneği saygı göstermekten çekinmedi.İttifaklar kurdu.Hatta bu sebeple evlilikler yaptı.Farklı ırk ve kültürlerden milyonlarca kişiyi ortak bir irade de tuttu.Diğer kişilerden farkı gördüğün herşeyi kendisini yapmaya soyunmuş olmasıdır.
Çocukluğunda savaş oyunlarını çok seven İskender,  bildiğinin aksine kısa boylu oğlu olduğu, megalomani ve paranoya belirtileri gösterdiği hatta generali ve koruması olan stephen ile aralarında eşcinsel ilişki olduğu iddia edilmektedir.
Ele geçirdiği toprakları idaresini güvenliği komutanlarına ya da yerli halkın seçtiği kişilere bıraktı. Onun için önemli olan fethetmektir yönetmek değil.Efsanevi Gordion düğümü çözdüğüne inanır.Bu efsane Frig kralı Gordios, Zeus'a bir öküz arabası adamıştır.Araba bir düğüm ile tapınağa bağlanmıştır ve bu düğümü çözecek kişinin Asya'nın hakimi olacağı söylenir.Gordion a gelen İskender bir şekilde bu düğümü çözer veyahut çok kişine rivayet ettiğine göre çözemez ve kılıcıyla keser ve kehanet gerçekleşir.Böylece Asya'nın fatih olur fakat düğümü kılıçla kestiği için erken yaşta  bu sebepten öldüğünü kanaat getirilmektedir.Büyük İskender milattan önce 11 temmuz 323 yılında Babil'de Hindistan'da yakalandığı sıtma tahmin edilmektedir öldüğünde arkasında kocaman bir imparatorluk bırakmıştı.

Seferleri için terk ettiği anayurduna bir daha hiç dönmemiştir.Annesi İskenderin Zeus'un oğlu olduğuna inananmıştır.
Tabi vahşetleri de yok değildi.Yaralandığı savaşların ardından savaş bölgesindeki halkı ibreti alem olsun diye katledilmiştir.Ayrıca askerlerinin formda kalmaları için sürekli soğan getirdiği bilinmektedir.
Atını öyle çok seviyormuş ki atın ölünce bugün atının adını bugünkü Pakistan topraklarında kalan bir şehre atının adını vermiştir.Ayrıca Büyük İskender kendi adını taşıyan çok sayıda şehir kurulmuştur .Bugünkü güneydeki ilimiz İskenderun dahil olmak üzere.Selanik şehride adını İskenderin kızkardeşinden almıştır.Ayrıca girdiği hiçbir savaşı kaybetmezlerdi.İskender o günün koşullarına göre oldukça modern bir ordu kurulmuştur.Savaş stratejileri hayata geçiren ilk asker İskender'dir Savaş taktikleri hala birçok askeri akademi ve işlenmiş ve çoğu tarihçi tarafından tarihin en başarılı kumandanı olarak kabul edilmektedir.
En Kısa Zamanda Dünyayı Fetheden Adam Büyük İskender Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:07 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.