Top Ad unit 728 × 90

Hiç Savaş Kaybetmeyen Komutan Halid Bin Velid Seyfullah


Lakabı Seyfullah (Allah'ın kılıcı) olan Halid Bin Velid yedinci yüzyıldaki müslüman ordusunun arap komutanlarından en ünlülerinden biriydi.
Peygamber efendimiz onun için Halid Allah'ın kılıcıdır onun herşeyini sizin için vermiştir nesi var nesi yok harplerde Allah yolunda sarf etmiştir buyurmuşlardır.

Halid Bin Velid Roma imparatorundan, Sasanilere müttefiklerin kendisinden sayıca üstün olan ordularına karşı giriştiği yüzden fazla savaşta hiç yenilgi almayarak adeta bir askeri efsane haline gelmiştir tarihteki en iyi askeri kumandanlarından biri olarak  anılmaktadır.
En büyük stratejik başarısı 633 ten 636 üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde Pers imparatorluğu Roma nın Suriye topraklarını fethetmiş olması en büyük taktisel taktiksel başarısı Valacana da başarılı bir şekilde uyguladığı çift sarma manevrası ve Firaz ile Yermuk'teki belirleyici zaferleriydi.

Halid Bin Velid Mekkede islam peygamberi karşıtlığı ile ün yapmış kureyş kabilesine mensuptu. Ayrıca Uhud savaşında çok önemli rol oynamıştı kureyş adına. Fakat Halid Bin Velid peygamber efendimizin karakterine güzel hasletlerini görüp duyunca  kendi içinde fikir hesaplaşmasına başlamış ve her geçen gün islamın hak din olduğu gerçeğine yaklaşmıştır.İslam hakkında kesin kararını veren Halid, büyük islâm düşmanlarından Ebu cehilin oğlu başta olmak üzere diğer yakınları ile bir araya geldi ve tepki alacağımı bilmesine rağmen kararını açıkladı.Ardından o gece kılıcını ve altına alarak Medine yollarına düştü ve peygamber efendimizden özür ve af dileyen Halid islam ile şereflenmişti.
Mute savaşında peygamber efendimiz bu harekatın kumandanlığına zeyd bin harisin getirdi.Savaş sırasında komuta kademesi de değişikliğe gidilmesi gerekirse peygamber efendimiz şöyle buyurdu şayet zeyd bin harise şehit olursa yerine cafer bin ebu talip ve o da şehit olursa yerine abdullah bin ve  kumandan olsun o da şehit olursa ordu içlerinden birini seçsin hükmü gereği askerde kendi aralarında bir kumandan seçeceklerdi.Savaş sırasında 3 kumandan da şehit olduğu ve kumandanına Halid Bin Velid seçildi. Savaş akşama da kıyasıya devam etti Halid Bin Velid ustaca taktikleri askeri dehasını konuşturmasıyla Mute savaşının islam ordusu kazanmıştı.İslâm ordusunu güvenli bir şekilde medineye ulaştıran Halid peygamber'in övgüsüne mazhar olmuş ve bizzat onun tarafından Seyfullah olarak isimlendirilmiştir.Halid Bin Velit Mute savaşı şiddetini elimde 9 kılıç parçalandı şeklinde ifade edecektir.
Daha sonra Halid Bin Velid tüm coğrafyada islam ordusu nun başında olarak fetihler yapmaya devam etti.İslamın etkinliği, Halid Bin Velid gibi büyük kumandanların destansı savaşlar ile dalga dalga yayılıyordu.
Bu büyük islam komutanı uzun bir kuşatmanın ardından Kudüs'ü almış, Suriye seferine çıkmış, Hızar savaşında bizans ordusunu yenmiş halep almış ardından demirkapı savaşında yine Bizans'ı yenmiştir. 30 ekim 637 Antakya 'yı teslim almıştır.İnsanüstü gayret eden sergilediği cesaretin ince askeri taktikler ve  süsleyen Halid Bin Velid  en sonunda Maraş'ı islâm topraklarına katmış ve bir süre sonra silahlarına veda ederek Humus valiliğine atanmıştır.Ordusu ile helalleşen büyük islam komutanı.Hazreti Ömer ve görüşmek üzere Medineye gitmiş ve Hazreti Ömer kendisini şu sözlerle övmüştür" çok şey yaptın senin yaptığını hiç kimse yapmamıştır ancak bunları yapanlar insan değildir yapan sadece Allah'tır"
Girdiği her savaşı kazanarak islam tarihinin ve dünya tarihinin en büyük askerlerinden bir olan Halid Bin Velid hayatı boyunca savaşırken şehit olmayı düşlemişti.Bundan dolayı hasta yatağında ölmeden önce yanındakilere yatarak ölmek üzere olduğundan dolayı utanç duyduğunu ifade edecekti.Halid Bin Velid in büyüklüğü belki de peşpeşe kazandı onlarca savaş ve bu savaşlar değil odada inanılmaz taktikler ve izah edilebilir.Lakin onun büyüklüğü Hazreti Ömer tarafından baş komutanlık dan azledilince  hiç azmini kaybetmeden islâm ordularının sıradan bir asker olarak savaşa devam ederek fazlasıyla göstermiştir.

Hiç Savaş Kaybetmeyen Komutan Halid Bin Velid Seyfullah Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:47 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.