Top Ad unit 728 × 90

İnsanların İçindeki Gizli Canavarı Açığa Çıkaran Milgram Deneyi

Ö

1963 yılında Yale üniversitesi'nden profesör Stanley Milgram tarafından tasarlanan deneyi, insanların belirli bir rol altında anonim birleşerek kendi kimliklerinden sıyrılacağını ortaya koymaya amaçlıyordu.
Dernekte 20 ile 50 yaşları arasında toplumun her kesiminden erkekler seçildi.Bu kişiler gazete ilanı ve posta yoluyla bulundu.
Deneyde katılımcılara grubun ikiye ayrıldığı öğretici ve öğrenci olarak bölündüğü bilgisi verildi.Oysaki öğrenci tekti ve tüm katılımcılar öğretici olarak görev yapacaktı.
Tabii ki bu durumdan deneklerin haberi yoktu çünkü öğrenci işbirlikçi idi.Deneyde amaç öğrenciye öğretici yani öğretmen tarafından sorulan sorulara cevap veriyor ve verdiği yanlış cevaplar yüzünden öğretici tarafından elektroşok uygulanıyordu düğme yardımıyla.Deneyde öğretici ve öğrenci birbirini görmüyor arada duvar olan iki oda şeklinde düzenlenmiştir deney ancak birbirlerini duyabiliyordu.

Deney den önce öğretmene 45 volt elektrik şoku uygulanır uygulanarak öğrenciye uygulanacağını sandığı şokun neye benzediği hakkında fikir verilmiş oluyordu.Deneyde tabii ki öğrenci rolündeki işbirlikçi iyi bir oyuncuydu de kendisine elektroşok verilmiyordu.Sadece rol yaparak kendisine elektrik şoku verildiği hissi öğretici yani deneke hissettiriyordu.Elektrik şoku verildiği anda işbirlikçi öğrenci duvarlara yumrukluyor ve merhamet diliyordu.
Öğrenciye sorulan sorularda öğrenci bilmediği zaman ve yanlış cevap verdiğinde elektrik şoku daha da arttırıyor aslında elektrik verdikçe çığlık atılan önceden kaydedilmiş bir kaset aracılığıyla öyle olduğu hissedebiliyordu.Voltaj bir kaç defa arttırılmasından sonra işbirlikçi öğrenci kendisini yan odadaki dernekten ayran duvarı yumrukluyor ve acısını belli etmeye çalışıyordu.Deneyin sürümlerinden biri işbirlikçi deneke gerçek kalp rahatsızlığı olduğunu söylemesi gibi ek bir özellik taşıyordu.
Pek çok noktada pek çok denek öğrencinin ne halde olduğunu öğrenmek için deneyi durdurmak istediklerini ifade ettiler.Denekler 135 voltta durup deneyin amacını sorgulamaya başladı.Ama bunların çoğu sonuçlardan sorumlu tutulmayacaklarına dair güvence aldıktan sonra devam etti.Denek durmak istediği zaman kendisine aşağıdaki sözlü uyarılar yapılıyordu.
1.lütfen devam edin
2.deney için devam etmeniz gerekiyor
3. devam etmeniz kesinlikle çok önemli
4. başka seçeneğiniz yok devam etmek zorundasınız
 Denek bu 4 uyarıdan sonra bir de hala durmak isterse deney durduruluyordu. Tersi durumda ise deney, ancak deneyin en yüksek şok olan 450 volt üç kere ardarda uyguladıktan sonra durduruluyordu.
450 volt elektrik bir insanı öldürebilir.Öldürme se bile onu yüksek acıya maruz bırakabilir.Bunu bilmesine rağmen denekler, karşıdakinin tanımadıkları bu kişinin acı çekmesini istemişlerdir.
Bu deneyin nereye gideceğini merak eden Milgram, deneyi gerçekleştirmeden önce Yale üniversitesinin öğrencilerine anket yapmış, yüksek lisans öğrencileri sadece birkaç sadist eğilimli deneyin yüzde 1,2 en yüksek voltaj uygulayacağını düşünmüş, psikiyatri bölümündeki öğrencileri ise onbinde 12 sinin yüzde 0,12 denekin 450 volta kadar çıkabileceğini düşünmüşlerdi.Oysa sonuçları dehşet vericiydi.Bu ilk deney de 40 dernekten 26 sı yani yüzde 65 i deneyin en yüksek gerilim noktası olan 450 voltu her ne kadar huzursuz hissetmiş olsa daha da uygulamışlardır.Hepsi deneyin bir noktasında durup deneyi sorgulamıştır.Hatta bazıları kendilerine ödenen parayı geri vereceklerini söylemişler ancak çoğu bunu yapmamıştır.Hatta katılımcılardan hiçbiri 300 volt seviyesinden önce şok uygulamaktan tereddütsüzce vazgeçmemiştir.
Bu deney aslında bize insanların ne kadar canavarca hisler taşıdığını ne kadar acımasız olduğunuzu göstermektedir.
İnsanların İçindeki Gizli Canavarı Açığa Çıkaran Milgram Deneyi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:33 Rating: 5
loading...

13 yorum:

 1. Bir zamanlar ben de ilgileniyordum komplolar ve gerçekler ile. Ama bu deneyi ilk defa duyuyorum. Daha detaylı araştıracağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu deney psikoloji literatür üne geçmiştir sıradan insanların ne kadar ileri gidebileceğini ortaya koymuştur ve ne kadar acımasız olduğu nu

   Sil
 2. Okurken gercekten sasirdim. Neden 45 voltoj? Bunun bir aciklamasi var mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dayanılabilecek bir acı olduğu için deneme amaçlı yanı bak bu 45 volt sen içerideki adama daha yüksek acı verecem haberin olsun bak diyorlar

   Sil
 3. bu deney stanford hapisane deneyiyle aynı. insanlığın geldiği acımasız noktayı gözler önüne seriyor baskı altındaki

  YanıtlaSil
 4. Aynen öyle ayrıca Stanford hapishane deneyini yazmıştım ulaşmak isteyenler bakabilir
  http://tarihvekomplo.blogspot.com.tr/2015/06/korkunc-hapishane-deneyi-stanford.html?m=1

  YanıtlaSil
 5. gerçekten ilk defa duydum. okudukça şaşırdım açıkçası.

  YanıtlaSil
 6. ya ben çok sığ düşünüyorum yada deneyi anlamadım ama insanlara zorla devam etmeleri söylendiğinde ikileme düşüp devam etmiş olabilirlrt

  YanıtlaSil
 7. bence ondan değil detaylı açıklama yapılmış olması gerekir kişilerin hoşuna gitmiş olmalı içeride çığlık attırdıkları insan

  YanıtlaSil
 8. Deney ve sonuçları okumak bile insanda kalici hasarlar yaratmakta, insanliga olan inancini derinden sarsmakta.

  YanıtlaSil
 9. Demek ki hepimizin içinde aslında sadist duygular var mesele onları bastırabilmekte

  YanıtlaSil
 10. elektroşok yerine başka birşey uygulansaydı yine aynı acıyı hissedecekti. insan psikolojisi çok geniş bir alana yayılıyor. anlayablmek için belki de yüzyıllar geçecektir

  YanıtlaSil
 11. bu deneyi etik yönden çok hatalı bulunduysa da ona bir sürü ödül kazandırdı.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.