Top Ad unit 728 × 90

Pompei Neden Helak Oldu

helak

Pompei İtalya'da Napoli şehrine 30 kilometre uzaklıkta bulunan antik bir şehirdir. Milattan önce 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Vezüv yanardağına çok yakın noktada bulunan  şehir, bu yanardağın milattan önce 79 yılında harekete geçmesi ile birlikte Pompei şehri ve içindeki 200 bin civarında kişi hayatında hayatını kaybetti.

Yapılan araştırmalarda sonucunda Pompei şehrinin M.Ö 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesi sonucu helak olmasıyla birlikte yok olduğudur.Yanardağın şiddetiyle birlikte şehir 6-7 metre derinliğe kadar lavlara gömülmüş İnsanlar. hayvanlar ve etrafta bulunan her şey bir anda taş kesilmiştir.
Lavların şehrin üstüne yağmasıyla insanlar, oldukları yerde taş kesildiler ve oldukları pozisyonda heykel biçiminde kaldılar.Bu da bize Allah'ın insanlara günahların sonunun ne halde olduğunu ibreti alem için bize gösterdiği görülmektedir.

Pompei antik kenti 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylünün tarlasında kazı yaptığı sırada tesadüf sonucu ortaya çıkmıştır.
19. yüzyılda İtalyan bilim adamları antik kentte çalışmalara başlamış, yapılan kazılar ile ortaya çıkan sonuçlar karşısında gözlerine inanamamışlardır. Çünkü çıkan kazılarda ortaya çıkarılanlar arasında (İnsan suretleri ile insan vücutları çeşitli hayvanlar, çocuklarına sarılmış anneler Vb.)  bulunan her şeyin taşlaşmış halde olduğu görülmüştür. Bulunan taşlaşmış cesetler hala Napoli müzesinde sergilenmektedir.
Pompei antik kentinin deniz kenarında çok güzel bir yerde bulunduğu, Ticaretin ise üst düzeyde olduğu şehirde halkın elit kesimi ile birlikte aydın kişiler ve çok zenginlerin yaşadığı yapılan kazılarda çıkanlardan anlaşılmıştır. Ayrıca Pompei, eğlencenin başkenti ve kumar merkezi olduğu, şehirde bulunan kölelerin dövüş adı altında başka köleler tarafından, sırf zenginlerin eğlenmesi için Geceleri muazzam dövüşlerin düzenlenerek öldürüldüğü tespit edilmiştir. Spartaküs dizisini izleyenler hatırlayacaktır orada yaşananlar Pompei de yaşananlar gibiydi. Zevk, sefa, fuhuş, kumar, alkol, eşcinsellik hat safhada olan ve günah dolu bir şehirde Pompei vahşet ve insanlık dışı her şey yaşandığı,  Şehirde adam başı fuhuş evleri olduğu görülüyordu.
Işte böyle bir ortamda artık helak olmaya doğru giden şehrin üstüne,  Vezüv yanardağının harekete geçmesi ile birlikte püsküren lavlar sonucu Pompei şehrinde bulunan insanlar gelecek nesillere ibret olsunlar diye helak oldu. Gün yüzüne çıkarılan taşlaşmış vücutları bugün bize pek çok şeyi söylemektedir.

Pompei halkının kazılar sırasında taş olarak çıkarıldıkları vakit ölüm anında ne yapıyorlarsa o halde bulundular. Kimi başını ellerinin arasına alarak çaresiz bir şekilde lavların karşısına oturur vaziyette, kiminin şehrin fuhuş yuvalarında, bazılarının da çocuklarıyla lavların altında kaldığı.


Bu olay çeşitli kavimlerin başına gelen korkunç hadiselerden biri olan Pompei bu durumu tarihin ibret vakası olarak beynimize kazınmıştır. Araştırmalar sırasında rastlanılan taşlaşmış buluntulara hiç kimse tarafından akıl sır erdirmemiştir. Çünkü bulunan taşlaşmış insanlar o anda ne yapıyorsa o şekilde donup kalmışlardır.Yemek yiyen bir aile, çocuğuna sarılan bir anne....
Taşlaşmış insanların arasında sapıklıkları esnasında taşlaşmış pek çok çift bulunmuştur. Bu çiftler arasında aynı cinsten olanlar ve ne yazık ki küçük erkek ve kız çocukları da vardır. Bazı insanların cesetleri, bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştır.
Kur'an ı Kerim'de mekan veya kavim ismi verilerek Pompei dan bahseden bir ayet bulunmamakta ancak birçok ayette çeşitli şehirlerde birçok kavmin başına gelen felaketleri belirtilmektedir ve bu ayetler sanki bugün bile gördüğümüz Pompeii den bahsetmektedir. Doğrusu hiç şüphesiz Allah doğrusunu bilir.
Sadece bir gürültü oldu ve onlar hemen susuverdiler. (Yasin suresi 29)
Pompei Neden Helak Oldu Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:57 Rating: 5
loading...

28 yorum:

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. hmm hocam filmini de izlemiştim zaten ama bunu gerçek olduğunu bilmiyordum

  YanıtlaSil
 3. Gerçek hocam ortaya çıkanlardan belli resimlerde görüldüğü gibi İbretlik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında doğru olan şudur doğru bilgidir araştırıp beyninize kabul ettiriniz.
   Evet şehir lavlar altında kalmıştır ve yanardağ patlaması dolay bir olaydır.
   Yıllar sonra ise pompei şehrinin lavlar altında kalan kısmına ulaşılıp alçılar dökülüp bu gördüğünüz insan kalıpları çıkartılıyor.
   Taş kesilmiş falan her şeyi araştırmadan kabul etmeyiniz.
   Olaylara biraz da bilimsel baksanız bir şey kaybetmezsiniz emin olun.
   Herkese iyi günler

   massimopeppino

   Sil
 4. Daha öncedende bildiğim bir olaydı ancak güzel bir şekilde ele alıp anlatmışsınız. Resimlerle dahada anlaşılır olmuş...

  YanıtlaSil
 5. Belgeselleri yapılmış çok büyük bir olay... Görselleriniz de harika olmuş, çok güzel bir siteniz var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için

   Sil
 6. helak olmuş şehirlerden biri olarak geçiyor sanırsam. edepsizliğin diz boyu olduğu bir halk mış bunlar

  YanıtlaSil
 7. Aynen öyle son hallerinde taş kesilmişlerdir görüldüğü üzere ne halde oldukları belli

  YanıtlaSil
 8. Belgeselini bende izlemiştim. İnsanların sapkınlık, şımarıklık ve debdebe içinde yaşadığı ibretlik belgesel.

  YanıtlaSil
 9. Buraya ziyaretim olmuştu Napoli'ye yaklasik yarim saat uzaklikta olan sehir. napoli tren istasyonundan pompeii'ye sık araliklarla trenler kalkmakta.

  YanıtlaSil
 10. Bunlar elbetteki insanoğluna ibretlik gösterilen tablolar azgınlığın sonu.
  best54

  YanıtlaSil
 11. Bu heykeller gerçek ise olaya bak ya yüce Allahım her zaman üstümüzde

  YanıtlaSil
 12. hala taş oldukları şekilde kalmaları çok ibretlik bir olay bunlardan insanlık ders çıkarırmı orasıda tartışılır.

  YanıtlaSil
 13. aristokratkarın villalar ve bahçeler ile çevrili olan pompeide zenginlik ve sapkınlık içinde yaşadıkları bilinir. p

  YanıtlaSil
 14. Filmini izlemiştim gerçek hayretler içerisindeyim

  YanıtlaSil
 15. Yazınızı 3. kez okuyuşum ve her okuduğumda hayretler içindeyim , bu sadistlerin yapmış olduğu canavarca hisler yoruyor artık bizi okurken bile . Günümüzde de devam ettikleri kesindir

  YanıtlaSil
 16. adından da anlaşılacağı üzere pompanın her türlüsünün bulunduğunu düşünüyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pompei'nin o yanık sokaklarını gezen biri olarak ve akşama doğru gezidiğim bomboş sokakların ücra köşelerinden köpek ulumaları geldiğinde nasıl ürpediğini tarif edemeyen biri olarak söylüyorum:

   şu yaptığınız espri orada ürpemekten akla bile gelmez !!!

   Sil
 17. Pompei felaketiyle ilgili National Geographic'in yaptığı bir belgesel var, onu tavsiye ederim. Dehşet verici.

  YanıtlaSil
 18. pompei ile ilgili çok yazılara rastladım insanların o an olduğu gibitaşlaşmaları çok ani olan bir durum olduğunu gösteriyor.

  YanıtlaSil
 19. Tolunay YM · World Global Network'Da İş Analisti bana bak tolunaymısın nesin 2 gram beyninle konuşuyorsun.ADOLF HİTLERİ ÖLÜMDEN DÖNDÜREN ASKERLER JAPON ASKERİDİR.SAHİLDE KIYIYA VURMUŞ BİR ASKERİ KURTARMIŞLARDIR.AYRICA HİTLERİN ANASINI YAHUDİLER LEKELEDİĞİ İÇİN İNTİKAM YEMİNİDİR BU.Bilmeden ALLAH kelamını ağzına alma.AYRICA SEVCAN HANIM NE ZENGİNİ NE FAKİRİ FUHUŞ YUVASI KAVİMDİR POMPEİİ ANASINI BACISINI VE ÇOCUGUNU LEKELEYEN İNSANDIRDIR ONLAR ONLAR ÖLMEYECEKDE KİM ÖLECEK 2 GRAM BEYİN YOK SİZDEDE.

  YanıtlaSil
 20. İnsanlar taşlasmadi aslında insanların üzerine kül çökünce bu kül onları bir kalıp gibi sardı cesetler çürüdukten sonra bu kalıp bozulmadan kalmış ve şehir tekrar 18. Yüzyılda bulununca arkeologlar bu kalıplara alçı dökerek bu heykelleri elde etmişlerdir her heykel alçıdan fark ederseniz fakat alçı doğal bir oluşum değil beseridir ve dıs püskürük kayaclarin beşeri olmadığından emin olabilirsiniz

  YanıtlaSil
 21. sapıklık diye konulan cinsel birleşme görüntüsü bulunan bir taş yontma heykeldir. taşlaşmış insanlar değil. zaten dikkatli bakılınca da farkediliyor. Tabi ki bu sapık bir millet oldukları gerçeğini değiştirmiyor.

  YanıtlaSil
 22. Kül kaplamış daha sonra alçıdan döküm yapmışlar.öyle söylüyor yorumcunun birisi.ne sallama ama.pes.be adam yerde yatan adam heykeline bak dişleri bile aynı biçimde.alçıdan onu yapabilirmiyim diye kendine sor.Allahın ibretlik bir mesajı bu ey beyinsizler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ibretlik olarak görmek gayet doğal da üzerlerine örtülen kızgın küllerin soğuması sonrası taşlanma da doğru zaten ancak içindeki cesetler çürümüş kalıp şeklinde kalmışlardır ve kazı çalışmalarında ilk bulan arkeologlarla bilimsel olarak bu yöntemi kullanarak bu şekillerin ortaya çıkması sağlanmıştır sallama değil yani kimin nasıl yaptığı tescilli görüntülü var illa inanmak istediğinize inat etmek nedir.19. yüzyılın ortalarında İtalyan bilim adamı Giuseppe Fiovelli taşlaşan şehrin arasında bir boşluğa denk gelince oradan kalıplar çıkardı ve gözlerine inanamadı, her şey taşlaşmıştı, insan suretleri bile… Bunları bilimsel yöntemler ile çıkartmayı başaran Giuseppe Fiovelli insan vücutları, çeşitli hayvanlar, atlar, köpekler, çocuğuna sarılmış anneler bulmuştu. Bu bulgular hala Napoli müzesinde sergilenmektedir.https://4.bp.blogspot.com/-dLFSo3h3sx8/U3J3CJRwgnI/AAAAAAAAAlg/xB7ZMzHBXgA/s1600/IMG_6168.jpg

   Sil
 23. Bu Site cok eğlenceli :) .Tarih üzerine aradığın herşey var.Tşkürler Admin

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.