Top Ad unit 728 × 90

Semud Kavmi Neden Helak Oldu


Semud kavmi Kur'an-ı Kerimde adı geçmekte olan ve kendilerine uyarıcı olarak Hz. Salih peygamberin gönderildiği,  Hicr bölgesinde Vadil kura da yaşamış eski bir Arap kabilesidir. Semud kavminin helaki Kur'an-ı kerim'de 26 yerde geçer. Semud kavmi her şeye sahip bir kavimdi, ancak zamanla  Allahu tealaya isyan etmiş ve küfre sapmışlar ayrıca kendilerine tapınmak için putlar edinmişlerdir.

Semud kavmi Arap kaynaklı olmayan tarihi belgelerde de geçmektedir. Aristo' dan bütün eski orta doğu kitapları ile İslami kaynaklarda, Semud kavminin yaşadığı yerde başlarına gelenler anlatılmıştır.
Semud kavmine pek çok nimet verilmiş, dağlar ve taşlar oyularak harika evler inşa edilmiş, yazlık ve kışlık konaklar yapılmış, çok uzun bir ömür sürmüş ve Semud kavmi ömrü boyunca bolluk ve refah içinde yaşamıştır.

Zamanla hak yolundan saparak putlara tapma ya başlamışlardır. Allah onları uyarmak için Hz.Salih'i  görevlendirdi, ancak Semud kavminden az bir kişi ona iman etmiştir.
Semud kavmi, dünyevi üstünlük ve zenginliklerinden dolayı kendilerini diğer insanlardan daha yüksek bir makam da görmeye başlamışlar. Hz.Salih  peygamber Semud halkını doğru yoldan sapmamaya davet edip, sapkınlıklardan vazgeçmelerini,  Allah'tan başka ilah olmadığını söylemiştir.
Ancak Semud kavmi bu uyarılara kulak asmamış, Hz.Salih'in onları sürekli uyarması, korkutmaya devam etmesi üzerine, kavmin önde gelenleri bayram günümüzde(bu kâfirlerin putlara taptıkları bir gün olup o günü bayram ilan etmişler) Hz.Salih peygambere ''Sen de bizimle gel, sen Rabbine dua da bulun, bizde tutarınıza duada bulunalım, eğer senin Rabbin duana icabet ederse biz seni dinler ve ona iman ederiz sana uyarız eğer bu olmazsa sen bize tabii olursun'' demişler ve bu isteklerini Hz.Salih' e kabul ettirmişlerdir.

Hz.Salih, zamanla hak yoldan sapmış şirke düşmüş olan kavim ile birlikte, putlarını alarak şehrin dışına çıkarak kutladıkları bir bayram gününde onlarla birlikte şehir dışına çıktı, kafirler tapındıkları putlarına dua ederek isteklerde bulunur ancak karşılık bulamazlar. Bunun üzerine kavmin önde gelenleri Hz.Salih'den "Salih şu kayadan bir deve çıkar eğer bunu yaparsan sana doğru olacağız, Rabbine iman edeceğiz " demişlerdir.

Bunun üzerine Hz. Salih, Allah'ın böyle bir deveyi kaya'dan çıkarması durumunda, Semud kavminden, iman edeceklerine dair söz ve yemin vermelerini istedi, onlar da bu konu üzerinde yemin ettiler. Ardından, Hz.Salih peygamber ve Allah'a dua etti, bunun üzerine kaya yarıldı ve içerisinden onların istediği gibi gebe 1 deve çıktı.
Mucize olmuştu, kafirler bu büyük mucize karşısında dahi, iman etmeyerek sözlerinden dönmüşler. Ancak Hz.Salih onlara tekrar iman etmelerini ''Bu dişi deve Rabbinizden apaçık bir mucizedir.'' şeklinde kavmine söylemiş ve ardından ''Ona kötülük yapılmamasını ve bu dişi devenin bir mucize olduğunu söylemiş eğer bu deveyi bir kötülük yapılırsa can yakıcı bir azaba uğrayacaklarını'' onlarA iletmiştir.
Bu uyarıları dikkate almayan kafirler Allah'ın mucize olan dişi deveyi öldürmüşler. Bunun üzerine Hz.Salih Peygamber ve ona iman edenler dışında kalan bütün Semud kavmi şiddetli bir gök gürültüsü de helâk edilmiştir.
Semud kavmi , kendi azgınlıkları sebebiyle Allah'ın Resul'unu yalanlayarak, kavmin en bedbaht olanının deveyi kesmek için ileri atılmasıyla, Allah'ın Resul'u de onlara ''Allah'ın devesini ve onun su içme hakkını koruyun'' demişti, Fakat onlar onu yalanladılar ve deveyi boğazladılar. Bunun üzerine Rableri günahlarından  dolayı onları azabıyla helak etti ve kavmin bulunduğu bölgeyi  yerle bir etti. Şems 91/13-14

Semud Kavmi Neden Helak Oldu Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:20 Rating: 5
loading...

7 yorum:

 1. eğer Allah'ın emir ve yasaklarına uymayıp azgınlığa uğrarsanız sonucu işte boyle helak olmak olur. Günümüzünde bunlardan farkı kalamdı Allah sonumuzu hayır etsin

  YanıtlaSil
 2. Tarihten ders almayi bilmeliyiz.

  YanıtlaSil
 3. Mübala etmiyoırum günümz yaşantısına bakarak yakında bir ülkeninde helak olacağını kestirmek zor değil

  YanıtlaSil
 4. Günümüz dünyasında ne yazık ki çoğu ülke böyle, takdir Allah'tandır tabikide bize birşey demek düşmez ama Allah hakkımızda hayırlı olanı versin..

  YanıtlaSil
 5. Tarih gerçekten de çok ilgi çekici derin bir havuz. Gerçi bu islamiyetin kudreti ile ilgili bir durum ama olsun. Yine de önemli bir durum.

  YanıtlaSil
 6. Helak olan kavimlerden biri semud kavmi. Önemli olan bu olaylardan ibret alabilmek

  YanıtlaSil
 7. Allah hayır etsin tarih bunun gibi helak olmuş nice kavimlerle dolu

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.