Top Ad unit 728 × 90

Yeşilçam'da Subliminal Mesajlar

subliminal

Subliminal mesaj daha önceki konumuzda işlemiştik. Orjinal anlamı bilinçaltı mesajı demektir. Yani şöyle açıklayacak olursak film, afiş, reklam, çizgi film, video oyunları gibi görsellerin içine gizlenen ekstra fotoğraflarla bilinçaltımıza reklam ve slogan yerleşimidir.
Bu olay genelde çizgi filmler ve çocuk filmlerinde daha sık görülür. Nedeni de beynimiz sevdiğimiz şeylere karşı kendini açık tutar, etkenlerin girmesine izin verir. Yani şöyle düşünün bir kaktüse dokunurken dikenler olmasına rağmen elinize batmaz. Çünkü ona karşı beyninizi koruma altına almışsınızdır. Ancak bir gülü elinize alırken çok kere elinize diken batmıştır. Bunun nedeni güle duydunuz sevgi ve zihninizi bu sevgi sayesinde açık bırakmanızdır. Subliminal mesajlar da bu şekildedir. Beyin sevdiği şeye karşı açık olduğu durumlarda rahatça bilinçaltımıza giriş yapabilir.
Subliminal mesajlar daha çok
yabancı filmlerde çizgi filmlerde örnekleri mevcuttur. Ancak gelin biz ülkemizden örneklere bakalım. Tabii bunlar çok iddiadan öteye gitmez ama artık takdiri siz verin.
Öncelikle Yeşilçam çoğumuzun çocukluğuzdan gelişmemizde pek çok filmi izlediğimiz Türk sineması filmlerini  toplamı olan Yeşilçam'da, geçmişten beri pekçok mesaj filmler yoluyla topluma iletilmiştir. Komedi filmlerinde çoğu kez din ile alay edilmiş, bu açıdan verilen mesajların durumu delil niteliğindedir. Pek çok komedi filminde hacı hocalar dolandırıcı bazen sarhoş ve cin fikirlidir. Bu nedenle Yeşilçam filmleri hala eleştirilmektedir. Bazı Yeşilçam filmlerinde ise komünizm propagandası yaptığı yapıldığı iddia edilmektedir.
Bu Kadının Filmde Ne İşi Var Videosu Alttadır

Durum 80 darbesinden sonra biraz değişmiş. Yeşilçamda erotizm çağı gelmiş ve filmlerde erotik ögeler,cinsellik, fuhuş,uyuşturucu ön plana çıkmış, bir nevi toplum cinsellik yoluyla uyutulmaya çalışılmıştır.
Işte tespit edilen yeşilçam filmlerindeki subliminal mesajlar. Tabi bunları Subliminal mesaj olarak değerlendirmek size kalmış ama bunları oraya kimin  ne amaçla koyduğu hala tartışılmaktadır.
Süt kardeşler ve Hababam sınıfı filmlerinde çeşitli dakikalarda bu kadının resmi bir saniyeliğine olsun ekranda görünmüştür. Klasik subliminal mesaj tekniğidir. Şimdi Yeşilçam da çekilen filmler basitti, filmler düşük bütçelerde çekilip hatalar yapılabildiği görüşü siz de oluşabilir. Peki ama bu kadının orada ne işi var acaba?
Bu kadın resmi 2001 yılında Süt Kardeşler ve Hababam Sınıfı filmlerinde, filmler onarılırken tespit edilmiş ve kaldırılmıştır.
Yorumu size bırakıyorum acaba ne kadar etkin kullanıldığı ya da bizi ne kadar etkilediği bilinmez ama yıllarca televizyonda izlenen filmlerdeki bu kareler oldukça düşündürücü.

Yeşilçam'da Subliminal Mesajlar Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:49 Rating: 5
loading...

17 yorum:

 1. ülkemizde çok yaygın olmamakla beraber, bütün dünyada oldukça yaygın gizli bir pazarlama şekli

  YanıtlaSil
 2. çok yerindede bit görüş kaleme alınmış bu günümüzde farklı mesajlarla aynı reklamlar devam ediyor,

  YanıtlaSil
 3. bahadır ateş14 Eylül 2015 09:52

  her yayında böyle ince mesajlar var bundan sonra daha fazla dikkat edecem...

  YanıtlaSil
 4. yerli yönetmenler her zaman kötülük için film yapmışlardır bunlara örnek olarak şaban isminin kötülenmesi oysaki şaban çok değerli bir isim ve aylardandır

  YanıtlaSil
 5. Ben de sumbliminal mesajların kullanıldığına inanlardanım. İnsanları yönlendirmek için bu tüp mesajlar filmlerde sık sık kullanılıyor. Dİkkat etmek gerek.

  YanıtlaSil
 6. aynısını sen yaptın hakko..ne iş..?

  YanıtlaSil
 7. Bana göre sağlam karakter yapısına kolay kolay etki edemez bunlar. Bir de subliminal mesaj adı altındaki bazı figürler her türlü resimden zorlamayla çıkartılabilir. Çok fazla abartılı çıkarımlar görüyorum bazen.

  YanıtlaSil
 8. çoğumuzun defalarca izleği, türk sinemasının klasik eserlerinden ama ben izlerken dikkat etmemişim.
  demekki daha dikkatli olmak lazım.

  YanıtlaSil
 9. Bir yaşıma daha bastım subliminal mesajları biliyor ve takip edebildiğim kadar ediyordum ama Türk sinemasında takip etmemiştim

  YanıtlaSil
 10. Subliminal mesaj içermeyen yayın mı var tvde?

  YanıtlaSil
 11. bunların tarihi demekki o zamana dayanıyor kurtlar vadisinde az izlemedik bu tür işlemleri

  YanıtlaSil
 12. vay be bizim sinemamızda bile bu tarz şeyler olması çok şaşırtıcı :)

  YanıtlaSil
 13. boş işler yıllarca izledik kimse ne gördü nede anladı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ÖLe görülebilir ancak artan taciz ve bastırılmış sapıklıklar la ilgili olduğunu düşünüyorum

   Sil
 14. Yaşım 14 ve bunlardan haberdarım ve pek de umrumda olmasada benden küçük çocuklar ya da yaşıt çocuklar etkilenebilir. Bizim neslimizide kirketmeye çalışıyolar.

  YanıtlaSil
 15. Bugün her yerde (okullar, alışveriş merkezleri, parklar ve tüm sokaklarda) gördüğünüz öpüşme sahnelerini 10 yıl önce tv de görsek utanırdık şimdi her yerde her yaşta.

  YanıtlaSil
 16. Kadir Mısıroğlu Yeşilçam filmlerinde görev alan yapımcılardan birine soruyor: "Neden artık film çekmiyorsunuz?". Ve şu cevabı alıyor: "Eskiden sermayeyi Amerikalılardan alıyorduk."

  Sanırım bu yeterince açıklayıcı.

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.