Top Ad unit 728 × 90

En Acımasız Moğol hükümdarı Hülagü Han


Hülagü Han (1217-1265) Cengiz Han'ın torunu olup İlhanlı Devleti'nin kurucusudur. Soyu Cengiz Han dan gelen Hülagü Han, adını Abbasileri yıkan hükümdar olarak tarihe geçirmiştir. Özellikle İran seferi ve Bağdat ın alınması sebebiyle tarihe kanlı bir sayfa açarak Geçmiş olan Moğol hükümdarı, tarihin en ilginç kişiliklerinden biridir.

Cengizhan'ın ölümünün ardından babası büyük han Mengü tarafından güneyde İran ve Abbasilere karşı dedesi Cengiz Han'ın politikalarını devam ettirmesi için görevlendirilmiştir.
Ardından büyük bir Ordu Kuran Hülagü Han, İran'a sefer düzenlemiş, ilk etapta hiçbir direnç ile karşılaşmadan feth ederek yoluna devam etmiştir. Meşhur haşhaşilerin Alamut Kalesi'ni kuşatmış, yüzyıllar boyu kimsenin alamaz dediği Alamut kalesini Usta bir Bilginlik ve teknoloji ile kolayca fethetmiştir.
Hülagü Han mühendisleri sayesinde Sarp Alamut kalesini fethederek dünya tarihine geçmiştir. Bilindiği üzere Alamut kalesi oldukça Sarp kayalıklarda, oldukça profesyonel Haşhaşiler tarafından korunmakta ve alınması çok zor bir konumdaydı. Hülagü Han mühendislerin akıl vermesiyle  Kalenin altındaki Tepe nin içine tüneller kazdırmış ve bu Tünelleri tamamen Petrol ve Barut ile doldurmuştur. Adeta Kalenin bulunduğu Tepeyi dev bir bombaya dönüştürmüş kaleyi havaya uçurmuştur.
Böylelikle hiç alınamaz denilen Alamut Kalesi'ni fetih etmiş ve ardından Bağdat'a yönelmiş Hülagü Han ve Moğol ordusu.
Babası Büyük Han'nın ona öğüdü, kendisine direnmeyen kasabaları ve milletleri hoşgörülü davranması, Ancak ona direnen şehirleri tamamen kılıçtan geçirmesini öğütlemiştir.
Hülagü Han Bağdat'a ulaşmış ve Halife Mustasım'a teslim olmasını istemiştir. Halife ise kendisine saldırırsa Allah'ın gazabına uğrayacağını söylemiş teslim olmayı reddetmiştir.
Hülagü Han Bu sebepten oldukça kızmış ve Moğol savaş makinesini harekete geçirmiştir. Abbasiler üzerine Bağdat'a oldukça kanlı bir sefer yapmış, Bağdat şehrini çok fazla zorlanmadan yıkıcı Savaş gücü ile ele geçirmiştir. Asıl dram Bağdat'a fethettikten sonra yaşamıştır. Dünya tarihine katliamlar sayfası içinde geçen bu sefer de Bağdat'ın tamamının öldürüldüğü ifade edilmektedir.
Kimi kaynaklarda 90 bin kişinin 1258 yılında öldürüldüğü, Bir hafta boyunca tüm Bağdat'ın yağmalandığı ve katledildiği çoğu tarihçi tarafından hemfikirdir.
Hülagü Han Orta Asya şaman inançlarına sahipti ve karısı ile annesi hristiyan olduğu söylenmektedir. Annesi ve karısının etkisinde kalan Hülagü Han'ın Abbasilerin Türklere yaptıklarından dolayı ve ailesinin etkisinde kaldığından dolayı Müslümanlara çok sıkı bir nefret beslediği söylenir. Yaptığı faaliyetler ve bu bir nevi ortadadır.
Moğollar yapılan Düceyil Muharebesi'nin ardından Bağdat şehrini tamamen ele geçirmiş, kaçmak isteyenlerin ise yakalayıp öldürmüşlerdir. Halife yakalanmış ve öldürülmeden önce halkın katledilmesi ve şehrin yağmalanması kendisine izlettirilmiştir. Moğol kültürü ve Bozkır geleneklerine göre Asil kanın yere düşmesi uğursuzluk sayıldığından, halife keçeyr sarılıp atlar tarafından çiğnetilerek öldürülmüştür.
Hülagü Han'ın o dönemde yaptığı katliamın boyutları oldukça çarpıcıdır. Kaç kişiyi öldürdüğü bilinmese de o zamanın Fransa Kralına yazdığı mektupta ordusunun yaklaşık 200 bin kişiyi öldürdüğününü söylemiştir. Bağdat, Abbasiler ve İslam tarihinde önemli bir yere sahip olup o dönem yüzyıllar boyu oluşturulan önemli kütüphaneler, eserler, camiler tamamen yağmalanmış, yakılmış ve Moğol istilasına uğramıştır. Bu nedenle İslam rönesansının Moğollar tarafından engellendiği bugün tarihçiler tarafından söylenmektedir.
Hülagü Han, ardından Filistin seferine çıkmış, Suriye ve Eyyubiler üzerine gitmiştir. Bir sonraki hedefleri Mısır olurken babası büyük Han Mengü'nün ölümü Hülagü Hani bu sefer den Vazgeçmek Zorunda bırakmıştır. Ardından taht karışıklıkları nedeniyle Hülagü Han hakimiyetindeki bölgeye kuzeye geri döndü. Bu süreçte yerine bıraktı Ordu Araplar tarafından Ayn Calut bölgesinde yenilgiye uğratılıca Hülagü Han, intikam için yeni bir Ordu topladı. Ancak kuzeni Berkehan ona Savaş açmış ve bu Seferden vazgeçmiştir.
Kuzeni ile yaptığı savaşta hayatının ilk yenilgisini alan Hülagü Han kafkaslarda Bozguna uğramıştır. Bu savaş Moğol orduları arasındaki ilk savaş olup taht kavgalarının kıvılcımını ateşlemiştir. Hülagü Han 1265 yılında ölmüş, atı ve cariyeleri de kurban edilerek onunla birlikte gömülmüştür. Cenazesi şamanist geleneklere göre yapılan son hükümdar olan Hülagü Han, yerini oğullarına bırakmış, ancak ilhanlılar Devleti olmak üzere çok Prenslik ve Devlet parçalanarak tarihi gömülmüştür.
Hülagü Han tarihi kanlı Bağdat seferi Abbasileri tarihten yok etmesi ve Alamut Kalesi'ni fethetmesiyle geçmiştir. Sanılanın aksine bazı kaynaklarda bilime ve kimyaya çok ilgili olduğu söylense de doğruluğu netleşmemiştir. Bazı tarihçiler onun Aslında Türk olduğunu iddia etmiş, Ancak pek çok kaynakta Moğol hükümdarı olarak geçmektedir. Kale kuşatmalarında her zaman Türk ve Moğol olmayan unsurları en ön saflara sürmüştür Çinliler gibi. Çoğu İslam kaynağında en büyük zalim olarak yer alan Hülagü Han yaptığı yıkımla, İslam tarihine çok büyük zararlar verdi Aşikardır.
En Acımasız Moğol hükümdarı Hülagü Han Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:04 Rating: 5
loading...

12 yorum:

 1. Cengizhan Türk'tür... Doğal olarak Hülagü Han'da Türk. Moğol halkı Türklere benzer, günümüzde Moğolistan'da arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan kurganların çoğu Türk soylularına aittir. Bu da Moğol halkının, Türkler ile aynı kanı taşıdığına işaret ediyor. Bence Orta Asya'da ve Uzak Doğu'da bulunan çoğu halk, Türk'tür.

  YanıtlaSil
 2. Şimdi bu adamı sevdim, keşke kendi ülkesinin sorunları engellemese de abbasileri tümüyle tarihten silseydi. büyük sevap kazanırdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müslümanların yok olmasına bu kadar meraklı misin

   Sil
  2. abbasiler ve emeviler müslüman değildiler ki bizzat emeviler medineyi talan edenlerdir muaviye soyu mervan soyu hiç bir zaman müslüman olmadılar ki hep kriptoydular tarihte abbasi ve emevilere müslüman diyecek bunuda kanıtlayacak yoktur kısacası keşke abbasi soyu tamamen kurutulsaydı ama olmadı taht kavgaları zayıflayan hülagi amacına ulaşamamış

   Sil
 3. Hulagu ozbeoz turktur. 650 yilindan itibaren semerkand, merv ve buhara turklerini kilictan geciren, yuzbinlerce saman ve zerdust turku kitir kitir kesen araplar yapinca iyiydi de, turk hakani hulagu araplara ayni zulmu uygulayinca mi cani oldu. 750 yilindan sonra arap iskenceleri turklere aynen devam etmistir. Yuzyillar sonra bir turk gelip ceyhun nehirde yasayan turklerin intikamini almistir. Arapliktan vazgecin. Biz turkuz!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç adamakıllı tarih okudun mu acaba saçma sapan konusuyosun Cengiz köpeği de torunları da Türk değildir.zulüm yapan herkes canidir beğenmediğin Araplar da Türkler de

   Sil
  2. Katılıyorum berre nur, cengiZhan ve torunu asla türk olamazlar

   Sil
  3. zaten bugünleri sizi görseydi Türklüğü istemezdi sizin atalarınız mervandır yezidtir muaviyedir ama asla cengiz asla hz hasan hz hüseyin asla hz osman asla attila asla atatürk değildir sizin atalarınız muaviyedir ebu lehebdir

   Sil
 4. 4 yüce insan Cengizhan,Hülaguhan, Timur ve son olarak Atatürk sayesinde asya ve anadolu tamamen araplaşmaktan kurtulmuş ve Türk ırkının yok olmasının önüne geçilmiştir , ışıklar içinde uyusunlar.

  YanıtlaSil
 5. Cengizhan ve torunu deccal lerden sadece 2 si

  YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.