Top Ad unit 728 × 90

Hilafeti Osmanlıya Getiren Padişah Yavuz Sultan Selim


Yavuz Sultan Selim(1470-1520) en kudretli Osmanlı padişahlarından biri olup yaptığı İran ve Mısır seferleri de Osmanlı'nın topraklarını bu da oldukça genişletmiş halifeliğin Osmanlı'ya geçmesinin sağlayarak Osmanlı'yı adeta şaha kaldırmıştır.
Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet'in torunu olup II. Beyazıt'ın oğludur. Annesi dulkadiroğullarının kızıdır. Yavuz Sultan Selim, babasının şehzade döneminde Amasya'da dünyaya gelmiştir. Gençliğinde babası II. Beyazıt tarafından Trabzon'a şehzade eğitimi alması için gönderilmiş,
Yavuz Sultan Selim Trabzon'da oldukça iyi bir yönetim sergilemiştir. Trabzon'a gerçekleşen Gürcü akınlarını durdurmuş ve Gürcistan'a sefer düzenleyerek oranın Osmanlı himayesine geçmesini sağlamıştır. Diğer şehzade kardeşleri sınır bölgelerinde uzakta şehzadelik yaparken, Yavuz Sultan Selim sınır bölgelerinde doğuda sürekli çarpışmaları ve akınlara çıkmış, askerlerin gözünde kahraman olmuştur. Özellikleri doğudan baş gösteren Acem tehlikesinin farkına varmış, bunun için babasını uyarmıştır.

Babası II. Beyazıt oldukça sakin bir kişiliğe sahipti ve padişahlığı zamanında Osmanlı durgun bir zaman yaşamıştır. Yeniçeriler içinse Varna ,Kosova zaferi adeta bir anı olmuştur. Bu dönemde Yavuz Sultan Selim'in akınları ve kahramanlarını duyan yeniçeriler onu kahraman ilan etmiş, bu dönemde Yavuz Sultan Selim de boş durmayarak kendi yolladığı bir nevi ajanlar sayesinde İstanbul'da popüleritesini arttırmış ve İstanbul'dan haberler kendisine taşınmıştır. Daha sonra şehzade kardeşinin tahta geçeceğini duyan Yavuz Sultan Selim babasına başkaldırarak onun üzerine yürümüş ardından babası tahttan feragat ederek padişahlığı Yavuz Sultan Selim'e bırakmıştır.
Yavuz Sultan Selim başa geçtikten sonra tehlikenin farkında olduğu, doğu üzerine siyaset ve planları başladı. Ancak kardeşi şehzade Ahmet onun başına gelmesini kendine sindirememiş ve Konya'da isyan etmiştir.

Yavuz Sultan Selim başa geldiğinde ülke bir nevi karışıklık içine girmiş bunun sebeplerinden biri de Şah İsmail olmuştur. Şii Safavi devleti onun gözünde büyük bir tehlike teşkil etmektedir. Ülkedeki insanların bastıran Yavuz Sultan Selim 1514 yılında Çaldıran seferine çıkmış, şah İsmail ile yaptığı Çaldıran savaşında onu yenerek Safevi devleti'ni bozguna uğratmış, İsmail şans son anda kaçmış, Yavuz Sultan Selim peşinden Tebriz'e kadar girmiştir. Yavuz Sultan Selim'in amacı doğuda Türkistan yolunu açarak tüm Türk topraklarını ve islam dünyasını bir çatı altında birleştirmek Osmanlı sancağı altında toplamaktı.

Ancak kışı orada geçirmeyi planlarken, şartlar el vermediğinden Amasyaya dönmek zorunda kalmıştır. Çaldıran seferi sonunda Erzincan Kemah kalesi, Diyarbakır alınmış, Anadolu'da Türk birliği tamamen kurulmuştur.

Çaldıran zaferinden sonra İran-Mısır'da ittifak yapmış ve bu ittifakı öğrenen Yavuz Sultan Selim güneye doğru sefer yapma hazırlıklarına başlamıştır. Fatih zamanından beri Memlüklüler ile arası açık olan Osmanlı bu sorunu Yavuz Sultan Selim kesin olarak çözmeye planlıyordu aslında. Nedeni Dulkadiroğulları beyliği Çukurova bölgesinde daha önceleri Osmanlı'da önemli savaşlar olmuş bu bölge iki ülke açısından sorun teşkil etmiştir. Şimdi ise Mısır ve İran Osmanlı'ya karşı birleşmişti.

Yavuz Sultan Selim'in 1517 de tekrar sefere çıktı. Yol üzerinde olan Antep ve Besni'yi bir gün arayla fethetti. Ama asıl savaş Mercidabık'da yaşandı. Mercidabık savaşında Memlüklüleri yoğun ateş altına alan Osmanlı topları, mısırlıarın fazla dayanamaması ve savaşı kaybetmesiyle Mercidabık zaferi Osmanlı'nın oldu. Savaş sonunda Mısır hükümdarı Kansu Gavri ölmüş, Suriye yolu Osmanlı için açılmış oldu.

Yavuz Sultan Selim sırası ile güneye inerek önce Halebi ardından Şam, Hama ve tüm Suriye'yi Osmanlı topraklarına kattı yeni hedefi Mısır oldu.
Yavuz Sultan Selim Aralık 1516 da önce Lübnan ardından Gazze beyliklerini Osmanlı topraklarına kattı. Ancak Mısır'ın başına geçen Tumanbay'ın Venedikliler ve işbirliği yaptığı ve Ridaniye'de savunma hattı oluşturarak Avrupa'dan toplar getirdiği haberi Yavuz'a ulaştı.
Yavuz Sultan Selim Ocak 1517 de hiçbir ordu'nun geçemediği Sina çölü'nü 13 günde geçerek(bu geçme sırasında 40 yılda bir yağan çöl yağmurları yağmıştır.)  Ridaniye'ye ulaştı ve ordusu da Mısır ordusunun güney kanadına geçerek sabit topların devre dışı kalmasını sağladı. Bu manevrasıyla kısa bir sürede Memlük ordusunu yenerek Ridaniye savaşı'nı kazandı. Kahire yolu açılmış oldu.
Büyük bir görkemle Kahire'ye giren Yavuz Sultan Selim, Abbasiler ve Memlük devleti'nin tarihten sildi ve kutsal toprakları Osmanlı'ya katarak halifeliğin Osmanlı'ya geçmesinin sağladı. Osmanlı devleti'ndeki ilk halife Yavuz Sultan Selim olmuştur.

Bu sefer ile kutsal emanetler İstanbul'a getirildi. Ayrıca Osmanlı hazinesi adeta doldu taştı.Yavuz Sultan Selim  ile ilgili aslında halifeliğin Osmanlı'ya hiç geçmedi şeklinde bazı tarihçilere iddaası olsa da Abbasi halifesi törenle Ayasofya camii'nde halifeliği Yavuz Sultan Selim'e devrettiğini açıklanmış ve cübbelisini kendisine giydirmiştir. bu sefer ile birlikte Osmanlı padişahı tüm İslam dünyasının dini lideri olmuş, hem halife hem padişah olmuştur.
Yavuz Sultan Selim tahtı aldığında 2.275.000 kilometre kare olan Osmanlı toprağı onun padişahlık döneminde 6.557.000 kilometre kare ye yükselmiştir.

Yavuz Sultan Selim kimdir, hayatı boyunca sadeliğe önem vermiş, zevk ve sefa dan uzak durmuş oldukça ince bir kişiliğe sahip olduğu söylenen bir padişahtır. Süs ve şatafatı sevmeyen öğle yemeklerinde bir çeşit yiyen, tahta tabak kullanan bir padişah olan Yavuz Sultan Selim hayatı sürekli savaşlar ve akınlarla geçmiş, özellikle İran şahı ile yazışmaları mektupların ve atışmaları bugün bile oldukça ilgi konusu olmuştur. Yavuz Sultan Selim'in oldukça geniş bir istihbarat ağı bulunmaktaydı. Bu istihbarat ağı sayesinde hem ülke içindeki hem de dünya siyaseti ile ilgili bilgiler onun elini güçlendirmiştir.

Yavuz Sultan Selim Küpe taktığı iddiaları gerçeği yansıtmadığı, bu iddaa Yavuz Sultan Selim'e sürekli kötü iftiralarda suçlayan Avrupa ve İran tarihçilerinin uydurması olduğu(Çekemediklerinden dolayı) çoğu tarihçi tarafından dillendirilmektedir..
Genç yaşta seferlerden sana başındaki çıban sebebiyle vefat etmiş, bu çıbanın babası tarafından beddua edildiği için onu öldürdüğü rivayet edilir.
Kendisinden sonra tahta muhteşem Süleyman, Kanuni Sultan Süleyman geçmiş ve onun devamında ülke Osmanlı'yı cihan devleti yapma yolunda ilerlemiştir.
Hilafeti Osmanlıya Getiren Padişah Yavuz Sultan Selim Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:28 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.