Top Ad unit 728 × 90

Padişah II. Murad

s

Padişah II. Murad(1404-1451) I. Mehmet'in oğludur. Annesi Emine Hatun olup 1404 yılında Amasya'da dünyaya gelmiştir. Altıncı Osmanlı padişahıdır.

II. Murad tahta geçmesinin ardından dedesi Yıldırım Beyazıt'ın kayıp çocuklarından Şehzade Mustafa'nın ülkeyi karıştırması ile mücadele etmiştir. Bizans ile Birlik olan amcası Mustafa'nın ortaya çıkardığı karışıklıkları bastırmakla uğraşan 2. Murad, Uzun savaşların ardından düzmece Mustafa adıyla anılan amcasını öldürtmüş ve rahat bir nefes almıştır.
Ardından öcünü almak için Bizans'a saldırmış ve İstanbul'u kuşattıysa da başarılı olamamıştır bu başarısızlığın sebeplerinden Bir de kardeşi Mustafa'nın Bizanslılar tarafından desteklenip kendisine karşı isyan etmesidir.
Bunun ardından Selanik, Yanya'yı fethetmiş, Ardından Germiyan ve Karaman beyliklerini yenerek dedesi Yıldırım'dan sonra Anadolu'daki birliği yeniden kurmuştur.
Daha sonra büyük bir Balkan seferine başlayan İkinci Murat Rumeliye geçerek Sırbistan'a sefer açmıştır. Ardından Macaristan topraklarına girmiş ancak burada Erdal voyvodasına karşı bir kaç kez yenilmiştir. 1444 de Segedin Barış Anlaşması yapılarak Sırbistan ve Eflak topraklarını Macarlara bırakılmıştır.
Bu ağır yenilgiyiyle morali bozulan II. Murad, tahtı O tarihte henüz 13 yaşında bulunan oğlu II. Mehmet (Fatih) bırakarak Manisa'ya çekilmiştir.
Bu yenilgi Papa'nın iştahını kabartmış ve Türkleri Avrupa'dan atma isteği Doruk noktasına ulaşmıştır. Çocuk yaşta bir Şehzade'nin Osmanlı padişahı olmasıyla Papa bu durumu fırsat bilerek bir haçlı ordusu hazırlamış ve 2. Murat'ı yenen Yanoş'u bu ordunun komutasına getirmiştir.
Haçlı ordusu Tuna Nehri'ni geçerek Varna'yı kuşatmıştır.
Osmanlı zor bir durumdayken vezirler ve oğlu II Mehmet, II. Murad'ı tekrar tahta geçmesi için telkinlerde bulunmuşlardır. Bu süreçte meşhur mektup olayı yaşanmıştır.
Bu süreçte İkinci Murat ordunun başına Tekrar geçmiş ve Varna'ya ulaşıp haçlıları büyük bir Bozguna uğratmıştır. Bu savaşın ardından Osmanlı büyük bir tehlikeyi bertaraf etmiş, Hatta komutan Yanoş canını zor kurtarmıştır. 2 yıl sonra yeniden padişah olmuş II. Murad, Yanoş'u bu defa Kosova meydanında şansını tekrar denemiştir. Üç gün süren savaş sonunda yenilmiştir.
Edirne'ye dönen padişah Murad burada oğlu Mehmet'i evlendirmiş ve 49 yaşındayken ölmüştür. Padişah II. Murad'ın bazı şiirleri günümüze kadar gelmiştir.
Padişah II. Murad Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:10 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.