Top Ad unit 728 × 90

Padişah II. Selim Sarı Selim


Osmanlı Padişahları içinde dikkat çeken padişahlardan biri olan Sarı Selim(1524-1574) 11. Osmanlı padişahı olup Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğludur.
Sarı Selim'in önemli padişahlardan biri yapan ise İstanbul'da doğup İstanbul'da ölen ilk Osmanlı padişahıdır.

Babasının ölümü üzerine tek varis olarak tahta çıktığında 42 yaşındaydı. Sokullu Mehmet Paşa sadrazamlıktan bırakması, Kanuni döneminde başlayan siyasi istikrarı devam ettirmesi önemlidir. Kıbrıs, Lala Mustafa Paşa tarafından onun döneminde fethedilmiş ve bu fetih Dönemin en büyük stratejik ve askeri başarıları arasındadır. Ancak bu seferden birkaç ay sonra gerçekleşen İnebahtı deniz Savaşı'nda Osmanlı önemli bir yenilgi almıştır.
Bu yenilginin ardından adeta donanma baştan yapılmış ve Kaptan'ı Derya Sinan Paşa tarafından Tunus sefer düzenlenmiş ve Tunus geri alınmıştır.
Sanılanın aksine Osmanlı, Kanuni'den sonra duraklama dönemine girmiş denmekte ancak tarih bu konuda gerçekleri su yüzüne çıkarmaktadır. Kıbrıs'ın fethinin ardından Sakız Adası fethedilmiş, Astrahan Kalesi kuşatılmış Osmanlı'nın çılgın projeleri Süveyş Kanalı'nın açılması ve Don-Volga nehirlerinin birleştirilmesi tasarıları Sultan Selim'in Pasif bir padişah olduğu yönündeki iddiaları çürütmektedir.
Şehzadeliğinde Manisa, Konya ve Kütahya'da sancakbeyliği yapmıştır. Açe hükümdarı Alâeddin Şah'ın Osmanlı Devleti'ne bağlandığını ve yardım istediğini bildirince Mısır kaptanı Hızır Reis yardıma göndermiştir. Lakabı Sarı Selim olup avcılıkta çok Usta olduğu bilinmektedir. Sultan 2. Selim ordunun başında sefere çıkmayan ilk padişah olarak bilinir. Bir hastalık sonucu ölmüş ve Ayasofya Camii'nin yanında Mimar Sinan'a yaptırdığı türbeye defnedilmiştir.

Padişah II. Selim Sarı Selim Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:15 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.