Top Ad unit 728 × 90

Cengiz Han'ın Elçi Olayı Otrar Faciası

han

Moğollar, M.S.- 13. yüzyılda Orta Asya'da kurulan ve daha sonra bulundukları yerden başlayarak, tüm dünyaya vahşet ve yıkım getirerek kasıp kavuran  bir imparatorluk olmuştur. 1209 yılında Cengiz han' nın idaresinde bulunan Moğol ve Türk boylarının birleştirilmesinden oluşturduğu imparatorluktan, devasa bir orduya yaratarak, önüne çıkan her şeyi yakıp yok eden bir savaş makinesine dönmüştür.
Bu devirde İslam Türk dünyasının önemli devletlerinden olan Harzemşahlar, Orta Asya'da hüküm sürmekteydi, hükümdarı olan Alaaddin Muhammed, Çini istila etme niyetinde olsada, yaklaşan Moğol tehlikesini  görmüş, Moğolların, çini fethetmesiyle bu planını Ertelenmiştir. Yaklaşan Moğol tehlikesine karşı Sultan Alaaddin, Moğol İmparatorluğu ile iyi ilişkiler kurmak amacıyla Ticaret geliştirmek istemiştir. Bu nedenle Moğollarla iletişime geçmiş, büyükçe bir Kervan hazırlayarak Harzemşahların başkentine Kervanı göndermiştir.
Otrar Faciası Otrar Olayı Otrar nerede Otrar olayı nedir

Valinin Elçi Olayı Fitili Ateşliyor


Ancak Harzemşahların beklemediği bir olay gerçekleşmiştir. Daha doğrusu lta Valisi İnalcık gelen kervanını casusluk Bahanesi de tutuklanmış ve mallarına el koymuş, bununla yetinmeyip Aralarından birkaçını idam ettirmiştir. Bunu duyan Cengizhan, Harzemşah hükümdarı Alaaddin Muhammed'e elçiler yollayarak zararın giderilmesini ve İnalcık kendilerine teslim edilmesini ister. Ancak bu teklifi reddeden Alaattin Muhammed, biraz Moğolları güçsüz görmüş ve elçileri saçlarını yüzlerini yaktırarak geri yollamıştır. Baş Elçinin de kafasını kestirmiştir. Bunu hakaret Sayan Cengizhan devasa Savaş makinesini harekete geçirmiş ve Harzemşahların üzerine çok büyük bir Ordu yollamıştır.
Cengiz han, kuvvetlerinin bir kısmını Çin işgalinde bırakarak Harzemşahların üzerine Otrar Vadisi'ne doğru yönelmiş yaklaşık 200 bin kişilik bir ordu hazırlanmıştır. Ordunun başında bizzat kendisi sefere çıkmış ve orduyu 3 kola bölmüştür. Her kolun başına kendi oğullarından oluşan güçlü kumandanlar bırakarak Otrar'a saldırmıştır. Otrar vadisine gelindiğinde Çin'den getirdiği Savaş uzmanları büyük patlayıcı toplar ve çeşitli Savaş makineleri ile Harzemşahların görmediği bir güçle şehre saldırıya geçmiş ve 5 aylık kuşatmanın ardından şehir ele geçirilmiştir. Vali İnalcık sonuna kadar da dayansada esir alınmış ve yüzüne Gümüş dökülerek boğulmuştur.
Cengizhan kendi koduyla birlikte bu sefer Semerkant'a doğru Harekete geçmiş ve bu hareketini çok hızlı bir şekilde geç geçerek Buhara ele geçirmiştir ardından Semerkant'ı saldırmış ve bu saldırı esnasında harzemşahların ordusu yaklaşık 400 bin kişi civarında idi
Buna rağmen Cengiz han'ın devasa Savaş makinesi ustaca taktiklerde silahları kullanarak hareket kabiliyeti kısıtlı olan devasa Harzemşah ordusunu yerle bir etmiş ve şehirleri adeta yağmalanmıştır. Cesetlerden dağların oluştu söylenmektedir.
Ordusunun yenildiğini gören Alaaddin Muhammed en son Hazar Denizi'ne doğru kaçmış ve burada bir adaya sığınmıştır. En sonunda ise adada açlıktan ölmüştür.
Tarihe Otrar faciası ya da Otrar olayı olarak geçen bu hadise neticesinde Harzemşahlar tarih sahnesinden silinmiştir. Kalan bir kolu Anadolu'ya gitmiş ve Anadolu'da Anadolu Selçuklular'da savaşmıştır Anadolu Selçukluların Yassı Çemen Savaşı'nda Harzemşahları gelmesiyle Harzemşah Ülkesi tarih sahnesinden bir kez daha silinmiştir.
Harzemşahların Cengiz Han'a karşı kalkıştıkları bu hesapsız mücadele neticesinde devasa ordu oldukça kolay yenilmiş ve dağılmıştır. Semerkant gibi güzel bir şehir Moğollar tarafından yağmalanmış ve taş üzerinde taş kalmamıştır. Harzemşahların Bu kolay yenilgisinin ardından Moğolların kabiliyet alanı genişlemiş ve önü açılmıştır. Bu açılımı neticesinde Cengiz Han dan sonra gelen Hülagü ve Kubilay gibi  çocukları İslam dünyasını tehdit etmeye devam etmiş ve Bağdat'a kadar ilerlemişlerdir.
Cengiz Han'ın Elçi Olayı Otrar Faciası Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:02 Rating: 5
loading...

2 yorum:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.