Top Ad unit 728 × 90

Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa Medine'yi İngilizlere Karşı Çekirge Yiyerek Koruyan Komutan


Osmanlı'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük kahraman komutanlarından biri olan Fahrettin Paşa Ömer Fahreddin Türkkan (1868-1948) Rusçuk Bulgaristan da doğmuştur. Ölüm Eskişehir.
Fahrettin Paşa, Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin önde gelen subaylarından biri olmuş ve Yaptığı Dillere Destan Medine müdafaası ile tarihe geçmiştir. Parayla satın alınmış çöl bedevileri ve İngilizlere, Lawrence karşı açlık sefalet içerisinde ama cesaretinden hiçbir şey kaybetmeden yapılan İslam için cok kutsal bir şehir olan Medine'nin savunmasında tarih yazmıştır.
Fahrettin Paşa Kutsal Topraklara Gönderiliyor
1916 da Fahrettin Paşa,  İngilizlere biat edip Osmanlı'yı arkadan vuran Mekke Şerif'i Ömer isyanını bastırmak için  Cemal Paşa tarafından  Arap yarımadasına yollanır. Araplar'ın İngilizler tarafından kandırılması ve bir kısmını para Altın arzusu nedeniyle Lawrence'ın da etkisiyle Osmanlı'ya karşı başkaldırması sonucu Osmanlı İmparatorluğu Fahreddin Paşa, bölgede direnişe başlar.
Fahrettin Paşa Medine'de 800 subay ile yaptığı müthiş savunma ile İngilizlere bu şehri vermez.
Fahrettin Paşa yaklaşık 2 yıl 7 ay boyunca kutsal şehir olan Medine'yi İngilizlere her fırsatta direnerek teslim etmez. Askerlerin takati kalmamış stokları tükenmiştir. Fahrettin Paşa yine yılmayarak askerlerine Çekirge yiyin talimatı verir. Bu konuda Kendisi de başı çeker. Hatta Çekirge tarifleri yayınlanmıştır.
Fahrettin Paşa her ne kadar kahramanlık gösterse de Birinci Dünya Savaşı Mondros Ateşkes Antlaşması'yla Osmanlı Devleti için bitmiş ve Osmanlı birlikleri anlaşma gereği İngilizlere teslim olmak zorunda kalmıştır.
Hemen Şehri Teslim Et 
Fahrettin Paşa bu acı haberi aldığında ilk etapta beyninden vurulmuşa döner ve şehri teslim etmez. Peygamber Efendimizin türbesini İngilizlere teslim etmemek için direnir devlete karşı gelmek pahasına 72 gün daha Emir gelmesine rağmen şehri teslim etmez. Ancak Mondros Mütarekesi imzalandığında 72 gün sonra şehir İngilizlere verilir. Fahrettin Paşa ve askerleri, İngilizler tarafından esir alınarak Malta'ya Sürgüne gönderilir. Malta'da bir müddet Esir hayatı yaşadıktan sonra Fahrettin Paşa 1921 de Ankara hükümetinin gayretiyle salıverilir ve Türkiye'ye geri döner. Ardından Milli Mücadele'ye katılır ve kahramanlıklarını burada devam eder. Özellikle güney cephesinde başarılı olur.
1921de Fahrettin Paşa Afganistan Kabil büyükelçiliği'ne atanir ve Türk Afgan ilişkilerin geliştirilmesinde büyük rol oynar.
Çekirge Menüsü

Fahrettin Paşa'nın tarihe geçen emri "Evlatlarım Çekirge yiyin" olmuştur. Çünkü askerlerin çöl şartlarında yiyecek başka bir şey kalmamıştır. Bu da Fahrettin Paşa'nın zafere ne kadar inandığını kanıtıdır. Savaş esnasında askerlerine Çekirge tarifleri vermiş ve çöl insanlarının Çekirge yiyerek Zinde kaldığını ve hastalıklardan kurtulduğunu söylemiştir. Ayrıca çekirgenin tadını limona ve serçe etine benzetmiştir
Kendisine savaş sonrası Medine kahramanı, Çöl Kaplanı şeklinde lakaplar takılmıştır.
''Fahrettin Paşa, daha sağlığında adını tarihe altın harflerle yazdıran kumandandır'' Mustafa Kemal Atatürk
Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa Medine'yi İngilizlere Karşı Çekirge Yiyerek Koruyan Komutan Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 16:32 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Gitar Öğrencisi Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.