küba


CİA'nın çuvalladığı ve başaramadığı büyük bir fiyasko ile sonuçlanan Castro rejimini devirmeye yönelik bir operasyondur Domuzlar körfezi operasyonu...

1961 yılında Kennedy daha yeni başkan seçilmiştir. Seçilmesinin ardından CİA'nın Küba'da ki rahatsız oldukları Küba devrimi ile başa gelen Fidel Castro rejiminde kurtulmak için yaptığı çalışmalarını öğrenmiş, bu komünist rejimin yapılacak bir operasyon ile devredeceği fikri başkana pompalanmış ve başkan kabul etmiştir. Gizli servis, Küba liderini ortadan kaldırmak için 13 milyon dolarlık özel bir bütçe çıkarmıştı. Ardından Florida'da yerleşik 1500 kadar Kübalı, CİA tarafından Guatemala'da silahlı eğitime alındı. Servis silahlandırıp eğittiği bu devşirme orduyla, Castro'yu devirme hedefliyordu. Kübalı pilotlara ise Nikaragua da eğitim uçuşu yaptırılıyordu.


Hazırlıklar düzgün ve sistemli olsada, gizli servisin yaptığı ve öngöremediği istihbarat hatalarının neticesinde bu operasyondan, Fidel Castro ile birlikte Miami'de sokakta oynayan çocuğun bile haberi olmuştu! 

Fidel Castro da kendine göre bu operasyona karşı hazırlıklara başlamıştı.
Başkan Kennedy Amerikan ordusunun önde gelenlerinin çekinceleri  olsa da 2506 numaralı tugay adı verilen bu devşirme orduya, operasyon iznini gizli servisin desteğiyle vermiş , CIA başkanı Dulles daha önceki örtülü operasyonlardaki başarıları örnek vererek kazanacaklarından emin olduğunu başkana bildirmiştir. Ancak Kennedy her şeye rağmen operasyonun inkar edilebilir bir yapıda olmasını istiyordu. Bunun için her ne olursa olsun Tugay 2506 ya havadan ve denizden destek verilmemesi karara bağlandı.

Gizlilik adına devşirme ordunun çıkartma yapacağı yer, önceden belirlenen noktanın yerine son anda Domuzlar körfezi seçildi ve 15 Nisan 1961 sabahı başlayan operasyon, daha ilk andan itibaren bozgunla başladı. Kübalı asilerin komutasındaki bombardıman uçakları, Küba hava kuvvetleri'ne ait üstleri imha edemedi ve Castro'nun jetleri ilk saldırı dalgasından yara almadan kurtuldu. İkinci dalgada muhaliflere ait bazı uçakları düşürüldü. 17 Nisanda Domuzlar körfezine çıkan muhalif ordu, kendisini bekleyen Kübalı askerin yoğun ateşi ile karşılaştı, Castro çetin ceviz çıkmıştı. Küba Jetleri muhaliflere cephane taşıyan ikmal gemileri de batırınca bu devşirme ordu tam anlamıyla kaderi ile baş başa kaldı ve esir düştü. Sadece bir kısmı Amerika'ya  kaçabildi. Başarısız çıkarmanın ardından Küba aldığı esirleri, (yaklaşık 1000 kadar ABD destekli isyancı) 53 Milyon dolar ve ilaç karşılığında Amerika'ya teslim etmiştir.
Tam bir fiyasko ile sonuçlanan bu operasyonun ardından CIA başkanı Dulles görevinden istifa etti. Akabinde Amerika ve  öfkeli Kennedy, dünya kamuoyuna rezil olmuştu.
Castro kesin bir zafer almış iktidarını sağlamlaştırmıştır. Kennedy'nin gizli servisi mahvedeceğine dair sözlerinin, yakın çevresinde duyulduğu söylenir.
Bu fiyasko operasyonun ardından başkan Kennedy'in CIA ile yıldızı hiç barışmadı ve Kennedy suikastine sebep olan olayın, Domuzlar körfezi operasyonu olduğu öne sürülmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en küçük düşürücü yenilgilerden biri olan Domuzlar Körfezi Çıkarması İngilizcesi Bay of Pigs Invasion olup ABD yenilgisi ile sonuçlanmasının sebeplerinden en önemlisi olanı istihbarat zafiyeti olarak görülmektedir. Aslında operasyonun amacı Castro'yu öldürmektir. Domuzlar körfezi çıkartmasını yapan devşirme isyancılar başkent Havana'da kargaşa çıkartacak ve bu kaosta Castro öldürülecekti. 

Domuzlar körfezi çıkarmasına karşı Küba direnişini bizzat Fidel Castro yönetmiştir. ABD bu fiyaskonun ardından büyük bir prestij kaybı yaşarken Castro ve Küba'nın yıldızı iyice parlamış ve dünyada popülaritesi artma göstermiştir. Hatta Che Guevera bir konuşmasında Domuzlar Körfezi operasyonuna Küba devrimini daha da güçlendirdiği için imalı bir teşekkür etmiştir. Bu olayın ardından SSCB ve Küba rasında askeri yardımlaşma ve sevkiyat başlamış olup Küba Ruslarla daha da yakınlaşmış, bunun neticesinde Dünyanın nükleer savaşın eşiğine geldiği Küba füze krizi yaşanmıştır.