Top Ad unit 728 × 90

CIA'nın Fiyaskosu:Domuzlar Körfezi Operasyonu

küba

CİA'nın çuvalladığı ve başaramadığı büyük bir fiyasko ile sonuçlanan Castro rejimini devirmeye yönelik bir operasyondur Domuzlar körfezi operasyonu...
1961 yılında Kennedy daha yeni başkan seçilmiştir. Seçilmesinin ardından CİA'nın Küba'da ki rahatsız oldukları Castro rejiminde kurtulmak için yaptığı çalışmaları öğrenmiş,
bu komünist rejimin yapılacak bir operasyon ile devredeceği fikri başkanı pompalanmış ve başkan kabul etmiştir. Gizli servis Küba liderinin ortadan kaldırmak için 13 milyon dolarlık özel bir bütçe çıkarmıştı. Ardından Florida'da yerleşik 1500 kadar Kübalı CİA tarafından Guetalama da silahlı eğitime alındı. Servis silahlandırıp eğittiği bu devşirme orduyla Castro devirme hedefliyordu.Kübalı pilotlara ise Nikaragua da eğitim uçuşu yaptırılıyordu.

Hazırlıklar düzgün ve sistemli olsada gizli servisin yaptığı ve öngöremediği istihbarat hatalarının neticesinde bu operasyondan, Miami'de sokakta oynayan çocuğun bile haberi olmuştu tabii Küba lideri Castro'nun da...
Fidel Castro kendine göre bu operasyona karşı hazırlıklara başlamıştı.
Başkan Kennedy Amerikan ordusunun önde gelenleri nin çekinceleri  olsa da 2506 numaralı tugay adı verilen bu devşirme orduya, operasyon iznini gizli servisin desteğiyle vermiş , CIA başkanı Dulles daha önceki örtülü operasyonlardaki başarıları örnek vererek başarıdan emin olduğunu başkana bildirmiştir. Ancak Kennedy herşeye rağmen operasyonun inkar elde edilebilir bir yapıda olmasını istiyordu .Bunun için her ne olursa olsun 2506 ya havadan ve denizden destek verilmemesi karara bağlandı.
Gizlilik adına devşirme ordunun çıkartma yapacağı yer önceden belirlenen noktanın yerine son anda Domuzlar körfezi seçildi ve 15 nisan 1961 sabah başlayan operasyon daha ilk andan itibaren bozgunla başladı.Kübalı asilerin komutasındaki bombardıman uçakları Küba hava kuvvetleri'ne ait üstleri imha edemedi ve Castro'nun jetleri ilk saldırı dalgasından yara almadan kurtuldu .İkinci dalgada muhaliflere ait bazı uçakları düşürdü. 17 nisanda Domuzlar körfezi nde çıkan muhalif ordu, kendisini bekleyen Kübalı askerin yoğun ateşi ile karşılaştı, Castro çetin ceviz çıkmıştı.Jetlerin muhaliflere cephane taşıyan ikmal gemilerini de batırınca bu devşirme ordu tam anlamıyla kaderi ile baş başa kaldı ve esir düştü.Sadece bir kısmı Amerikaya  kaçabildi.

Tam bir fiyasko ile sonuçlanan bu operasyonun ardından CIA başkanı Dulles görevinden istifa etti.Akabinde Amerika ve  öfkeli Kennedy dünya kamuoyuna rezil olmuştu.
Castro kesin bir zafer almış iktidarını sağlamlaştırmıştır.Kennedy'nin gizli servisi mafedeceğine dair sözlerine yakın çevresinde duyulduğu söylenir.
Bu fiyasko operasyonun ardından başkan Kennedy'in CIA ile yıldızı hiç barışmadı ve Kennedy suikastıne sebep olan olayın, Domuzlar körfezi operasyonu olduğu hala söylenmektedir.

CIA'nın Fiyaskosu:Domuzlar Körfezi Operasyonu Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 14:37 Rating: 5
loading...

1 yorum:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.