esinlenme

XVI. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman'ın yerine tahta geçen Sarı Selim Kıbrıs'ı fethetmiş, bunun üzerine Venedik ve Papalık Osmanlıya karşı İspanya başta olmak üzere çoğu Avrupa ülkesinden asker ve donanmayı birleştirip bir kutsal ittifak kurmuştur. Akabinde bu kutsal Haçlı donanması hazırlanıp Osmanlı ile İnebahtı deniz savaşı yapılmış ve Ali paşa komutasındaki Osmanlı donanması, Hıristiyan donanmasıyla İnebahtı yakınlarında çok yoğun bir deniz savaşına girişmiştir. Savaşın sonunda Osmanlı donanması yenilenmiş olup, İnebahtı savaşının en önemli ve en büyük sonucu,  Türklerin yenilmez düşüncesinin çökmesi ve psikolojik üstünlüğün denizlerde batıya geçmesidir.

İnebahtı savaşı Avrupa tarihi açısından dönüm noktası olmuş, savaşın üstünden 350 yıl geçmesine rağmen hala hakkında şiirler yazılmıştır.

Don Kişot ve Osmanlı

Dünyanın ilk romanı sayılan, şövalye kitapları okuyarak kafayı yemiş bir gezginin maceralarını anlatan Don Kişot romanı'nın yazarı Cervantestir. İspanyol yazar Cervantes, İnebahtı deniz savaşına katılmış ve sol kolunu kaybetmiştir. Ayrıca Türklere esir düşmüş, savaş ile ilgili deneyimlerinden bu romanda bahsetmektedir. Haliyle Cervantes Turkler hakkinda hiç iyi düşüncelere sahip değildi.

Miguel de Cervantes İnebahtı savaşınının bittiği gün 7 Ekim'i Türkler'in yenilmez olduğu konusunda bütün ülkelerin yanıldığını ve Hıristiyanlığın en hayırlı günü şeklinde ifade etmiştir.