Top Ad unit 728 × 90

Don Kişot yazılırken Türklerden mi esinlenildi?

esinlenme

Başlığı okuduğunuzda hadi canım sende abartma bu kadar dediğinizi duyar gibi oluyorum ama gerçek böyle mi acaba?
On altıncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman'ın yerine tahta geçen Sarı Selim Kıbrısı fethetmiş bunun üzerine Venedik ve papa Osmanlıya karşı İspanya başta olmak üzere Avrupa'yı birleştirerek bir kutsal ittifak kurmuştur.Akabinde bir kutsal donanma hazırlayarak Osmanlı ile İnebahtı  deniz savaşı
yapmış ve Ali paşa komutasındaki Osmanlı donanması hıristiyan donanmasıyla İnebahtı yakınlarında çok yoğun bir deniz savaşına girişmiş.Savaşın sonunda Osmanlı donanması yenilenmiş olup savaşın en önemli ve en büyük sonucu yenilmez Türklerin yenilmez psikolojik üstünlük denizlerde batıya geçmesidir.
Pek bilinmese de bu savaş Avrupa tarihi açısından dönüm noktası olmuş savaşın üstünden 350 yıl geçmesine ne rağmen hala hakkında şiirler yazılmıştır.
Peki ne alaka Don Kişot diyebilirsiniz.Nedeni şudur ki dünyanın ilk romanı sayılan şövalye kitapları okuyarak kafayı yemiş bir gezginin maceralarını anlatan Don Kişot romanı'nın yazarı Cervantestir. Cervantes İnebahtı deniz savaşına katılmış sol kolunu kaybetmiştir.Ayrıyetten Türklere esir düşmüş, savaş ile ilgili deneyimlerinden bu romanda bahsetmektedir.
Miguel de Cervantes İnebahtı savaşınının bittiği gün 7 Ekimi "Türkler'in yenilmez olduğu konusunda bütün ülkelerin yanıldığı hıristiyanlığın en hayırlı gün "şeklinde ifade etmiştir.
Düşünün ki siz bir savaşa gittiniz ve sol kolumuzu kaybedip esir düştü.Peki siz bu durumdan etkilenmez misiniz.Eserlerinizde bahsetmez misiniz.Tabii ki dünyanın ilk romanının yazarı Cervantes te Türklerden çok etkilenmiş hatta kızgınlığını bu şekilde eserlerinde işlemiştir yani dünyanın ilk romanında dahi atalarımızın verdiği korku ve izlerini göreceksiniz.
Don Kişot yazılırken Türklerden mi esinlenildi? Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:17 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.