Top Ad unit 728 × 90

Florence Nightingale Ölüm Meleği mi Yoksa Kahraman mı?


Floransa doğumlu zengin bir ailenin kızı olan Florence Nightingale Kırım savaşında şu anki şöhretini ve maneviyatını oluşturmuştur.
Florence Nightingale bugünkü modern hemşireliğin kurucusu olarak görülmektedir. Tanrı'nın kendisine verdiği haber ile(kendisi öyle demiştir.) Florans, İstanbul'daki Üsküdar İngiliz hastanesine çalışmak için gönüllü olarak girmiş şöhretin basamakları burada yükselmeye başlamıştır.
Florence Nightingale Kimdir
Florence, ingiliz hastanelerinin berbat durumda olduğu kamuoyunda yankılanınca, önce kendisi gibi 38 yoldaş hanım bulup 34 yaşında Üsküdar' a yollanır. İngiliz hastanelerindeki berbat tabloyu düzeltmek için elinde fenerle geceleri bile dolaşarak etrafı düzeltmeye başlar ve adı lambalı kadına çıkar.Tabi karanlık yönleri de yok değildir Jamaika kökenli kendi gibi başka bir hemşire ile girdiği amansız zirve mücadelesi bilinmektedir. Ayrıca  kendi kilisesine mensup olmayanları da nüfusunu kullanarak işten attırdığı bilinmektedir.

10 yıl kadar önce The İndependianted gazetesi İngiliz hükumetinin gizli belgelerine dayanarak yayınlanan haberinde ki iddiaya göre Florence Nightingale tifo ve dizanteri gibi öldürücü olmayan hastalıklara uyguladığı yanlış tedavi sonucu meydana gelen ateş yüzünden 15 bin İngiliz askerini göz göre göre ölüme yolladığı söylenmektedir. Hatta o dönemde İstanbul' da ki Robert kolejinin kurucularından Amerikalı misyoner rahip ve oğlunun, İngiliz hastanelerinde bu basit hastalıktan Florence Nightingale 'nin ve rahibelerinin habersiz olmaları ve yanlış teşhis uygulamaları nedeniyle her gün hastanelerde 50 yada 60 kişinin öldüğünü İngiliz kongresine ihbar etmişlerdir.
Florence Nightingale,  Üsküdar' daki hastaneyi düzeltmekle birlikte yakaladığı şöhretle dediğim dedik biri olmuş, hayatı boyunca böyle devam etmiştir. Hatta mikrop diye bir şeyin olduğunu kesinlikle kabul etmemiş böyle bir şeyin hastalık yapacağını inanmamıştır.

 Pastör gibi mikroplarla uğraşan bilim adamlarının buluşlarından yıllar sonra bile mikrop diye bir şeyin olmadığını iddia etmiş temiz havanın her şeyin ilacı olduğunu düşünmüştür. Fakat bu temiz hava işine Hindistan' da uygulamaya kalkınca her şeyi berbat ettiği görülmektedir. Nedeni ise Üsküdar' da güzel temiz İstanbul havasında hastaneye havalandırarak hastanın iyileştiği görülünce,  aynı şeyi Hindistan' ın pis havasında ki hastanelerde denenmiş, ancak yaralı askerler bu pis havadan enfeksiyon kapıp bu sebepten ölüme yollanmıştır.

Temiz havanın havalandırmanın sağlığa iyi geldiğini İstanbul' da öğrenmesinin sebebi, İngiltere'de her pencere başına vergi alınmasından dolayı evlerde pencere sayısının az olması ve bu sebepten hastalıkların çoğalmasıydı.

Sanıldığının aksine Florence bulaşıcı hastalıklar kanununa şiddetli muhalefet etmiş, bazı kadınların doktorluk yapmasına ve komple kadınların doktorluk yapmasına karşı çıkmış o karizmasını kadın hakları ve kadınlara oy verilmesi gibi en ateşli tartışmalar da yer almamıştır.

Fakat her nedendir ki Florence Nightingale bu kadar ölüme sebep olsa da İngilizler tarafından her zaman kahraman ilan edilmiş, şöhreti hala devam etmektedir. Üsküdar' da bulunan İngiliz mezarlığı o yılların korkunç yüzünü muhafaza eden sessiz bir işaret taşıdır. Bugün istanbul' da sakın bu mezarlığın sessiz sakinleri, iyilik meleği Florans Nightingale'nin cahilce kadar derinden kararlarının kurbanlarından biri olmasın...........

Florence Nightingale Ölüm Meleği mi Yoksa Kahraman mı? Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:03 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.