Floransa doğumlu zengin bir ailenin kızı olan Florence Nightingale, Kırım savaşında şu anki şöhretini ve maneviyatını oluşturmuştur. Florence Nightingale 12 Mayıs 1820 Floransa (İtalya) doğumlu olup 13 Ağustos 1910'da 90 yaşında Londra'da ölmüştür.
Florence Nightingale bugünkü modern hemşireliğin kurucusu olarak görülmektedir. Tanrı'nın kendisine verdiği haber ile(kendisi öyle demiştir.) Florans, İstanbul'daki Üsküdar İngiliz hastanesine çalışmak için gönüllü olarak girmiş, şöhretin basamaklarına burada yükselmeye başlamıştır.

Florence Nightingale Kimdir

Florence Nightingale gençliğinde hastalara yardım etmek için hastabakıcı olmak istese de ailesi hastabakıcılığın düşük düzeyde bir olduğunu söyleyerek kızlarının bu talebini reddeder. O da ailesinden ayrılarak hastabakıcılığı öğrenmek ve bunu meslek yapmak için Almanya'ya gider. 1853'te Londra'da hasta olan kadınların bakıldığı bir kuruma yönetici yapılır.

Florence Nightingale İstanbul'da

1853 yılında İngiltere ve Fransa Osmanlı İmparatorluğunun çıkarlarını korumak ve Rusların gücünü kırmak için devam etmekte olan Kırım savaşında Osmanlı'nın yanında savaşa dahil olarak müttefik olur. Ardından Üsküdar'da Selimiye kışlasında Kırım savaşında yaralanan İngiliz askerleri için askeri hastahane kurulur.

Florence, İngiliz hastanelerinin berbat durumda olduğu kamuoyunda yankılanınca, önce kendisi gibi 38 yoldaş hanım bulup, 34 yaşında Üsküdar'a yollanır. İngiliz hastanelerindeki berbat tabloyu düzeltmek için elinde fenerle geceleri bile dolaşarak etrafı düzeltmeye başlar ve adı lambalı kadına çıkar. Tabi karanlık yönleri de yok değildir. Jamaika kökenli kendi gibi başka bir hemşire ile girdiği amansız zirve mücadelesi bilinmektedir. Ayrıca kendi kilisesine mensup olmayanlara da nüfusunu kullanarak işten attırdığı bilinmektedir.

10 yıl kadar önce The İndependianted gazetesi İngiliz hükumetinin gizli belgelerine dayanarak yayınlanan haberinde ki iddiaya göre Florence Nightingale, tifo ve dizanteri gibi öldürücü olmayan hastalıklara uyguladığı yanlış tedavi sonucu meydana gelen ateş yüzünden, 15 bin İngiliz askerini göz göre göre ölüme yolladığı söylenmektedir. Hatta o dönemde İstanbul' da ki Robert kolejinin kurucularından Amerikalı misyoner rahip ve oğlu, İngiliz hastanelerinde bu basit hastalıktan Florence Nightingale 'nin ve rahibelerinin habersiz olmaları ve yanlış teşhis uygulamaları nedeniyle her gün 50 yada 60 kişinin öldüğünü, İngiliz kongresine ihbar etmişlerdir.
Florence Nightingale,  Üsküdar' da ki hastaneyi düzeltmekle birlikte yakaladığı şöhretle dediğim dedik biri olmuş, hayatı boyunca böyle devam etmiştir. Hatta mikrop diye bir şeyin olduğunu kesinlikle kabul etmemiş, böyle bir şeyin hastalık yapacağına inanmamıştır. Buda modern anlamda hemşireliğin nasıl kurucusu olduğu konusunda akıllarda soru işareti oluşturmaktadır.

Pastör gibi mikroplarla uğraşan bilim adamlarının buluşlarından yıllar sonra bile mikrop diye bir şeyin olmadığını iddia etmiş, temiz havanın her şeyin ilacı olduğunu düşünmüştür. Fakat bu temiz hava işini Hindistan' da uygulamaya kalkınca her şeyi berbat ettiği görülmektedir. Nedeni ise Üsküdar'da güzel ve temiz İstanbul boğaz havasında hastaneyi havalandırarak, hastanın iyileştiğini görülünce,  aynı şeyi Hindistan' ın pis havasında ki hastanelerde denenmiş, ancak yaralı askerler bu pis havadan enfeksiyon kapıp, bu sebepten çoğu ölmüştür.

Temiz havanın havalandırmanın sağlığa iyi geldiğini İstanbul' da öğrenmesinin sebebi, İngiltere'de her pencere başına vergi alınmasından dolayı, evlerde pencere sayısının az olması ve bu sebepten hastalıkların çoğalmasıydı.

Sanıldığının aksine Florence bulaşıcı hastalıklar kanununa şiddetle muhalefet etmiş, kadınların doktorluk yapmasına karşı çıkmış, o dönem gücü ve etkisini, karizmasını kadın hakları ve kadınlara oy verilmesi gibi en ateşli tartışmalar da yer almayarak göstermemiştir.

Fakat her nedendir ki Florence Nightingale bu kadar ölüme sebep olsa da İngilizler tarafından her zaman kahraman ilan edilmiş, şöhreti hala devam etmektedir. Üsküdar' da bulunan İngiliz mezarlığı o yılların korkunç yüzünü muhafaza eden sessiz bir işaret taşıdır. Bugün İstanbul' da ki mezarlığın sessiz sakinleri, iyilik meleği Florance Nightingale'nin cahilce kararlarının kurbanlarından bazılarıdır.

Florence Nightingale 1860 yılında dünyanın ilk modern ve sivil hemşirelik okulunu Londra'da St Thomas Hospital adıyla kurmuştur. Kırım savaşı sırasında kötü bir hastalığa yakalanmış, iki hafta kadar ölümle pençeleşip ardından iyileşen Florence Nightingale'ye İngiltere'ye dönüp dinlenmesi tavsiye edimiş olsa da Kırım savaşı bitene kadar bölgeden ayrılmamıştır. Ayrıca Florence Nightingale'nin doğum günü her yıl hemşireler günü (12 Mayıs)olarak kutlanmaktadır.