maddad

Hafız Esad Kimdir

Hafız Esad bugün Suriye'yi kana bulayan zalim diktatör Beşar Esad'ın babası ve Suriye'nin bugünkü rejiminin kurucusudur. 1930 yılında Lazkiye'de doğan Hafız Esad (1930-2000), yoksul bir ailede doğmuş ve zor şartlarda büyümüştür. Asker olmak isteyen Esad 1955'te Hums Askeri akademisinden pilot subay olarak mezun olduktan sonra Suriye ordusuna katılır ve 1958 yılında eğitim amacıyla SSCB'ye gönderilir. 

Suriye'ye döndükten sonra orduda hizmet etsede Esad Baas partisi üyesidir ve 1961 yılında Mısır'da Cemal Abdülnasır'ın Pan Arap hareketi, ilgisini çekmektedir. Bu düşünceleri ve faaliyetleri sebebiyle 1961 yılında ordudan ihraç edildikten sonra Esad Baas partisinin askeri kanadında görev almaya başlar. Parti içinde sivrilen Hafız Esat, Filistin gerillaları ve Ürdün arasındaki çatışmalarda, hangi tarafın tutulacağı konusunda ülke içinde anlaşmazlık bulunduğu bir dönemde, kansız bir darbe ile 13 Kasım 1970'de iktidarı eline alır. Mart 1971 yılında yapılan referandum ile ülke başkanı olur. Artık Suriye'de kesintisiz bir Esad dönemi başlayacaktır.

Hafız Esad iktidarı boyunca sınır komsuları ile sorunlar yaşamış ve ülke içinde pek çok Hafız Esad katliamı tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Arap İsrail savaşında Mısır'ın yanında yer almış fakat savaş kaybedilince ortaklıktan çekilmiştir. Irak'ta ki Baas rejimi ile arası hiç iyi olmayan Esad, iktidarı boyunca Sovyet Rusya ile iyi ilişkiler içerisinde olmuş, bunun kazanımlarını elde etmiştir.

Hafız Esad Nasıl Öldü

Hafız Esad Suriye devlet başkanı iken her cumartesi düzenli olarak telefonla görüştüğü bilinmektedir. İşte Hafız Esad yine Lübnan lideri Emile Lahud ile telefonla görüşürken kalp krizi geçirerek ölmüştür.(2000) İşte öne sürülen iddialar burada başlamaktadır.

Hafız Esad öldürüldü mü yoksa doğal yollarla mı hayatını kaybetti? 2000 yılında Abram al-Arabi gazetesi İsrail gizli servisi MOSSAD'ın tefefon yoluyla radyasyon vererek, Esad'ın kalp krizi geçirmesine sebep olduğu iddiasını gündeme taşımış ve bu haber hemen İsrail tarafından yalanlanmıştır.

Tabi o günden beri tartışmalar sürmektedir. Peki MOSSAD bunu yapabilir mi? MOSSAD'ın pek çok karanlık çalışma yaptığı bilinmektedir. Mossad'ın zihin kontrolü deneylerinden, kara büyüye kadar pek çok çalışması bilinmekte olup radyasyon ile bir kişinin kalp krizini tetiklemesinin olasılığı düşündürücüdür.