Top Ad unit 728 × 90

Küba Füze krizinde Türkiyenin etkisi

abd

Ülkemizde pek bilinmez ama Dünya Ekim 1962'de nükleer dünya savaşının eşiğine gelmişti. Taraflarından biride Türkiyedir.
ABD li casus uçakları Küba'da keşif uçuşu yaparken adada nükleer savaş başlıkları tespit etmiş ve ortalık karışmıştır.
Başkan Kennedy Kübayı denizden ablukaya almış;  o esnada yolda olan ve savaş başlıkları taşıyan Rus gemilerinin Küba'ya girmeden batıracağını dünyaya ilan etmiştir.

Liderler karşılıklı olarak restleşmeye başlamıştır.Kimse geri adım atmazken ABD, birleşmiş milletler ve NATO'ya bilgi vermekle yetinmiş, onaylarını almamıştır.
Ülkeler arası mektuplaşma ve büyükelçilerin gizli görüşmeleri aynı zamanda gizli pazarlıklar sonucu Sovyetlerden geri gelen Küba'yı işgal fikrinden vazgeçin rampaları sökelim teklifi sonucu Ekim bunalımı da denen bu olayla birlikte bir nevi soğuk savaşı yumuşatmaya başlamıştır.
Sovyetler Küba'daki füzelerin rampalarını sökme teklifine karşılık Türkiye'deki Jüpiter füzelerinin kaldırılmasını istemiştir.daha görüşme sürerken füze rampaları Türkiye sorulmadan kaldırılmaya başlanmıştır.Bu durum ABD'nin Türkiye'ye ne kadar sallamadığını göstermektedir aslında.O dönemde Türkiye'nin başında kim olduğunu sorarsanız tabii ki 17 mayıs darbecileri ve CHP olduğunu görürsünüz.Jüpiter füzelerinin Türkiye'den kaldırılması olayını Türk halkı 40 yıl sonra öğrenmiştir.
Nikita Kruşçev Jüpiter füzelerinin den kaynaklanan rahatsızlığını batılı gazetecilere verdiği bir yemekte Karadeniz kıyısına ve ufku gösterisi ne görüyorsunuz diye sormuştur.Gazeteciler bir şey göremediklerini beyan ettiğinde Rus lider benim gördüğüm bana karşı çevrilmiş jüpiter füzeleridir diyerek rahatsızlığını  dile getirmiştir.

Küba füze krizi olayının sonunda taraflar anlaşmış ve Kübada ki Sovyet füze rampaları sökülmüş Türkiyedeki jüpiter füzeleri temizlenmiş ABD Küba'ya saldırmayacağız ve toprak bütünlüğünü koruyacağız sözünü vermiş bunun yanında Rusya ise Türkiye'ye saldırmayacağız ve toprak bütünlüğünü koruyacağını söylemiştir.
Ekim bunalımının sonunda Ruslar Kruşçev iktidarının yenilgiye uğradığını düşünmüş ve onu koltuğundan indirmişlerdir. Çin, Sovyetleri Küba'yı yalnız bırakmak ve komünizm davasına ihanet ile suçlamış Moskova, Pekin arası açılmıştır.Krizin ardından soğuk savaş yumuşamış ve Washington ile Moskova arasına doğrudan haberleşmeyi sağlayacak özel telefon hattı kırmızı hat çekilmiştir.Küba füze krizi birçok gelişme kapı aralarasada krizin zirveye tırmandı 27 ekim 1962, tarihe nükleer savaşın eşiğinde gönülden gün olarak geçecek ve Küba lideri Castro savaşa ne kadar yaklaşıldı diye sorulduğunda baş parmağıyla işaret parmağının arasından hava geçmeyecek şekilde yaklaştırıp işte bu kadar yaklaştık diyecekti.

Küba Füze krizinde Türkiyenin etkisi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 11:29 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.