Çok uzun zaman önce Mars gezegeninde bugün ki gibi soğuk ve steril bir atmosfer yoktu ve bitkiler hayvanlar, hatta akıllı canlılar, büyük medeniyetler yaşıyordu. Okyanuslar, piramitler, ormanlar vardı ve hatta bize benzemeseler bile insanlar  yaşıyordu.

Bu komplo teorisi bir masal gibi görünse de pek çok bilim adamı ve araştırmacı bu savın peşinden girmiş ve ciddi araştırmalar yapmıştır. Peki bunları bu düşüncelere iten ne olmuştur ?


Viking 1 adlı uzay aracı 1976’da Mars yüzeyinde elde ettiği fotoğrafları dünyaya ilettiğinde dünya, çok uzun ve derin bir tartışmanın içine itilmişti. Aracın Mars’ın Cydonia bölgesinden aldığı fotoğraflarda var olduğuna inanılan insan yüzü şekli dünyayı şoke etmiş ve tartışmalar başlamıştı. 

Çekilen 60 bin resim bu yüz şeklinin gölge yanılması değil somut bir şekil olduğu gerçeğini yansıtıyordu. Başka bir olay ise yüz şeklini işaret eden piramit şekliydi. Aynı zamanda şehir kompleksi şeklinde yapı kalıntılarına benzer şekiller keşfedilmişti. Bu üç şekil, bir üçgen oluşturuyordu. Marstaki Yüz efsanesi artık önü alınmayacak şekilde başlamıştı.

Bu keşiften sonra ortalık karıştı ve Mars’ta hayat olduğu, Marsta gizlenen gerçekler bulunduğu ya da önceden var olan medeniyetin insan yüzü ve piramit dahil pek çok yapı yaptığını ve bu canlıların insandan daha akıllı olduğu savları ortaya atıldı.Bu tartışmalar hararetle sürerken 1993 yılında NASA tartışmaları bitirmek için Mars Observer isimli uydusunu söz konusu bölgeye gönderdi ve gözlem aracı bu bölgede kayboldu! Bu kayboluşun ardından tartışmalar hiç bitmedi. Bir grup NASA’nın canlıları keşfettiğini ve durumu gizlemek için uyduyu kaybettiğini iddia etti ,bir kısım ise aracı uzaylıların kaçırdığını…..

Tartışmalar sürerken 1997 yazında Pathfinder isimli uzay aracı NASA tarafından Marsın yüzeyine inmek üzere gönderildi. Uzay aracı kızıl gezegenin yüzeyinden yolladığı görüntülerden sonra NASA yaptığı açıklamada, Marsta şimdi olmasa bile bir zamanlar hayat vardı şeklinde bir açıklama yaptı! ABD başkanı Bill Clinton bunun insanlık için en heyecan verici bulgu olarak açıkladı.


Daha sonraları Mars ile ilgili milyonlarca fotoğraf yayınlandı,  haber yapıldı ama esrar perdesi hiç aralanmadı. Bir kesim bu iddiaları çürütmek için keşfedilen şekillerin doğal taşlar ve yapılar olduğunu iddia etse de Mars’taki medeniyet kavramına inananların sayısı oldukça yüksektir.