Top Ad unit 728 × 90

Papa Atilla'ya Romaya Almaması için Yalvardı mı?


Avrupalıların tanrının kırbacı ismini takıp korkudan tir tir titrediği Hun imparatoru Atilla göçmen kabileleri toplayarak Avrupa Hun İmparatorluğunu kurmuş ve Avrupa Devletlerine kan kustur muştur .Atımın ayak bastığı her yer benim toprağım dır diyen Atilla 434 yılından öldüğü 453  yılına dek halkını Hollanda'dan Ural nehrine, Tuna nehrinden Baltık denizine kadar uzanan Avrupa Hun İmparatorluğu altında  birleştirmişti.

Batıda kaynaklar tarafından zulmün ve hırsın timsali olarak anılan Hun imparatoru Atilla buna karşılık Türk tarihi de dahil olmak üzere doğu tarihlerinin büyük kısmında müthiş bir yönetici ve soylu bir savaşçı olarak resmedilir adeta kahramanlaştırılır.
Avrupa Hunlarının kökleri asırlardan beri tartışma konusu olmuştur fakat yinede kabul görüldüğü şekilde büyük bir kısmı göçebelerde oluşan orta Asya ve Avrupalı kabilelerin bir birleşim olduğu söylenebilir.
Atilla yeni tarihe geçiren en büyük olaylardan biri ise 452 yılında yaptığı seferdir. Atilla İtalya'yı önüne katmış ilerliyordu.Hristiyan dünyası panik içindeydi .Romalı siyasiler ortadan kaybolmuşken bir din adamı Papa Leo inisiyatif alarak yanındaki heyet ile Atilla'nın huzuruna çıktı ve başbaşa bir görüşme yaptılar.Bu görüşmenin sonunda Atilla Romayı feth etmekten vazgeçti.İşte iddialar bu görüşme neticesinde ortaya çıkmaktadır ve  halen ne konuşulduğu bilinmemekte olup batılı kaynaklar şöyle yazmaktadır.Uşağı Atilla'ya neden Romayı almaktan bu kadar kolay vazgeçtiniz sorduğunda Atilla "papa ile konuşurken gökyüzünde ellerinde kılıcıyla bir aziz göründü ve papayı dinlemezsen beni öldüreceğini söyledi "dediği rivayet edilmektedir.
Atilla'nın Romayı feth etmekten vazgeçmesi hala bugün bir de batı dünyasında bir kurtuluş günü olarak algılanmaktadır.Ama daha doğrusu büyük olasılık papanın Romanın yakılıp yıkılacağından korkması ve hıristiyanlığın ebediyen yıkılacağından ,kendi kaotik düzenlerini dağılacağından korkması üzerine ve Papanın Atilla bir gece boyunca yalvarması neticesinde gerçekleştiği düşünülmektedir.

Atilla nın diğer bir efsanesi ise İtalya'da  kuşattığı Aquileia  şehrini kuşatması 3 ay sürmüş kuşatma esnasında yiyecek sıkıntısı baş gösterince askerleri homurdanmaya başlanmış.Şehrin alınmasını istemiştir o anda gerçekleşen bir olay tüm akışı değiştirmiştir şehirden ayrılan bir leyleği gören Atilla bu fırsatı kullanarak askerlerine şöyle seslenmiş "Bu hayvanın önsezileri güçlüdür burayı terk ediyorsa burada güven içinde olamayacağını hissettiğinden dir demek ki şehri almamız yakındır "diyerek askerlerine motive vermiş ve şehir 2-3 gün içinde alınmıştır.
Atilla ile ilgili başka bir muamma ise ölümüdür Atilla 453 yılının ilk baharında öldü geleneksel rivayete göre Atilla genç ve güzel hanımı ile yaptığı evliliğin gecesinde ağır burun kanaması neticesinde ölmüştür fakat ölümüyle ilgili iddialar bugün bile sürmektedir bir kısım tarihçi aşırı alkolden öldüğünü, bir kısmı ise yeni evlendiği karısı tarafından bıçaklandığını öne sürmektedir. Çoğunlukta o gece içkisine ilaç atılarak zehirlendiği öne çıkmaktadır.
Michael A. Bablock'a göre Atilla doğu ve batı roma saraylarının ortak ürünü olan bir komploya kurban gittiğini iddia etmiştir.
Cengiz han gibi Atilla da bir kısım Türkler tarafından Türk olarak kabul edilir Avrupa'da barbar olarak kabul edilirken Türkiye'de yaygın olarak büyük bir devlet adamı olarak kabul görür Macaristan hun imparatoru olan Atilla'nın Macar olduğunu iddia eder.Macaristan İngilizce'de Hungary demektir ve bunun anlamı Hun ülkesinden gelmektedir ayrıca Macarların ve Türklerin ortak bir atadan geldiği tarihçiler tarafından bilinmektedir dil kökü aynı olup dnaları arasında benzerlik çıkmıştır.

Papa Atilla'ya Romaya Almaması için Yalvardı mı? Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 12:03 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.