7 Aralık 1941 sabahı Japonya hava kuvvetleri, (Pearl Harbor nerede) Hawaii de bulunan ABD donanmasına  çok ani ve habersiz bir saldırı gerçekleştirmiş ve bu saldırı sonucu 2043 ölü ve 1178 yaralının yanı sıra 18 savaş gemisi ve 188 uçak imha edilmiştir. Tarihe Pearl Harbor baskını olarak geçen olay sonucunda ABD Japonya'ya savaş ilan etmiş ve devam etmekte olan II. Dünya savaşına dahil olmuştur.

Bu olay ABD ‘nin 2. Dünya savaşına girmesine sebep olmasıyla birlikte ve Amerika Birleşik devletleri 1945’te Japonya’ya iki adet nükleer bomba atarak savaşı bitirmiş ve ardından dünyanın Nükleer süper gücü olarak tarihte yeni bir sayfa açmıştır. II. Dünya savaşı totalde ABD’nin en fazla kazanç elde ettiği savaştır. ABD Atom bombalarıyla dünyayı korkuturken, Avrupayı Nazi’nin elinden kurtarması(Normandiya çıkartması) ve sağladığı yeni dünya düzeyiyle, bugün bile etkileri süren bir Süper Güç algısı oluşturmuştur. Yani kısacası Amerika Pearl Harbor'da darbe alsa da savaşa girerek bir taşla kuş katliamı yapmıştır.

Pearl Harbor olmasaydı bunların hiçbiri olmaya bilirdi. ABD savaşın başında çekimser bir tavır sergilemiş ve savaşın dışında Nazilere karşı savaşan ülkelere malzeme ve petrol satmaktaydı. Başkan Franklin Roosevelt savaşa girmek istemesine rağmen halk ve senetodan yeterli destek alamadığı için savaşa giremiyordu. Bu durum Japonların saldırısının ardından haliyle değişmiştir.

Savaşın ilk yıllarında ABD, Japonya’ya petrol satıyordu ve Japonya’nın saldırgan tutumu nedeniyle ülkeye ambargo uygulayarak petrol satışını durdurdu. Ardından Japonya bunu savaş sebebi sayacağını ilan etmiş ve hazırlıklarına başlamıştır. Japonya kendince istihbarat toplayıp ABD ye duyurmadan sürpriz bir baskın hazırlıyordu. Bunun için en iyi hedef Hawaii adasında bulunan ABD donanmasıydı. 7 Aralık 1941 günü Pearl Harbor saldırısı gerçekleşti.

Ama Pearl Harbor baskınının ardından ortaya çıkan kayıtlar, raporlar ve savaş belgelerinde açıkça görülmektedir ki ABD nerdeyse her ülkeden (Peru dahil)gelen istihbarat raporlarını ısrarla görmezden gelmiştir. FBI, CIA saldırının olacağı tarihe kadar başkana bilgi vermiş, ABD Alman büyükelçisi bizzat Japonların gizli bir baskın yapacağını, gizli şifrelerle ABD ‘ye iletmiştir. Fakat Washington ısrarla donanmanın baskına uğrayacağı haberine gözlerini yummuştur. Adeta donanma yem edilmiş ve beklenen olay gerçekleşmiştir. Baskından hemen sonra daha hasar raporu bilinmeden Başkan Büyükelçiyi arayarak “zaten gemiler eskiydi Japonlar onları imha ederek bize iyilik yapmış oldular” diyecekti ama Japonların yapmış olduğu iyilikler daha bitmemişti.

Peki ne için ? Pek çok araştırmacı bunun atom bombalarının atılmasına zemin hazırlamak için olduğunu  söylese de asıl cevabı Başkan  Roosvelt Tahran da bir araya geldiği Stalin’e “Eğer Japonlar bize saldırmasaydı Avrupa’ya asker göndermemiz çok zor olurdu” diyerek açıklamıştır. Başkan Roosevelt saldırıdan 4 ay önce sanki olacakları tahmin edermiş gibi  senetoda “Savaşları haklı çıkaracak bir olayın gerçekleşmesi için mümkün olan herşey yapılmalıdır” demiştir.