han


Sultan II. Abdülhamid, Avrupalılar tarafından çok korkulduğu için "Kızıl Sultan" lakabıyla anılmıştır. Hatta Belçikalı bir suikastçı tarafından arabasına bomba koymak suretiyle öldürülmek istenmiş, Sultan Abdülhamid tüm bu kendisine karşı oynanan oyunlara rağmen, Osmanlıyı en iyi şekilde idare etmiştir.

Osmanlı  devletinin son dönemlerinde İngiltere'nin Osmanlı topraklarında kültürel ve sportif faaliyetleri bahane ederek istihbarat çalışması yaptığını fark eden Sultan Abdülhamid, buna karşılık aynı yöntemle istihbarat çalışmaları yapması için İngiltere'de Portsmouth kulübünü kurduğu ve bu kulüp üzerinden İngiltere'de istihbarat topladığı öne sürülmektedir. Kulübün ambleminde yer alan ay yıldız sembolünün Sultan Abdülhamid nedeniyle koyulduğu ileri sürülmektedir.

Buna göre Portsmouth Kulübü'nden Osmanlı devletinin yeteri kadar faydalanmış ve kulübün Osmanlı'nın  istihbarat aracı olarak kullanılmış ve bugüne kadar deşifre olmamıştır. Hatta buradaki istihbarat  kulüp ile sınırlı kalmamıştır. Özellikle Portsmouth Kulübü'nden başka kulübe bir futbolcu gittiği zaman gittiği takımda da istihbarat çalışmalarını sürdürmüş, harika bir istihbarat ağı oluşturmuştur Sultan Abdülhamid.

Londra'nın çok göz önünde bir şehir olduğu nedeniyle daha kenarda bulunan Portsmouth kentinin daha rahat çalışma alanı olacağı sebebiyle tercih edildiği tarihçiler tarafından belirtilmektedir. Bir başka nedeni ise bu şehirde İrlandalılar'ın çok aktif olması. İrlandalılar'ın Osmanlıya karşı kıtlık zamanında Osmanlı'nın patates yardımı sebebiyle İrlandalıların Osmanlı'ya karşı duyduğu sevgi ve saygı sayesinde daha rahat istihbarat faaliyetlerinde bulunma fırsatı doğduğundan bu kent seçilmiştir.

Ayrıca Portsmouth kulübü'nün sloganı ise çok ilginçtir "more than futbol clup" futbol kulübünden daha fazlası anlamına gelen slogan oldukça ilginç ve gizemlidir. 

Bir süre önce Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren irlanda cumhurbaşkanı Mary 1847 yılında 1 milyon İrlandalı'nın hayatını kaybettiği büyük kıtlık döneminde Osmanlı devletinin içi gıda dolu 3 gemisinin Drogheda limanına gönderdiğini hatırlatarak, "İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimine asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerine bu güzel Türk sembollerini görüyoruz" demiştir.

Adada bulunan ay yıldız sembolü sahibi başka bir futbol takımı ise Drogheda United. Sultan Abdülmecid'in içi gıda dolu 3 gemiyi İrlanda Drogheda limanına göndermesi, bölge halkının büyük takdirini toplamış bu nedenle bölgenin Drogheda United futbol kulübünün ambleminde ayyıldız sembolü verilmiştir. Kulübü lakabı da Turks...

Sultan Abdülhamit'in ne kadar büyük politikacı ve siyaset adamı olduğu bu konuda ortaya çıkmaktadır ki uyguladığı karşı istihbarat yöntemleri hâlâ takdir toplamaktadır. O günlerde yeni ortaya çıkan futbolun önemi sayesinde uyguladığı istihbarat ile ne kadar ileri görüşlü olduğunu ortaya koymuş ve ayrıca IRA VE ETA'nın kurulmasında da Sultan Abdülhamit'in rolü olduğu iddia edilmektedir.