uganda

İdi Amin Kimdir


Uganda kasabı olarak bilinen İdi Amin, belkide sömürgecilik dönemi Afrikası'nın en eli kanlı diktatörüydü. Yönetimi süresince 300 ila 400 bin kişiyi öldürdüğü bilinmektedir.

Bugün Uganda Cumhuriyeti olarak bilinen o sıralarda İngiliz sömürgesi olan topraklarda yaşayan Müslüman Kakwa kabilesine mensup bir ailenin çocuğu olan İdi Amin(1925-2003), babasız büyümüş ve eğitime dair pek bir bilgi yoktur. Yıldızını parlatan olay, İngiliz İmparatorluğu'na bağlı, Afrika'daki sömürgelerde faaliyet gösteren özel bir askeri birlik olan Kings African Rifles’a katılmasıydı. 1946’da bu birliğe katılan İdi Amin, Burma, Somali, Kenya ve Uganda da imparatorluk adına savaştı. Her ne kadar askeri yetenekleri iyi olsa da onun adını duyuran asıl olay sorgulamalarda sergilediği acımasız yüzü olmuştur. Ölçüsüz güç kullanımı hayattaki belirleyici faktör haline gelmiştir. Adaleli yapısı, kaslı vücudu ve vurduğunu indiren bir boksördü. 1951-1960 yılları arasında Uganda ağır sıklet boks şampiyonu unvanını elinde bulundurmuştur.

1962 de Uganda bağımsızlığına kavuşmuş ve başbakanlığa Obote getirilmiştir. İdi Amin’in yakın arkadaşı olan Obote ve İdi Amin ikilisi adeta ülkede yolsuzluk ve hırsızlığın başını çekmiş, paraları cebe indirme başlamıştır. Bu durum sonrasında Uganda cumhurbaşkanı rahatsız olmuş ve parlamento soruşturması açılmasını istemiştir.Köşeye sıkışan Obote, karşı saldırıya geçmiş İdi Amin'nin yardımıyla anayasayı askıya aldırmış, Cumhurbaşkanını İngiltere sürgüne yollamıştır.

Başkanlığa geçen Obote artık İdi Amin ile birlikte daha rahat at koşturma başlamış, İdi Amin ise ordu içerisinde pozisyonunu güçlendirmiştir. İdi Amin ülkenin genelkurmay başkanı olmuş, mafya babası gibi hareket etmeye başlamıştır. Silah kaçakçılığı yapıp diğer ülkelerin özellikle İngiliz ve İsrail ajanları ile çok sıkı fıkı ilişkilere girmiştir. Obote bu durumdan rahatsız olunca onu diskalifiye etmeye çalışmıştı. Fakat İdi Amin baskın çıkmış ve 25 Ocak 1971’de Obote  yurtdışına çıktığında (Singapurdayken) İdi Amin darbe yapmış ve başkanlığa kendini getirmiştir.

O tarihten itibaren Uganda'da her şey aşırılığa kaçmaya başlamış ve adeta ülkenin çivisi çıkmıştır. İdi Amin zaten fakir olan ülke halkının parasını daha çok çalmaya başlamış ve halkı iyice fakirleştirmiştir. Bu konuda ses çıkarmaya kalkanları ise kendi emriyle öldürmüş hatta kendi kabinesinde birçok bakan, bizzat kendisi tarafından öldürülmüştür. Ekonomiyi düzeltmek adına takındığı saplantısı yüzünden İngilizlerin zamanında ülke yerleştirdiği ve ticaretle uğraşan Asyalı nüfusu, özellikle Hindistan ve Pakistan'lıları ülkeden sınırdışı ettirmiştir. Bu yönü ile İdi Amin etnik ayrımcılık ile suçlanmaktadır.Aşırılıkları bununla bitmemektedir. İdi Amin iktidardayken 4 beyaz İngiliz’in taşıdığı tahtırevanla dolaşırdı. Böylelikle eski efendisi olan İngilizlere olan takıntısı görülmekteyken, bu şekilde intikamını alıyordu.
İdi Amin İngilizler Tarafından Gezdirilirkenİdi Amin İnsan Eti Yedi mi?


İdi Amin Uganda diktatörlüğünde dünya kamuoyu ve ülkesinde sıklıkta yamyamlıkla suçlanıyordu. İdi Amin yamyam olduğu ve insan eti yediğine dair pek çok iddia dolaşmaktaydı. Kendisi zamanında bir kabile esir düştüğünde zorla insan eti yedirildiğini itiraf etmiştir.

İskoçya’nın Son Kralı!


İngilizlerin en yüksek nişanlarını olan Victoria nişanlı ile ödüllendirilen İdi Amin, 1976’da arabulucu olarak gittiği Kuzey İrlanda'da İskoç bağımsızlığı için mücadele ettiğini belirtmiş ve kendini İskoçya kralı olarak ilan etmiştir. Ayrıca İngiltere kraliçesi II. Elizabeth’e evlenme teklifinde bulunan bu ilginç diktatör, 1975’te Suudi Arabistan kraliyet ailesinin fertlerinden birinin cenazesinde, İskoç erkeklerin giydiği etek olan KİLT giyerek katılmış, popüler malzeme olmuştur.


Kendi karısının parçalara ayrılmış şekilde cesedi bulunmuştur. Bu sapkın diktatör aynı zamanda Hitler hayranıdır. Dönemin Birleşmiş Milletler genel sekreterine yazdığı mektupta Hitler 6 milyon Yahudi’yi gaz odalarına gönderdiyse, bunu Yahudilerin dünya halkının çıkarlarına aykırı olduğunu bildiğinden yaptı diyebilmiştir.

İdi Amin’in Sonu


1976’da kaçırılan meşhur İsraillilerle dolu Air France uçağının kaçırılmasında da parmağı olduğuna inanılmaktadır. Filistinliler tarafından Entebbe havalimanında İsraillilerle pazarlık yapılırken Mossad tarafından yapılan operasyonlar kurtarılan uçak yüzünden, İdi Amin'nin popülaritesi düşmüştür. 1978’de Libya birliklerin desteğiyle Tanzanya'daki kuzey vilayetlerini işgali etmesi üzerine İdi Amin'nin sonu gelmiştir. Bu savaşta Uganda birlikleri yenilirken daha sonra Tanzanya birlikleri Uganda’ya girmiş ve Uganda ordusu darbe yaparak İdi Amin Dada'nın gitmesini sağlamıştır. Daha sonra Libya’ya kaçan İdi Amin, Kaddafi'nin yanında uzun bir süre kalmış, ardından Suudi Arabistan'a yerleşmiş ve orada yüksek tansiyona bağlı kalp krizi sonucu 16 Ağustos 2003 yılında hastanede ölmüştür.

kim
İdi Amin sözleri arasında"Ülkeden ayrıldığımdan beri Uganda'da insan haklarına saygı göstermiyor." Şeklinde Arabistan’da yaptığı açıklama,ne kadar umursamaz olduğunu göstermektedir.

8 yıl boyunca Uganda diktatörü olan İdi Amin’in hayatını anlatan “The Last King of Scotland” isimli filmde kendisini canlandıran Forest Whitaker, iyi erkek oyuncu dalında(2006) Oscar ödülü almıştır. İdi Amin’in cinsel gücü arttırdığına inandığı için günde 40 portakal yediği rivayet edilirken, İdi Amin’den sonra Uganda ormanlarında ki bir grup maymunun pala kullanmayı bildiği fark edilince yapılan incelemede, bu maymunların bölgelerini korumak ve avlanmak için pala kullanmayı İdi Amin tarafından geliştirilen bir proje neticesinde öğrendikleri ileri sürülmüştür.