avusturalya

Çanakkale savaşı sırasında, Avusturalya' da yaşanan ve açığa çıkan, ancak batılı ülkelerinde yalanlanmış, hepinize çok şaşırtıcı gelecek ilginç bir olay cereyan etmiştir. Bu hadise tarihe Battle of Broken Hill (Kırık Tepeler Savaşı) olarak geçmiş ve Çanakkale savaşına asker gönderen Avusturalya' ya karşı, Avusturalya' da bulunan iki Osmanlı askerinin Avusturalya'ya savaş ilan etmesi, Avustralya' nın başına bela olmasıdır.  

İngilizler, 1900'lü yılların başlarında Hindistan' işgal edince, Hindistan kralı Osmanlı sultanından yardım istemiş, Osmanlı'da uzun zamandır savaş içerisinde olmasına rağmen, büyüklüğünü göstererek 350 askerini yardım için Hindistan'a göndermiştir. Yola çıkan gemide yaşanan hastalık nedeniyle askerlerin bir kısmı vefat etmiş. Geri kalan askerler Hindistan'a çıkmışlardır. Osmanlı askerleri, İngilizlerin ellerinde bulunan savaş malzemeleri karşısında dayanamamış, bir kısmı orada şehit olmuştur. 40 kadar askerde  İngilizler tarafından esir alınmıştır. Esir alınan Osmanlı askerleri gemilerde sürekli ağır işlerde çalıştırılmıştır.

Osmanlı askerlerinin bulunduğu gemi, 1900' lü yılların başlarında Avustralya' ya giderken, içlerinden iki tanesi denize atlayarak kaçmış, esaretten kurtularak Avustralya' ya çıkmışlardır. Osmanlı askerlerinden biri Menteşoğlu Abdullah baba mesleği olan dondurmacılık yapmaya başlamış, diğeri de Karahisarlı Tarakçıoğlu Mehmet kasaplık ve devecilik mesleğini icra ederek yaşamaya devam etmiş ve aradan uzun yıllar geçmiştir. 1900' lü yıllarda Avusturalyalılar ülkelerinin toprak ve yeryüzü şartlarına en uygun olan hayvanın, deve olduğunu fark edince develerin bakımı ve kontrolü için ülkede devecilik yapan Afgan ve Pakistanlı (o dönem Pkistan ülkesi olmadığından Pakistanlılar Hintli Müslüman olarak adlandırılmaktaydı) nüfusu oluşmuştur. Karahisarlı Tarakçıoğlu Mehmet 'te devecilik ve kasaplık yapmaktaydı

I. Dünya savaşının başlamasının ardından, Avustralya, Çanakkale Boğazına asker çıkarmaya başlamıştır. Avustralyalıların ülkelerini işgal etmeye gittiklerini duyan iki Osmanlı askeri, hemen İstanbul'a mektup yazarak orduya katılıp savaşmak istediklerini belirtmişlerdir. Biraz geç gelen cevapta ise "Her zaman her yerde Sultan  için savaşabilecekleri" belirtilmiştir. Bu Cevaptan etkilenen iki Osmanlı Askeri, Avustralya devletine karşı savaş açmaya karar vermişler. Avustralya başkanına bir mektup yazarak 2 Osmanlı Askeri Avusturalya'ya savaş  ilan etmişlerdir.

Avustralya başkanı, iki Osmanlı askerine gülüp geçmiştir. Fakat ne kadar ciddi olduklarını, yaptıkları eylemlerle göstermeye karar vermişlerdir. Ocak 1915 tarihinde Sidney' in 250 kilometre uzağında bulunan Broken Hill'de tren raylarını, tren virajda iken sökerek üç treni birden devirmişler, üçüncü trende bulunan askeri mühimmata el koymuşlardır. Ardından ele geçirdikleri mühimmatlarla, 8 karakolu basmış ve karakollardaki tüm askerleri de vurmuşlardır. Ciddi ciddi gerilla savaşı yapmıştır bu 2 cengaver...
2 Osmanlı Askerinin Avusturalya'ya karşı açtığı savaşta
kullandıkları Tüfekler ve Kendi yaptıkları Osmanlı Bayrağı

Avustralya hükumeti, yaşanan olayları kim neden ve niçin yapıyor diye düşünürken, mektup yazarak kendilerine savaş açan iki Osmanlı askeri akıllarına gelir. Bu iki Osmanlı cengaverini yakalamak için yaklaşık 250 asker gönderir, (ne kadar korktukları buradan belli oluyor) tabii bizim cengaverler yiğit yürekliler, gönderilen 250 askerle mücadele ederken vurulup şehit olmuşlardır.

Bu iki kahraman askerin mezarları, Sidney' in 250 kilometre uzağında yer almakta olup Olayın ardından iki Osmanlının cenazesinin, onları seven bir Aborjin tarafından gizlice bir kamu binasına gömüldüğü ileri sürülmektedir. Avustralya, yaşanan bu olayı kesin bir dille yalanlamış, iki Osmanlı askeri ile savaştıklarını söylemek yerine, Hindistan asıllı iki Müslümana karşı savaştık demişlerdir.


O günleri hatırlayan ihtiyar bir anzak "sadece iki kişi, bu kartal yuvası gibi yerden Broken Hills trenleri durdurmuşlar, vagonları ve lokomotifleri yakmışlar, polis ve jandarma kuvvetleri yetmeyince, üzerilerine askeri kıtalar gönderilmiştir" diye anlatmıştır.

Hatta olayın ardından Turk'S Rocks ismi verilen kayalıklarda ki bu amansız mücadele sonucunda, kendilerine direnen iki Osmanlı askerinin, iki kişi olduğuna inanmayan Avustralya askeri birlikleri, daha çok kişinin olabileceğini zannettiğinden yeni bir saldırı ihtimaline karşı, günlerce gecelerce çevre dağlarda yaklaşık 6 ay gibi bir süre Osmanlı kuvvetlerini aramışlardır.

Wikipedia ve bunun benzeri bazı batılı kaynaklar ise aslında olayın, iki Pakistanlı Müslüman'ın Osmanlıyı desteklemek için sivilleri hedef alarak, pikniğe giden yolcu trenine ateş ettiğini ve aralarında çocuk ve kadınların olduğu 4 yolcunun öldüğünü yazmakta ve bu olayı kesinlikle kabul etmemektedirler. Çünkü Broken Hill savaşını kendi propaganda malzemesi olarak kullanmışlar ve savunmasız sivillere Müslümanların saldırdığını iddia ederek, asker toplama kampanyalarında sıklıkla kullanmışlardır. Aslında, olayın hemen ardından Sydney Morning Herald gazetesinin "Türklerle Kavga" isimli manşeti atması, olayın kahramanının kim olduğunu gösterir nitelikte. Ayrıca çatışmanın ardından bölgede bu olay infiale neden olmuş ve bazı yabancılar, iki cengaverin ölümüne tepki gösterdikleri için tutuklanmıştır. Eğer iddia edildiği gibi sadece siviller hedef alınsa idi bu iki Osmanlı askerinin neden bu derece taraftarı olabilirdi? Ayrıca Hint asıllı iki Müslüman ile savaştıklarını iddia eden Avusturalya'nın bu iddiasını Hindistan Büyük elçiliği yalanlamıştır.