Top Ad unit 728 × 90

En Kısa Zamanda Dünyayı Fetheden Adam Büyük İskender

makedon

11 yıl gibi kısa bir sürede antik dünyanın nerdeyse bilinen tüm yerlerini fethetmeyi başarmıştır. Aristo' nun hocalığını yaptığı Makedon kralı II. Philip' in gölgesinde büyüyen Makedonyalı İskender daha çocukluğundan ortalığı kasıp kavuracağını belli ediyordu....

Kral II. Philp' in şaibeli ölümün ardından (onun yolunu açmak isteyen annesinin Öldürdüğü söylenir )tahta geçen İskender, içindeki cevheri ortaya dökmekte gecikmedi.Yunan yarımadasının tamamını fetheden İskender, Makedonların belası olan Pers imparatorluğuna gözünü dikti.
O günün koşullarına göre oldukça farklı düzenli ve donanımda savaş ordusuyla Anadolu, Suriye ve Mısır' da zafer üstüne zafer kazandı. Üstelik tekbir yenilgi almadan. Persler bu durumu şaşkınlık ve korkuyla izliyorlardı. İskender en büyük zaferini 331 yılında bugünkü kuzey Irak topraklarının bulunduğu yerde gerçekleşen savaşı kazanarak, Pers imparatoru Darius'u  yendi. Makedonların 21 yaşındaki genç kralı şimdi de Perslerin yüce kralı olmuştu. Takip eden 8 yılda kral ve kaşif şapkalarını, yaptığı başarılarıyla aynı anda giydi ve devasa ordusuyla Himalayaların eteklerine dek ulaşmayı başardı. Farklı ülkelerde 70 ayrı şehir ve 2 milyon kilometrekarelik bir imparatorluk kurmuştur.
Tartışmasız, tarihin gördüğü en kudretli askerlerden biridir. Kimse onun yaptığı kadar kısa bir süre içerisinde bu kadar büyük bir toprak parçası alamamıştır. İmparatorluğunun sınırları Balkanların ortasından, doğudaki Hindikuş dağlarına dek uzanıyordu. Adının Büyük İskender olmasının sebebi biraz da bundan geliyordu. Kılıç salladığı coğrafyaların gelenek, görenek ve kültürlerine saygı göstermekten çekinmeyerek, bunlarla karşılıklı ittifaklar kurdu. Hatta bu sebeplerle evlilikler yaptı. Farklı ırk ve kültürlerden oluşan milyonlarca kişiyi ortak bir irade de tuttuDiğer kişilerden farkı gördüğü her şeyi, kendisinin yapmaya soyunmuş olmasıdır.
Çocukluğunda savaş oyunlarını çok seven İskender, bilindiğinin aksine kısa boylu olduğu, megalomani ve paranoya belirtileri gösterdiği, hatta generali ve koruması olan Stephen ile aralarında eşcinsel ilişki olduğu iddia edilmektedir.
Ele geçirdiği toprakların idaresini, güvendiği komutanlarına ya da yerli halkın seçtiği kişilere bırakırdı. Onun için önemli olan fethetmektir yönetmek değil. Efsanevi Gordion düğümünü çözdüğüne inanır. Bahsi geçen efsanede, Frig kralı Gordios, Zeus' a bir öküz arabası adamıştır. Araba bir düğüm ile tapınağa bağlanmış ve bu düğümü çözecek kişinin Asya' nın hakimi olacağı söylenir. Gordion a gelen İskender bir şekilde bu düğümü çözer yada çok kişinin rivayet ettiğine göre çözemediğinden, düğümü kılıcıyla keser ve kehanet gerçekleşir. Böylece Asya' nın fatihi olur. Fakat düğümü kılıçla kestiği için erken yaşta ölmesinin bu sebepten olduğu kanaati getirilmektedir. Büyük İskender, MÖ- 11 Temmuz 323 yılında, Babil' de Hindistan'da yakalandığı sıtma tahmin edilmektedir öldüğünde arkasında kocaman bir imparatorluk bırakmıştı.

Seferleri için terk ettiği anayurduna bir daha hiç dönmemiştir. Annesi İskenderin, Zeus'un oğlu olduğuna inanmıştır.
Tabi vahşetleri de yok değildi. Yaralandığı savaşların ardından savaş bölgesindeki halkı ibreti alem olsun diye katletmiştir. Ayrıca askerlerinin formda kalmaları için sürekli soğan getirdiği bilinmektedir.
Atını öyle çok seviyormuş ki atı ölünce,  bugünkü Pakistan topraklarında kalan bir şehre atının adını vermiştir. Ayrıca Büyük İskender kendi adını taşıyan çok sayıda şehir kurmuştur. Bugünkü güneydeki ilimiz İskenderun dahil olmak üzere. Selanik şehride adını İskenderin kızkardeşinden almıştır. Ayrıca girdiği hiçbir savaşı kaybetmezlerdi. İskender o günün koşullarına göre oldukça modern bir ordu kurmuştur. Savaş stratejilerini hayata geçiren ilk asker İskender' dir. Savaş taktikleri hala birçok askeri akademide ders konusu olarak işlenmiş ve çoğu tarihçi tarafından tarihin en başarılı kumandanı olarak kabul edilmektedir.
En Kısa Zamanda Dünyayı Fetheden Adam Büyük İskender Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:07 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.