Top Ad unit 728 × 90

Hiç Savaş Kaybetmeyen Komutan Halid Bin Velid Seyfullah


Lakabı Seyfullah (Allah'ın kılıcı) olan Halid Bin Velid yedinci yüzyıldaki Müslüman ordusunun arap komutanları arasında en ünlülerinden biriydi.
Peygamber efendimiz onun için Halid Allah'ın kılıcıdır onun herşeyini sizin için vermiştir nesi var nesi yok harplerde Allah yolunda sarf etmiştir buyurmuşlardır.

Halid Bin Velid Roma imparatorundan, Sasanilere müttefiklerin kendisinden sayıca üstün olan ordularına karşı giriştiği yüzden fazla savaşta hiç yenilgi almayarak adeta bir askeri efsane haline gelmiştir. Tarihe geçmiş iyi askeri kumandanlardan biri olarak  anılmaktadır.
En büyük stratejik başarısı 633 - 636 yılları arasında geçen ve  üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde, Pers imparatorluğu Roma nın Suriye topraklarını fethetmiş olması en büyük taktiksel başarısı Valacana da başarılı bir şekilde uyguladığı çift sarma manevrası ve Firaz ile Yermuk'teki belirleyici zaferleriydi.

Halid Bin Velid,  Mekke' de islam Peygamberi karşıtlığı ile ün yapmış kureyş kabilesine mensuptu. Ayrıca Uhud savaşı sırasında kureyş kabilesi adına çok önemli rol oynamıştı. Fakat Halid Bin Velid, peygamber efendimizin karakterini ve güzel hareketlerini görüp duyunca  kendi içinde fikir hesaplaşmasına başlamış ve her geçen gün İslamın hak din olduğu gerçeğine yakalamıştır. İslam hakkında kesin kararını veren Halid Bin Velid, büyük İslam düşmanlarından olan Ebu Cehilin oğlu başta olmak üzere diğer yakınları ile bir araya gelerek tepki alacağımı bilmesine rağmen kararını açıkladı. Ardından o gece kılıcını ve atını alarak Medine yollarına düştü ve Peygamber Efendimizden özür ve af dileyen Halid Bin Velid islam ile şereflenmişti.
Mute savaşı sırasında, Peygamber Efendimiz bu harekatın kumandanlığına Zeyd bin harisi getirdi. Savaş sırasında komuta kademesi değişikliğine gidilmesi durumunda, Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu, şayet Zeyd bin haris şehit olursa yerine Cafer bin ebu talip, o da şehit olursa yerine Abdullah bin kumandan olsun, o da şehit olursa ordu içerisinden biri seçilsin hükmü gereği askerlerde kendi aralarında bir kumandan seçeceklerdi. Savaş sırasında 3 kumandanın da şehit olduğu ve kumandanlığa Halid Bin Velid seçildi. Savaş akşama kadar kıyasıya devam etti Halid Bin Velid ustaca kullandığı askeri taktik ve dehasını konuşturarak, Mute savaşını İslam ordusu kazanmıştı. İslâm ordusunu güvenli bir şekilde medineye ulaştıran Halid Bin Velid Peygamber'in övgüsüne mazhar olmuş ve bizzat onun tarafından Seyfullah olarak isimlendirilmiştir. Halid Bin Velid, Mute savaşının şiddetini elimde 9 kılıç parçalandı şeklinde ifade edecektir.
Daha sonra Halid Bin Velid tüm coğrafyada, İslam ordusunun başında bulunarak fetihler yapmaya devam etti. İslamın etkinliği, Halid Bin Velid gibi büyük kumandanların yaptığı destansı savaşlar ile dalga dalga yayılıyordu.
Bu büyük islam komutanı uzun bir kuşatmanın ardından Kudüs'ü almış, Suriye seferine çıkmış, Hızar savaşında Bizans ordusunu yenmiş, Halep almış ardından Demirkapı savaşında yine Bizans'ı yenmiştir. 30 ekim 637 yılında Antakya 'yı teslim almıştır. İnsanüstü gayret sergilediği cesaretini ince askeri taktiklerle süsleyen Halid Bin Velid , en sonunda Maraş'ı İslam topraklarına katmış ve bir süre sonra silahlarına veda ederek Humus valiliğine atanmıştır. Ordusu ile helalleşen büyük İslam komutanı. Daha sonra Hazreti Ömer ile görüşmek üzere Medineye gitmiş, oraya vardığında Hazreti Ömer kendisini şu sözlerle övmüştür" çok şey yaptın senin yaptığını hiç kimse yapmamıştır ancak bunları yapanlar insan değildir yapan sadece Allah'tır"
Girdiği her savaşı kazanan, İslam ve dünya tarihinin en büyük askerlerinden bir olan Halid Bin Velid hayatı boyunca savaş sırasında savaşırken şehit olmayı düşlemişti. Bundan dolayı hasta yatağında ölmeden önce yanında bulunanlara yatarak ölmek üzere olduğundan dolayı utanç duyduğunu ifade edecekti. Halid Bin Velid in büyüklüğü belki de peşpeşe kazandığı onlarca savaş yerine bu savaşlarda askeri dehasıyla planladığı askeri taktikler ile izah edilebilir.Lakin onun büyüklüğü Hazreti Ömer tarafından baş komutanlık dan azledilince  hiç azmini kaybetmeden islâm ordularının sıradan bir askeri olarak savaşa devam ederek fazlasıyla göstermiştir.

Hiç Savaş Kaybetmeyen Komutan Halid Bin Velid Seyfullah Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:47 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.