güney afrika


Güney Afrika’nın lideri Nelson Mandela (1918-2013), ömrü boyunca ırkçı Avrupalılara karşı mücadele etmiş ve sonunda direnerek kazanmıştır. İdealleri uğruna yıllarca cezaevinde yatan, işkence gören Nelson Mandela asla pes etmemiştir.

Güney Afrika'nın mahalle kabilelerinden biri olan Tembuların liderinin çocuğu olarak doğan Mandela, kabile kültürü içinde yetişti. Fakat buna rağmen iki ayrı üniversiteyi bitirecek kadar idealistti. Hukuk okuduğu yıllarda Gandi gibi ırk ayrımcılığı ve adaletsizlikten illallah etmiştir. Çünkü Güney Afrika'da tek bir gerçek vardı beyazsan insansın, siyahsan sen yoksun. Nelson Mandela hayatı kısaca ırkçılığa karşı mücadele ile geçmiştir.

Yaşadığı dünyaya duyarlı olan her insan gibi Nelson Mandela’da 1944’te bu böyle gitmez dedi ve paçaları sıvadı. Ayrımcı rejime karşı Apartheid rejimine karşı mücadele eden Afrika Ulusal Konseyi saflarına katıldı. Ülkesinde bulunan çok az sayıdaki nitelikli simadan biri olmasının yanı sıra davaya olan inancıyla, konseyin parlayan yıldızlardan biri oldu. Ancak bu yükselmeyi fark eden beyazlar, hak arayışlarına da set çekmekle gecikmedi. Mandela başta olmak üzere konseyin diğer ateşli liderleri, vatana ihanet suçundan kodese tıktı. 1956’da hapse giren Nelson Mandela, hapisten ancak 5 yıl sonra çıkacaktı. Çıktığında Afrika Ulusal Konseyi yasaklanmıştı.

Konsey yasaklanınca Mandela ırkçı rejime karşı silahlı mücadele çağrısında bulundu. Ulusun mızrağı isimli örgüt de böyle de kurulmuştu. Afrika ülkelerinde eğitim alan gerillalar sabotaj eylemlerine girişti. Batı rejimi 1963’te tekrar Mandela'yı hapse tıktı ancak bu kez mahkeme, ırkçı rejimin tam anlamıyla uluslararası projektörlerin odağına yerleştirildi. Uluslararası baskılara dayanamayan mahkeme,idam kararını ömür boyu hapse ceza verdi.

Mandela'nın hapis hayatı başlamıştı.1964’ten 1981 yılına dek hayatını Robben adası hapishanesindeki bir hücrede geçirdi. Sağlam girenin ölü çıkacağına kesin gözüyle bakılan bu yerde, Mandela arkadaşlık sayesinde ayakta durdu. Diğer siyasi tutuklularla kurduğu bağla hayata dört elle sarıldı ve düzenli spor yaparak, sürekli okuyarak hapishaneyi ücretsiz hayat akademisine çevirdi.

Özellikle İngilizler Mandela'nın unutulacağını sandı. Fakat evdeki hesap çarşıya uymuyordu. Mandela'nın ünü gün gittikçe artmaya başladı. Her geçen gün dünyanın sinirini daha çok bozan bu rejim ırkçı rejime karşı, Mandela'nın serbest bırakılmasına dönük yönelik baskılar arttı. Güney Afrikalı beyaz liderler her sabah uyandıklarında bu sebepten dolayı yeni bir ülkenin kendilerine ambargo uyguladığını ve ilişkiyi kestiğini görüyordu. 80’lerin ortasından itibaren Nelson Mandela ile el altından görüşmeye başlandı. Bu rejim defalarca Mandela 'ya şartlı hürriyet önerdiler ama o kabul etmedi.

Mandela sonunda 11 Şubat 1990’da serbest bırakıldı. Mandela'nın serbest bırakılması aynı zamanda Apartheid rejiminin resmen olmazsa da sembolik olarak sonunun geldiğine işaret ediyordu. Daha ilk anda olumlu açıklamalar yapan Mandela, Nisan 1994’te yapılan ilk serbest ve adil seçimlerin ardından halkın oyunun yüzde 65 ini alarak, Güney Afrika'nın ilk devlet başkanı oluyordu.

Kötüleşen sağlık durumundan dolayı 1999’da emekliye ayrılan Mandela, daha sonra çok sayıda Afrikalının AIDS yüzünden ölmesine karşı yürüttüğü kampanyalarla mücadelesine farklı kulvarlarda sürdürmüş, fakat daha sonra 2013 yılında ölmüştür.

Güney Afrika’daki ilk siyah hukuk bürosunu açan Mandela, başlangıçta gerçek ismini farklı olduğu fakat İngilizce öğretmenlerinden birinin ona Nelson adını verdiğini, maraton ile uğraştığını, aralarında 1993 yılı Nobel Barış ödülü olmak üzere 250’den fazla ödüle layık görülerek bu alanda rekor kıran biri olduğunu görmekteyiz. Kendi tabiriyle en büyük başarısızlığı AİDS’in Güney Afrika da yayılmasına engel olamamak olduğunu söylemiştir.

Ayrıca çok ilginç bir not 1994 yılına kadar bundan 20 yıl önceye kadar Nelson Mandela'nın devirdiği Apartheid rejim sayesinde siyahlar ve beyazlar aynı otobüse binmeye başladı. Yani bu şu demek oluyor, 1994’e kadar Güney Afrika'da siyahların ve beyazların aynı otobüse binmesi yasaktır. Bu durum modern batının ne kadar modern olduğunu bir kez daha göstermektedir.