Top Ad unit 728 × 90

Kamboçya Kasabı Pol Pot

kamboçya

 Pol Pot 1975-1979 yılları arasında komünist Kamboçya devrimi ne liderlik etmiş, ülkesinde yaklaşık 2 milyon dolayında insanı bu rejim sonucu hayatını kaybetmiştir. Kamboçya gibi küçük bir ülke göz önüne alındığında bu sayı yüzyılın en kanlı diktatörlüğünü göstermektedir.

Ülkesinin başına karabulut gibi çökecek olan Pol Pot Kamboçya'nın henüz Fransız sömürgesi olduğu yıllarda varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.Adı Salath Sar dı. Fransız okullarında okuyup 1949 da Paris'e gitmiştir bu ülkede Fransız komünist partisi'ne sömürgecilik karşıtlığı söylemlerine nedeniyle girmek de tereddüt etmemiş ve Fransa'da küçük komünist hücrelerinde yasadışı toplantılara katılmış burada devrimciliği öğrenmeye çalışmıştır.
Kamboçya 1953 te Fransa'dan bağımsızlığını kazanınca Pol Pot ülkesi geri dönmüş ve öğretmenlik yapmaya başlamıştır.Burada yine komünist yasa dışı faaliyetlerde bulunan Pol Pot Kamboçya komünist partisi başına gelmeyi başarmıştır.Daha sonra polis korkusundan dolayı bir avuç arkadaşıyla Vietnam sınırına Vietnam askeri kampına sığınmıştır.2 yıl boyunca Vietnamlıların beslemesi gibi bu kamplarda yaşamıştır.
Çin'e giden Pol Pot burda Mao ile tanışmış ve komünist ideallerle dolup ülkesine geri dönmüştür. 1960 lardan itibaren Kamboç komünist partisi'nin silahlı kolu olarak kendini gösteren kızıl kımerler ile birlikte ülkenin ormanlık bölgelerinde gerilla hareketine başlamış.Bu arada ülkesinin komşusu Vietnamda Amerikalılar ile savaş vardı.Kamboç prensinin komünist söylemlere girmesi nedeniyle Amerika ülkede sağcı bir darbe yaptırıp yönetimi değiştirmesini sağladı.Bunun ardından prens ve Vietnamlılar Pol Pot ve kızıl kımerlere sınırsız destek sunmaya başladı.
Amerikalıların Vietnam ın yanı sıra Kamboç topraklarınıda bulunan komünist hedefleri de bombalamasıyla galeyana gelen Kamboçyalılar, kızıl kımerlere dere geçmeye başladı.
1975 te Pol Pot ve Kızıl kımerlerin başkenti işgaliyle iç savaş sona erdi ve demokratik Kamboçya adıyla yeni bir Rejim kuruldu, Pol Pot başkanına gelmişti
Başa gelen Pol Pot bir anda ülkeyi adeta kapattı ve ortaçağ döndürdü.Kendi ne göre muhteşem ütopyası yani halkın kendi kendini idare etmesi.Pirinç tarlaları da çalışan halk kendi pirincin üretecek, dışa bağımlı olmayacak ve bu şekilde kendi üretip kendi tüketecektir. Tabi ki evdeki hesap çarşıya uymadı ve kıtlık başladı.Dış dünyayla bağlantısı kesilen ülke insanoğlunun şahit olduğu en inanılması zor imha seferberliğine beşiklik ediyordu.Burjuva karşıtı olan Pol Pot ülkede modern ne varsa yakıp yıkmaya başladı.Buna arabalar dahil.Pol Pot un manyakça rejimi iktidara geldiğinde takvimi kendince sıfırlamış ve 1975 yılı sıfır olarak almıştır.Pol Pot un kafasındaki topluma dönüşebilmesi için Kamboçya da modern hayata dair ne varsa yerle bir edildi.Gözlük takanlar ve dil bilenler bile burjuvayı temsil ettikleri için hiç hunharca katledildi.
Pol pot 1976 da hazırladığı akıllara ziyan 4 yıllık kalkınma planı ile ülkenin tabutuna bir çivi dahi çaktı.Plana göre bir yıl içinde Kamboçya'da tarımsal üretim 3 e katlanacak ve bu gübre, iş makinesi ve modern tarım teknikleri olmadan yapılacaktı.Tabiki bu da tutmadı iç savaş yorgunu halk pirinç tarlalarındaki aşırı çalışma temposuna dayanamadı ve hatta doldurmak için kendi düşen pirinci bile üretim hanesine ekleyince kıtlık patladı.
Pol pot askerleri ise kıtlıkla boğuşan halktan ses çıkarmaye cüret edenleri  hain nitelendirip, akıl almaz işkenceler  uyguluyor, kurşun ziyan olmasın diye bu kişilere naylon torbalarda boğarak öldürüyordu.
S11 olarak bilinen işkence merkezinde kızıl kımerler rejiminin sapık düşünceleri ile sadece bu merkezde 15 binden fazla kişi akılalmaz tekniklerde öldürülmüştü.Burada genç kızların boğazı kesiliyor ve hangisinin ödeme ne kadar dayanabileceğini dair kronometre tutuluyordu.Başka bir teknikle ise karnından bıçaklanan insanları su dolu bir varile sokup ne kadar sürede öleceklerini gözlemlemekti. Insanlar sürekli fişleniyor ve acımasızca pirinç tarlalarında zorla çalıştırılıyordu.
Bu manyak rejimin işini bitiren ve Pol Pot un iktidardan gitmesini sağlayan şey yine Pol Pot un Vietnama olan düşmanlığı oldu.Vietnam lardan aşırı nefret eden Pol Pot bu ülkeye savaş açmak gafletinde bulunmuş.Vietnamın Kamboçya yı işgal etmesiyla kendi yanlıları ile birlikte ormanları kaçmış ve ormandaki kamplarda gerilla hareketlerinde bulmaya başlamıştır.Pol Pot tam 18 yıl hem uluslararası dengeler hem de Tayland askerlerinin korumasıyla korundu.Ormanda akıl hocalığı yapmaya devam etti.90 lardan itibaren dış desteği kaybolunca kızıl kımerler ve kendi komünist hareketi dağılmaya başladı binlerce gerilla batıya kaçtı.
Soğuk savaş bitince Bill Clinton Pol Pot meselesi için derhal halledilmesi emrini verince operasyon yakalanması için başladı.Fakat geç kalmışlardı 15 nisan 1998 de Pol Pot Amerikalıların kendisi için geldiğini radyodan duyunca aniden fenalaşarak öldü.
Bugün Pol Pot dönemine ait yaşanan ölümler kızıl kımerler kurbanlarından artakalanlar ülkenin başkentindeki soykırım müzesi'nde sergileniyor.Üst üste kafatası dağları şeklinde Pol Pot rejiminin yıkılması üzerinden onlarca yıl geçti fakat ölüm tarlaları olarak bilinen pirinç tarlaları nın altında hala cesetler ve kurukafalar çıkmaktadır.

Kamboçya Kasabı Pol Pot Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:25 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.