kamboçya

Pol Pot 1975-1979 yılları arasında komünist Kamboçya devrimine liderlik etmiş diktatördür. Ülkesinde yaklaşık 2 milyon dolayında insanı bu rejim sonucu hayatını kaybetmiştir. Kamboçya gibi küçük bir ülke göz önüne alındığında bu sayı, yüzyılın en kanlı diktatörlüğünü göstermektedir.

Pol Pot Kimdir

Ülkesinin başına karabulut gibi çökecek olan Pol Pot, Kamboçya'nın henüz Fransız sömürgesi olduğu yıllarda varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Adı Salath Sar'dı. Fransız okullarında okuyup 1949 da Paris'e gitmiştir. Bu ülkede Fransız komünist partisi'ne sömürgecilik karşıtlığı söylemlerine nedeniyle girmekte tereddüt etmemiş ve Fransa'da küçük komünist hücrelerinde yasadışı toplantılara katılmıştır. 

Kamboçya 1953 te Fransa'dan bağımsızlığını kazanınca, Pol Pot Kamboçya'ya geri dönmüş ve öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Burada yine komünist yasa dışı faaliyetlerde bulunan Pol Pot, Kamboçya komünist partisi başına gelmeyi başarmıştır. Daha sonra polis korkusundan dolayı bir avuç arkadaşıyla Vietnam sınırına, Vietnam askeri kampına sığınmıştır. 2 yıl boyunca Vietnamlıların beslemesi gibi bu kamplarda yaşamıştır.

Pol Pot Kızıl Kmerler

Çin'e giden Pol Pot burda Mao ile tanışmış ve komünist ideallerle dolup ülkesine geri dönmüştür. 1960 lardan itibaren Kamboçya komünist partisi'nin silahlı kolu olarak kendini gösteren Kızıl Kmerler ile birlikte ülkenin ormanlık bölgelerinde gerilla hareketine başlamıştır. Bu arada ülkesinin komşusu Vietnam'da Amerikalılar ile savaş vardı. Kamboçya prensinin komünist söylemlere girmesi nedeniyle Amerika, ülkede sağcı bir darbe yaptırıp yönetimin değiştirmesini sağladı. Bunun ardından prens ve Vietnamlılar Pol Pot ve kızıl kımerlere sınırsız destek sunmaya başlamıştır.

Amerikalıların Vietnam'ın yanı sıra Kamboçya topraklarınıda bulunan komünist hedeflerinde bombalamasıyla galeyana gelen Kamboçyalılar, Kızıl Kmerlere geçmeye başladı.

1975 te Pol Pot ve Kızıl Kmerlerin başkenti işgaliyle iç savaş sona erdi ve demokratik Kamboçya adıyla yeni bir Rejim kuruldu, Pol Pot başkanlığa gelmişti.

Pol Pot İşkenceleri

Başa gelen Pol Pot, bir anda ülkeyi adeta kapattı ve ortaçağa döndürdü. Kendine göre muhteşem ütopyası, yani halkın kendi kendini idare etmesi. Pirinç tarlaları da çalışan halk kendi pirincini üretecek, dışa bağımlı olmayacak ve bu şekilde kendi üretip kendi tüketecektir. Tabi ki evdeki hesap çarşıya uymadı ve kıtlık başladı. Dış dünyayla bağlantısı kesilen ülke, insanoğlunun şahit olduğu en inanılması zor imha seferberliğine beşiklik ediyordu. Burjuva karşıtı olan Pol Pot, ülkede modern ne varsa yakıp yıkmaya başladı. Buna arabalar dahil. Pol Pot'un manyakça rejimi iktidara geldiğinde takvimi kendince sıfırlamış ve 1975 yılı sıfır olarak almıştır. Pol Pot'un kafasındaki topluma dönüşebilmesi için Kamboçya da modern hayata dair ne varsa yerle bir edildi. Gözlük takanlar ve dil bilenler bile burjuvayı temsil ettikleri için hiç hunharca katledildi.

Pol Pot 1976 da hazırladığı akıllara ziyan 4 yıllık kalkınma planı ile ülkenin tabutuna bir çivi dahi çaktı. Plana göre bir yıl içinde Kamboçya'da tarımsal üretim 3'e katlanacak ve bu gübre, iş makinesi ve modern tarım teknikleri olmadan yapılacaktı. Tabiki bu da tutmadı ve iç savaş yorgunu halk pirinç tarlalarındaki aşırı çalışma temposuna dayanamadı. Hatta doldurmak için kendi paylarına düşen pirinci bile üretim hanesine ekleyince kıtlık patladı.

Pol Pot Ölüm Tarlaları

Pol Pot askerleri ise kıtlıkla boğuşan halktan, ses çıkarmaya cüret edenleri hain nitelendirip, akıl almaz işkenceler uyguluyor, kurşun ziyan olmasın diye bu kişileri naylon torbalarda boğarak öldürüyordu.

S11 olarak bilinen işkence merkezinde Kızıl Kmerler rejiminin sapık düşünceleri ile sadece bu merkezde 15 binden fazla kişiyi akılalmaz tekniklerde öldürülmüştü. Burada genç kızların boğazı kesiliyor ve hangisinin ölüme ne kadar dayanabileceğine dair kronometre tutuluyordu. Başka bir teknik ise karnından bıçaklanan insanları su dolu bir varile sokup ne kadar sürede öleceklerini gözlemlemekti. Kamboçya'da insanlar sürekli fişleniyor ve acımasızca pirinç tarlalarında zorla çalıştırılıyordu.

Bu manyak rejimin işini bitiren ve Pol Pot'un iktidardan gitmesini sağlayan şey, yine Pol Pot'un Vietnam'a olan düşmanlığı oldu. Vietnamlılardan aşırı nefret eden Pol Pot, bu ülkeye savaş açmak gafletinde bulunmuştur. Vietnam'ın Kamboçya'yı işgal etmesiyle Pol Pot kendi yanlıları ile birlikte ormanları kaçmış ve ormandaki kamplarda gerilla hareketlerinde bulmaya başlamıştır. Pol Pot tam 18 yıl hem uluslararası dengeler hem de Tayland askerlerinin korumasıyla korundu. Ormanda akıl hocalığı yapmaya devam etti. 1990'lardan itibaren dış desteği kaybolunca Kızıl Kmerler ve kendi komünist hareketi dağılmaya başlamış binlerce gerilla batıya kaçmıştır.

Pol Pot Nasıl Öldü

Soğuk savaş bitince Bill Clinton, Pol Pot meselesi için derhal halledilmesi emrini verince operasyon yakalanması için başladı. Fakat geç kalmışlardı. 15 Nisan 1998'de Pol Pot, Amerikalıların kendisi için geldiğini radyodan duyunca aniden fenalaşarak öldü. Pol Pot ölümü kayıtlara kalp krizi olarak geçsede yandaşları tarafından intihar ettiği iddia edilmiştir.

Bugün Pol Pot dönemine ait yaşanan ölümler Kızıl Kmerlerin kurbanlarından artakalanlar, ülkenin başkentinde ki soykırım müzesi'nde (Kamboçya kafatası müzesinde) sergileniyor.  Pol Pot rejiminin yıkılması üzerinden onlarca yıl geçmiş, fakat ölüm tarlaları olarak bilinen pirinç tarlalarının altında hala cesetler ve kurukafalar çıkmaktadır. Bazı tarihçiler bu dönemi soykırım olarak nitelendirmektedir.