Top Ad unit 728 × 90

Kızıl Diktatör Josef Stalin

rusya

21 Aralık 1879 da Gürcistan'ın Gori kasabasında doğan Josef Stalin, dünyanın en kanlı diktatörlerinden biri ve ikinci dünya savaşı'nın kahramanı olacaktı.
Tarihin şaşırtıcı oyunlarından biridir.Gençliğinde bir süre ilahiyat okumuş.O dönem kendisinden ortodoks bir rahip olması bekleniyordu.Fakat kendisi komünist bir lider olmuştu.
1880-1899 yıllarında devrimci akımlara karışınca okuldan atıldı.1899 de  üzere çarlık rejimine muhalefetten birkaç kez tutuklandı bu konuyla ilgili bazı muhalifler, Stalin'in tutuklandığı zamanlarda arkadaşlarına ihanet ettiği ve bu sayede ceza almaktan kurtulduğunu iddia eder.1905 te Transkafkasya Rus devrimine katılmış ve 1912 de St Petersburg'a giderek bolşevik gazetesinin ilk editörlerinden biri olmuştur.1913 yılında ömür boyu hapis cezası alarak  Sibirya'ya yollanan Stalin, 1917 deki kızıl devrim ve ardından genel afta salınmıştır.Daha sonra İsviçre'de sürgünden dönen devrim öncüsü Lenin ile birlikte buluşmuşlardır.
Asıl adı Josef Vissarionoviç Cugaşvili olan  Stalin 1917 ekim devriminden sonra Lenin'in ölmesi ile komünist parti genel sekreteri yani Rusya'nın patronu olmuş, ardından RusÇa'da çelik adam manasına gelen Stalin adını almıştır.Kendini böyle ifade etmiştir.

2. dünya savaşının başlamasından önce Hitler ile anlaşma yoluna gitmiş ve saldırmazlık anlaşması imzalanmıştır.Sonradan kendi ifadesiyle yaptığı en büyük hata olmuştur.Almanya, Polonya girdiğinde ikinci dünya savaşı başlamış ve Stalin boş durmamıştır.Zorlu bir savaşta Finlandiya'yı Estonya, Litvanya ve ardından Letonya'yı sınırlarına katmıştı.Hitler'in kendisine saldırmayacandan çok emindi.Fakat 1941 de Naziler Ruslara karşı savaş başlatınca Stalin adeta buz kesmişti.2 hafta boyunca kimseyle konuşmamış, odasından çıkmamıştır.
Ikinci dünya savaşı başlayınca Almanlar Sovyetleri işgal etmeye başlayınca hızlı ilerlemişler fakat Stalin sürede toparlayıp, değişik savaş taktikleri ve Rus zeminine güvenerek orduyu içeri çekmiş ve savaşın başkenti Stalingrad'da Almanları mağlup etmiştir.Almanların önüne katmış ve Berlin'i ikiye bölmüştür.İkinci dünya savaşındaki başarısı sterlini hem dünyada hem ulusal kahraman hemde usta bir general olmasını sağlamış, ürününe ün katmıştır.Tabi bunda Hitlerin'de payı yok değildi.Dolaylı da olsa ordularının Ukraynada Beyaz Rusya da Stalin baskısına karşı özgürleştirici bir güç olarak karşılanmasını farkedemeyen Hitler,  ırkçı baskı politikası uygulayarak  Sovyet imparatorluğu halkını tekrar Stalin liderliği etrafında toplanmış ve uzun süren savaş sonrası dönemde askerleri müttefiklerden önce  girerek Hitlere son darbeyi vurmuştur.
Ulusal bir kahramana olarak görülse de Almanlardan çok Rus öldürdüğünü tarih bize söylüyor. Gözünden düşen devlet diplomatlatları ölümün kendisini beklediğini biliyordu.Kimseye acımazdı.Hatta bir anısında, kendisini bekleyen arabasına doğru ilerlerken şöförünün arabanın kenarında tuvaletini yaptığını gördü ve anında silah çekerek şöforlü başından vurulmak suretiyle  öldürdüğü söylenir. Ayrıyetten mecliste konuşma yapacağı zaman dakikalarca ayakta alkışladı.Sebebi kimse ilk yerine oturan olmak istemezdi.
1936 ve 38 yılları arasında başta partili olmak üzere toplumun her tabakasından hayali yada gerçek kendine hain ve resmi hain belirleme sureti de yaklaşık 500 bin kişinin öldürüldüğü, milyonlarcasını çalışma kamplarına yollandığı bilinmektedir.Stalin'in bu büyük temizlik politikasını kısaca "adam yoksa sorunda yoktur" diyerek özetlemiştir.Sovyet rejimine Nazilerden daha çok sayıda toplama ve çalışma kampı kurmuştur.Bunların en ünlüsü Gulak, Sibirya'daki toplama kampları insanların çalıştırılarak öldürdükleri bir yer olan Gulak kampı dünyanın bittiği yerdir.
Kızıl diktatörün bir başka çılgın projesi 1920 lerde bir bilim adamlarından maymun insan karışımı yeni bir ürün ortaya çıkarmaları istemiş, güçlü kuvvetli ama aptal olsunlar  çok çalışsınlar diye  yenilmez bir ordu yaratmayı düşünmekteydi.Ünlü rus biyalog projenin başına getirilmiş.Karadeniz kıyısında özel bir araştırma merkezi kurulmuş, testler ve deneyler yapılmış fakat proje doğal olarak çuvallamıştır.Maymun-Asker tutmamıştı.Ardından İvanov tutuklanarak Kazakistan'a sürgüne gönderilmiştir.
Komünizmin kuruluş babası babalarından biri olarak görünmektedir ülkesini komünist rejimle yönetmiştir.
6 mart 1953 te Stalin hayata gözlerini yumdu.Son anlarına kadar doktorlar yanına girmek istemedi çünkü yanlış teşhis koyduğu düşünüp öldürülmekten korkuyorlardı.Onun yerine Rusya'nın başına Nikita Kruşçev getirildi.
Bugün Stalin'in  toplam kurbanlarının sayısı 40 milyona ulaştığı tahmin edilmektedir.
"Bir kişinin ölümü trajedidir bir milyon ki ise sadece bir istatistik" Stalin...........

Kızıl Diktatör Josef Stalin Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:26 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.