Galler prensesi Lady Diana Fransa'da geçirdiği trafik kazası sonucu hayata gözlerini yummuş, ölümü ile birlikte milyonları gözyaşına boğarken aynı zamanda arkasında da birçok soru işareti bırakmıştır. Daha kazanın üzerinden 24 saat geçmeden kaza ile ilgili iddialar tüm dünyaya yayılmıştır. Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen Diana’nın ölümü, muamma silsilesi olma özelliğini devam ettiriyor.

Lady Diana’nın öldüğü kaza gözlerden uzak bir mekanda, gece yarısı bir tünelde gerçekleştiği için tam olarak ne olup ne bittiği bilinmiyor. Kaza anında ve sonrasında paparazziler tarafından çekilen filmler toplatıldığı için buradan da bir sonucu ulaşılamıyor. Kazanın sorumlusu olarak Diana'nın aracını takip eden paparazziler olduğu öne sürülmektedir. İddia odur ki Leydi Diana, sevgilisi Dodi ile aracı kullanan şoför Henri Paul ile kaldıkları otelden ayrılmalarının ardından peşlerine paparazziler takılmış, paparazzileri atlatmak isteyen şoför hızlıca giderken Paris'te bulunan bir tünelde araç kaza yaparak ilk anda içindeki Dodi al Fayed ve aracın şoförü Henri Paul feci şekilde ölmüştür. Trafik kazasından Leydi Diana ve koruması Trevor Rees Jones  yaralı kurtulmuştur. Ancak Lady Diana ağır yaralıydı ve doktorların 2 saat uğraşmasına rağmen kaldırıldığı hastahanede hayata gözlerini yummuştur. Lady Diana öldüğünde 36 yaşındaydı ve daha sonradan öldüğünde hamile olduğu iddia edilmiştir.

Resmi makamlarca söylenen budur fakat muammalar sürmektedir. İngiliz hükümeti bu konuyu resmi sırlar kanunu kapsamına sokarak sansür uygulamaktadır.

Leydi Diana neredeyse tüm dünyanın sevdiği bir kişilikti. Yardımseverdi ve melek görünümü ona sempati kazandırıyordu. Diana Spencer İngiliz kraliyet ailesine prens Charles ile evlenerek girmiş ve bu evlilik süresince İngiltere gündemine oturmuştur. Leydi Diana'ya Galler prensesi unvanı verilmiş, bu çalkantılı evlilik, Leydi Diana’nın BBC televizyonuna verdiği, 22 milyon kişinin izlediği röportaj sonunda gözler önüne serilmiştir. İngiliz kraliyet ailesinin ve kendi evliliğinin tüm kirli çamaşırlarını samimice ortaya dökmesi, Leydi Diana'ya popülarite kazandırmış ve kraliyet ailesi kötü duruma düşmüş olup ikili, evliliğini 1996 da bitirmiştir. Ardından Mısırlı milyoner Dodi ile aşk yaşayan Leydi Diana 31 Ağustos 1997’de ölmüş ya da öldürülmüştür.

Peki Lady Diana neden öldürüldü senaryoları şu yöndedir. Prenses Diana, evlenmeyi düşündüğü Dodi El Fayed aracılığıyla bağımsız bir finansal güç olarak tehlike arz etmeye başlamıştı. Bununla birlikte Bosna ve benzeri savaş bölgelerine yaptığı ziyaretler ile politik bir güç haline geliyor, başını İngiltere'nin çektiği yeni dünya düzenine aykırı bir kimlik oluşturuyordu. Diana aynı zamanda kara mayın yasaklanması konusunda en mücadele veren isimdi. Mayın üretiminde ise en çok para kazanan tüccarlar tesadüf odur ki İngiltere'deydi. Ama en önemlisi Diana monarşiye karşı adeta savaş açmıştı. Ölümüyle Diana’nın bu barışsever tutumu ve kraliyet ailesinin kirli çamaşırlarını ortaya dökmesinin önüne geçilmiş, ayrıca Prenses Diana’nın İngiltere'nin gelecekteki kralı olacak çocuğunu yetiştirmekten alıkonulmuş ve belki de en önemlisi İngiltere ile Ortadoğu, dolayısı ile Müslümanlar arasında kan bağı oluşturabilecek bir evlilik engellenmiş olup, bir taşla belki de kuş katliamı yapılmıştı.


Diana'nın müstakbel kocası Dodi El Fayed, dünyanın önde gelen silah tüccarlarından Adnan Kaşıkçı’nın yeğeniydi. Kaşıkçı aynı zamanda Suudi kraliyet ailesine üyedir. Diana evlenseydi dolaylı yoldan Suudi kraliyet ailesine akraba olacak ve bu durum İngiliz monarşisine ters bir durum olduğu için ortadan kaldırılma iddiaları güçlendirmektedir. Çünkü İngiltere'nin amacı monarşiyi korumaktı ve belki de bu sebepten İngiliz gizli servisi Diana’ya suikast düzenlemişti.

Kaza ile ilgili elde edilen deliller gizlenmektedir ve olayla ilgili sansür bulunmaktadır. Dünyayı sarsan trafik kazasının hemen ardından Diana’nın erkek arkadaşı Dodi, cesedi nerede ise soğumadan toprağa verildi. Ama şoför ve Diana'yı gömmek günler aldı. Şoförün alkollü olduğu öne sürülüyordu. Bu kazada şoförün 120 kilometre hızla gittiği bilinmektedir. Ayrıca Ritz otelinin  kamera kayıtlarında şoförün oldukça dinç bir görünüme sahip olduğu, ikilinin otelin önünde paparazzilerden kurtulmak için telaşlanmış şekilde değil, bilakis oldukça sakin bir şekilde otelden ayrıldığı görülmektedir. Bu tezatların yanı sıra çok dikkat çeken bir başka husus ise çiftin her zamanki şoförünün yerine son dakika şoför değişikliği yapılıp Fransız bir şoförün alınmış olduğu ortaya çıkmıştır. Dahası çok çarpıcı bir olay, kazanın ardından Paris polisi kılığında, olay yerine İngiliz gizli servis ajanlarının tüm fotoğraf resimleri el koyması ve anında olay yerine gelmeleri, suikast iddiasını güçlendirmektedir.

Bir başka iddia ise Diana’nın olay anında arabada değil kazadan sonra cesedi yapılan tıbbi müdahalenin ardından hastaneye götürülmüştür. Olay yerindeki şahitler arabadan çıkanların, yüzlerini tanımadıklarını belirtmişlerdir. Fakat o günlerde çok popüler olan Diana neredeyse tüm televizyonlarda göstermektedir. Yani şahitlerin tanımaması biraz şüpheli görülmektedir.
charles
Basına açıklanmayan bir görgü tanığının ifadesine göre; yola önceden ince bir petrol tabakası ayrılmış ve yolun ortasında da büyük bir beton yığını yerleştirilmişti.

Kazadan tek kurtulan ve olan bitenin tek tanığı konumunda ki koruma hiç konuşmamıştır.Tanık koruma statüsünde bulunmaktadır.Kazanın hemen ardından BBC, koruma Jones'un gizli polis servis üyelerinden biri olduğunu duyurmuştur.
Diana'nın ölümü ile ilgili Kaddafi ve diğer İslam ülke liderleri Diana ve Dodi çiftinin, İngiliz ve Fransız gizli servislerin işbirliği ile ortadan kaldırıldığını söylemiştir.

Soruşturma 2000 yılında sonuçlanmış ve sonuç, olaya adı karışan paparazziler suçsuz bulunarak kazanın bir numaralı sorumlusu sarhoş ve uyuşturucu madde almış olduğu tespit eden şoför gösterilmiştir. Diana kazasının tek tanığı Fransız paparazzi Anderson, Paris yakınlarında bir ormanda yanmış halde ölü bulunmuştur.

Eski(emekli) bir İngiliz ajanı olan Hopkins 80 yaşındayken ölüm döşeğinde Lady Diana'yı öldürdüğünü iddia etmiş, kendisinin yani Diana'nın ölmeyi hak etmediğini söylemiştir.

Leydi Diana ölümü üzerine İngiltere’de 6 gün yas ilan edilmiş ve Lady Diana’nın mezarı Althorp malikânesindedir.

Sonuç olarak prenses Diana, milyonları gözyaşına boğarak ölmüş, Lady Diana’nın nasıl öldüğü hala açıklanamayan bir sır olarak bugün bile gündemden düşmemektedir.