fransa


Fransa'nın güney doğusunda yer alan Gard bölgesinin küçük bir köyü olan Pont-Saint Esprit’te 16 Ağustos 1951’de köy halkı aniden korkunç yaratıkların ve ateş görüntülerinin yer aldığı  halüsinasyonlar görmeye başlamışlardır. Tüm köyün birden böyle bir halüsinasyon görmesi hala gizemini korumaktadır.Köylülerden biri karnının yılanlar tarafından yenildiğini iddia ederek intihar etmeye çalışmış, 11 yaşındaki bir çocuk (Charles Granhjon) ise büyük annesini boğarak öldürmek için saldırmıştır. Yine köylülerden biri hastahaneye kaldırıldıktan 2 gün sonra uçak olduğunu sanarak binadan atlamış, bir başkası da kalbinin dışarı çıkmak üzere olduğunu söyleyerek doktora yerine takmak için yalvarıp durmuştur. Bu kişilerin çoğu tımarhanede kapatarak uzun yıllar tedavi edilmişlerdir.

Bu olaydan iki sene sonra on üçüncü kattan atlayarak intihar eden ve o zamanlar devletin ilgili birimlerinde çalışmış, Mk-Ultra projesine katılmış biyokimyagerin (Olson) intiharı araştırılırken, şans eseri bazı CIA’ya ait bazı dokümanlar bulunmuştur. Bu dokümanlardan birinde bir ajan ile Sandoz firmasının bir yetkilisi arasındaki konuşmada, bu köyde yaşanan gizemin tamamen LSD kaynaklı olduğu belirtiliyordu.


O zaman bilinmeyen bir madde olan LSD güçlü bir uyuşturucu bir madde olup ağız yoluyla alınarak, kuvvetli halüsinasyonlara yer açan  bir uyuşturucudur. Bugün bakıldığında o zaman ki görülen olayları yaşayan insanların uyuşturucu maddenin ortaya çıkardığı halüsinasyonlar ve benzerlerini yaşadığı anlaşılmakta olup, şaşırtıcı olan ise LSD’nin ozaman keşfedilmemiş olmasıdır. Ya da keşfedilmiş, belirli odakların elinde mi bulunduruyordu?

Şüphe çeken sorulardan biri de budur çünkü hem birinci hem de ikinci dünya savaşları sırasında savaşan ülkelerin çoğu çeşitli amaçlarda insanlara habersiz denek olarak kullandıkları ve pek çok iğne, ilaç deneyi yaptırdıkları biliniyor. Özellikle Amerika'nın sicili bu açıdan oldukça kötü. Ayrıca Almanya'nın da II.Dünya Savaşı’nda askerler ve siviller üzerine içlerinde hardal gazı, radyasyonlu maddeler olan halüsinasyona sebep olan ilaçların verildiğinde bilinmektedir.

Bu iddiaya göre Amerikan istihbaratının zihin kontrol denemeleri hakkında yaptığı deney bir Fransız köyünün tamamen delirmesine sebep oldu. Bugün az çok ortaya çıktığı üzere yüzlerce insan aniden toplu delilik durumu yaşamış, 7 kişinin bu olaya bağlı ölmüştür. Yıllar boyu yaptığı ekmekleri cıva koymak ve köyleri zehirlenmekten suçlanan köyün fırıncısı Roch Briand, bu tuhaf olaydan sorumlu tutulmuştur. Daha sonradan yapılan araştırmada köylülerin yediği ekmeklerde Ergot mantarına ait kimyasal maddeler rastlanmıştır. Ergot mantarı LSD’nin ana maddesi olması ile sorular artarak devam etmiştir.

İsviçreli ilaç firması Sandoz’un bu köye 100 km uzaklıkta fabrikasının bulunması ve CIA ortaklığında toplu zihin kontrol deneyinin uygulandığı iddiası hala gizemini korumaktadır.

Basında büyük bir olay olarak ortaya çıkan habere göre bir Fransız istihbarat şefi, CIA'dan iddialar hakkında açıklama istemiştir. Tarihe Lanetli ekmek olayı olarak geçen vakanın üzerinden 50 yılı aşkın süre geçmesine rağmen hala tam olarak aydınlatılabilmiş değildir.
Asıl soru şu ki 1950’de böyle bir toplu delilik yaşatmaya çalışan CIA ve benzeri ülkeler, istihbarat kuruluşları, bu çalışmaları son mu verdi yoksa hâlâ ilaçlar ve benzeri kimyasallar ve bu türden deneyler hala üzerinizde denenmekte midir ? Asıl sormamız gereken budur ..........