afrika

Kongo'nun Leopold döneminde çektikleri tarihin kara bir sayfasıdır. Ama Belçika'lılardan sonra da Kongo halkının derdi bitmemiş, sorunun yeni adı Mobutu olmuştur.

Diğer Afrika sömürgeleri gibi Kongo da 1960 da bağımsızlığını kazanırken  Lumumba başbakan, Mobutu da genelkurmay başkanı olmuştur. 
Ancak bazı kabileler Lumumba'nın başbakanlığına itiraz edince Kongo'da anarşi patlar ve ülkedeki Belçikalılar kaçar. Daha sonra ortalık karışınca LumumbaB, Birleşmiş Milletler'den yardım ister ve BM, yardıma karşılık taleplerini iletince bu talepleri kabul etmeyen başbakan Lumumba, yönünü Sovyetler birliği'ne çevirir. Bu hamlesi Washington ve Brüksele'dekilerin Lumumba nın üzerini çizerek genelkurmay başkanı olan Mobutu'ya askeri darbe yaptırarak ülkenin başına getirmelerine sebep olur. Buna rağmen ülkede iç savaş devam eder ve 1961'de Lumumba, bir suikasta kurban gider. Olaydan 40 yıl sonra işin içinde Belçika ve CİA olduğu ortaya çıkmıştır.

Mobutu kısa zamanda tek parti yönetimine geçip Kongo'nun başına diktatör olur. İlk başlarda ekonomiyi biraz toplayan Mobutu, ülkenin ismini Zaire olarak değiştirmiştir. Mobutu Sese Seko, batıl inançları olan ve medyumlardan yardım alan, ayrıca batılı efendilerinden nefret eden bir diktatördü. Mao gibi ülkede ki eskiye dair ne varsa yıktırmış ve ülkeyi tek tip haline getirmiştir. Mobutu dış politika söz konusu olduğunda nabza göre şerbet veren bir diktatör olup ayrıca parayı çok seviyordu. Ülkedeki yabancı yatırımların millileştiren Mobutu döneminde, yolsuzluk bir anda patlamıştır. Mobutu'nun yurtdışındaki bankalara yığdırdığı servet, iddiaya göre 5 milyar dolar civarındaydı.


Batıda abileri bütün bunlar olurken ona hiçbir şey demiyorlardı. Tabiki tek sermayesi komünizm karşıtlığı olan Mobutu'nun sırtını sıvazlamışlardır. Tam bir solcu düşmanı olan diktatör, Angola'daki sağcı milislere sağladığı yardımlar ile batıda abilerinden aferin almasını sağlıyordu. Ülkede ise kendi parasına para katıyordu.


Mobutu 70'lerin en ses getiren spor organizasyonlarından birine imza atmıştır. Bu olay Muhammed Ali ve George Foreman'ın Zaire'de 30 Kasım 1974'te yaptıkları maçtır. Diktatörün Zaire'nin imajını parlatacağını düşündüğü ve bu maçın ülkesinde yapılması için her iki sporcuya 5'er milyon dolar ödediği ortaya çıkmıştır.


Aşırılıkları bununla da bitmiyordu. Ülkede annesinin adına milyon dolarlık hastane yaptırmış, bu hastaneye ülkenin gelirinin yarısını harcamıştır.


Mobutu yönetimde kaldığı yıllar boyunca halkına zulm etmiş, halkın parasını hesabına geçirmiştir. Sonunda keser döner sap döner hesabı devran dönmüş ve soğuk savaş bitmiştir. Artık Mobutu'nun da son kullanma tarihi geçmiştir. Birdenbire batıda abileri ne kadar zalim ve barbar olduğunu keşfeder. Batı'nın bu tarz diktatörlere ihtiyacı kalmayınca yaptığı gibi, adeta onu çöpe atmışlardır. 

Ülke ekonomisi yerlerde sürünüyordu. Öyle ki 1994'te enflasyon yüzde 9800 gibi akıl almaz bir seviyeye ulaşmıştır. Mobutu aynı yıl kariyerinin en aptalca hatasını yaparak Ruanda'daki soykırımın baş aktörlerinden olan Hutu militanlarının Zaire'nin doğusunda konuşlanmasına izin vermiştir. Ülkenin doğusu adeta atış poligonuna döner. Bu noktadan Uganda'ya saldırılar düzenleniyordu. Bölgedeki gerginlik artınca Ruanda ve Uganda devlet başkanları, Mobutu'yu devre dışı bırakmak için komünist gerillalardan kurulu Che Guevara ile birlikte savaşmış askerlerle, Zaire'ye operasyon düzenlemiş ve buna Angola'da katılınca, Mobutu'nun beceriksiz ordusu perişan olmuştur. 1997 yılında Mobutu ülkeden kaçar, ardından Fas'ta bir kaç ay içinde ölmüştür. 31 buçuk yıl süren iktidarında, kendi halkına zulüm etmekten ve diğer Afrika ülkelerindeki komünist güçlerle savaşmaktan başka bir şey yapmamış olan Mobutu, fırsat buldukça da ülkesinin kasasını tırtıklamıştır.