Top Ad unit 728 × 90

Mobutu Sese Seko Havalı Diktatör

afrika

Kongo'nun Leopold döneminde çektiklerini daha önce yazmıştım.Ama onun ölümüyle Kongo'da bulunanların derdi bitmemiş, derdin yeni adı Mobutu olmuştur.
Diğer Afrika sömürgeleri gibi Kongo da 1960 da bağımsızlığını kazanan  Lumumba başbakan, Mobutu da genelkurmay başkanı oldu.
Bazı kabileler Lumumba başbakanlığına itiraz edince anarşi patladı.Ülkedeki Belçikalılar kaçtı.Daha sonra ortalık karışınca Lumumba Birleşmiş milletler'den yardım istedi BM yardıma karşılık taleplerini iletince kabul etmeyen başbakan yönünü Sovyetler birliği'ne çevirince Washington ve Brüksel deki ler Lumumba nın üzerini çizerek genelkurmay başkanı olan Mobutu ya askeri darbe yaptırarak ülkenin başına getirdi.Buna rağmen ülkede iç savaş devam etti ve bu arada 1961 de Lumumba bir suikasta kurban gitti.Olaydan 40 yıl sonra işin içinde Belçikanın ve Cıa olduğu ortaya çıktı.
Mobutu kısa zamanda tek parti yönetimi ne geçti kongo nun başına diktatör oldu. İlk başlarda ekonomiyi biraz toplayan Mobutu ülkenin ismini Zaire olarak değiştirdi. Batıl inançları olan ve medyumlardan yardım alan ayrıca batıda efendilerinden nefret eden bir diktatördü.Mao gibi ülkede ki eskiye dair ne varsa yıktırdı ve ülkeyi tek tip haline getirdi.Mobutu dış politika söz konusu olduğunda nabza göre şerbet veren bir diktatör, ayrıca parayı çok seviyordu.Ülkedeki yabancı yatırımların millileştiren Mobutu döneminde yolsuzluk bir anda patladı.Mobutu'nun yurtdışındaki bankalara yığdırdığı servet iddiaya göre 5 milyar dolar civarındaydı.

Batıda abiler bütün bunlar olurken ona hiçbir şey demiyorlardı.Tabiki tek sermayesi komünizm karşıtı olan Mobutu nun sırtını sıvazlıyorlardı. Tam bir solcu düşmanı olan diktatör Angola daki sağcı milislere sağladığı yardımlar batıda abi abilerinden aferin aldırıyordu.Ülkede ise kendi parasına para katıyordu.
70 lerin en ses getiren spor organizasyonlarından birine imza atmıştı. Muhammed Ali ve George Foreman'ın Zaire'de 30 kasım 1974 te yaptıkları maçtır.Diktatörün Zaire'nin imajını parlatacak düşündüğü ve bu maçın ülkesinde yapılması için her iki sporcuya 5 er milyon dolar ödediği ortaya çıkmıştı.

Aşırılıkları bununla da bitmiyor.Ülkede annesinin adına milyon dolarlık hastane yaptırmış, bu hastaneye ülkenin gelirinin yarısını harcamıştı.
Mobutu yönetimde kaldığı yıllar boyunca halkına zulm etmiş halkın parasını hesabına geçirmiştir.Sonunda keser döner sap döner hesabı devran döndü ve soğuk savaş bitti.Mabutu'nun da son kullanma tarihi geçti.Birdenbire batıda abiler ne kadar zalim ve barbar olduğunu keşfetti.Batı'nın bu tarz diktatörlere ihtiyacı kalmayınca yaptığı gibi adeta onu çöpe attılar.Ülke ekonomisi yerlerde sürünüyordu.Öyle ki 1994 te enflasyon yüzde 9800 gibi akıl almaz bir seviyeye ulaşmıştır.Mobutu aynı yıl kariyerinin en aptalca hatasını yaparak Ruanda'daki soykırımın baş aktörlerinden olan hutu militanlarının Zairenin doğusunda konuşlanmasına izin verdi.Ülkenin doğusu adeta atış poligonuna dönmüştü.Bu noktadan Uganda ya saldırılar düzenleniyordu.Bölgedeki gerginlik artınca Ruanda ve Uganda devlet başkanları Mobutu yu devre dışı bırakmak için komünist gerillalardan kurulu Che Guevara ile birlikte savaşmış askerlerle Zaire ye operasyon düzenledi ve buna Angola'da katılınca Mobutunun beceriksiz ordusu perişan oldu.1997 yılında Mobutu ülkeden kaçarak Fas'ta bir kaç ay içinde öldü.31 buçuk yıl süren iktidarında kendi halkına zulüm etmekten ve diğer Afrika ülkelerindeki komünist güçlerle savaşmaktan başka bir şey yapmamış olan Mobutu, fırsat buldukça da ülkesinin kasasını tırtıklamıştır.


Mobutu Sese Seko Havalı Diktatör Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:44 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.