Top Ad unit 728 × 90

Modern Dünyanın İlk Soykırımcısı Kral 2. Leopold

belçika


Belçika kralı 2. Leopold(1865-1909) Afrika Kongosuna yaptıklarını da Adolf Hitlerin sahneye çıkacağı güne kadar acımasızlığın 1 numaralı temsilcisi olarak kalmıştır.

Kongo Belçika'nın sömürgesi ülke konumundaydı. Kral Leopold gizlice gönderdiği heyetle Kongo'daki kabile şeflerini kandırarak Kongo topraklarını parça parça satın almıştıDaha sonra uluslararası bir konferansta bu tapuları göstererek kendisine karar çıkarmış ve Avrupa devletleri Kongo'yu Kral Leopold'ın özel mülkü olarak tescillenmişlerdi.Bu topraklar üzerinde yaşayan 20 milyon Afrikalının o zamanlar efendisi Kral Leopold olmuştu.
 1880 ve 90 ların itibaren yeni otomobil endüstrisi ve bisiklet endüstrisi lastik yapımında kullanılan kauçuğu su gibi, oksijen gibi arıyor ve çok muhtaçlardı.Kral Leopold'un Kongo'su dünyanın bir numaralı kauçuk üreticisiydi.
Kral Leopold kısa zamanda nasıl büyük bir servetin üzerinde oturduğunu farketti ve çalışmalara başladı.20 yıl gibi kısa bir sürede Belçika'dan 8 kat daha büyük olan bu topraklarda adeta ülke devasa bir çalışma kampı na dönüştü.Ağır çalışma koşullarında ölenlerin sayısı arttıkça Kral Leopold cebine giren para daha çok artıyordu.Aynı dönemde ülkeye girip çıkan seyyahlar, misyonerler ve diğer Avrupalılar farklı kelimeler de de olsa aynı dehşet tablosunu resmediyor.Her yerde yeteri kadar hızlı çalışmayanlara ibret olsun diye cinsel organlarına asarak idam edilmiş çıplak bedenler,kesik vücudlar manzaralarını anlatıyorlardı.Joseph clark isimli misyoner, Kongo'da gördüklerini görmektense ölmeyi tercih ederdim demiştir.Hatta ingiliz fotoğrafçılar, çocuk yaştaki Afrikalıların kesik kol ve bacaklarını gösteren kan dondurucu kareleri  ülkelerinde taşımışlardı.
Kongoda ki Belçika askerlerinin her birine belirli sayıda kurşun verilmekteydi.Askerler kurşunlar boşa harcamadığını ispatlamak için öldürdükleri yerlilerin kesik ellerini getiriyorlardı.Bazense mermilerin boş gitmesi durumunda hayatta olan yerlerin ellerini keserek eksiklerini tamamlıyor.Kral Leopold  yıllar sonra Kongo'da yaptıklarını "bir hıristiyanın yapması gereken görevler" etiketiyle savunmuştur.
Başka bir olay ise Kral Leopold Kongoluları sıraya dizdi ve Afrikalılara  kollarını uzatmalarını  uzatmalarını askerlerine istemiş ve kollarını uzatan Kongoluları göstererek bunların ellerinin boyu niye birbirinden farklı diye generale sormuş.Ardından hepsinin aynı boya gelene kadar kesilmesini emrettiği söylenir.Daha sonra zencilerin kolları aynı hizada kesilir ve uygulama kol ve bacak kesme, uzuv kesme uygulaması Afrikada savaşlarda  cezalandırmak için gelenek arasına girmiştir.
Bir ülkenin kaderi bir parça kauçuk yüzünden perişan olmuş milyonlarca insan bir kauçuk parçası yüzünden işkenceler görmüş öldürülmüştür
Bu yaşananlar 1900 lerin başında ortaya çıkınca Avrupa devletleri Kral Leopold 'u eleştirmiş ve bir konsey toplayarak Kongo'yu Kral Leopold'ın özel mülkü olmaktan çıkarıp Kongoyu Belçika hükümetinin sömürgesi yani Belçika devletine sömürge olarak tayin etmiştir.Ardından Kongoya giren özel şirketler daha da acımasız usüller sergilemiştir.En ufaklarından biri borcunu ödeyemeyen yerlilerin Kadınlarını rehin almadın yasalarla belirlenmesi gibi...
 1960 da bağımsızlığını kazanan Kongo hâlâ iç savaşlar ve kıtlıkla mücadele etmekte olup ülkenin üstünden karabulutda hiç eksik olmamıştır.

Lakin Kral Leopold tüm bu vahşete ve insanlık suçlarının rağmen bırakın yargılanmayı Afrika'da medeniyet götüren  Avrupalı olarak saygı duyulmaktadır.Şimdi bir de kendisinden ulusal kahraman müthiş lider olarak söz edilmektedir.
Atalarımıza ve Türk milletine sürekli insanlık dersi veren ve bizi hor gören Avrupalıların atalarının yaptıklarının sadece bir kısmıdır Kral Leopold'ın yaptıkları.Bizim atalarımız ise asırlar boyu topraklarında yaşayan insanlara hiçbir şekilde zulüm etmemiş olup barış içinde yaşamışlardı.Şimdi size soruyorum asıl medeniyet ve insan hakları kimde ve bunun gerçekten temsilcisi biz miyiz onlar mı?

Modern Dünyanın İlk Soykırımcısı Kral 2. Leopold Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:02 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.