sömürge

Belçika kralı 2. Leopold Afrika Kongosu’na yaptıkları ile Adolf Hitler’in sahneye çıkacağı güne kadar acımasızlığın 1 numaralı temsilcisi olarak kalmıştır.
Babası ı. Leopold’un yerine tahta geçen ve asıl adı Louis Philippe Marie Victor olan ii. Leopold (1835-1909) büyük Avrupa ideolojisine bağlı ve sömürge topraklarına bayılan bir kraldı. 1865 yılında babası ölünce Belçika tahtına geçmiştir.

Kongo, Belçika'nın sömürgesi ülke konumundaydı. Kral Leopold gizlice gönderdiği heyetle Kongo'daki kabile şeflerini kandırarak, Kongo topraklarını parça parça satın almıştı. Bunu gizli görev verdiği Henry Morton Stanley’e (Aslında Amerikalı bir gazetecidir) 1878-1884 yılları arasında yaptırmıştır. Daha sonra uluslararası bir konferansta bu tapuları göstererek kendisine karar çıkarmış ve Avrupa devletleri Kongo'yu Kral Leopold'ın özel mülkü olarak tescillenmişlerdi. Böylelikle bu topraklar üzerinde yaşayan 20 milyon Afrikalının o zamanlar efendisi Kral Leopold olmuştu. Leopold resmi olarak 1884’ten 1908 yılına kadar Kongo İmparatoru olmuştur.

KONGO
5 yaşındaki Kızının Kesik elleri ve ayaklarına bakan Kongolu Köle Nsala (1904)


1880’lü yıllardan itibaren yeni otomobil endüstrisi ve bisiklet endüstrisi lastik yapımında kullanılan kauçuğu su gibi, oksijen gibi arıyor ve çok muhtaçlardı. Kral Leopold'un Kongo'su dünyanın bir numaralı kauçuk üreticisiydi.

Kral 2. Leopold kısa zamanda nasıl büyük bir servetin üzerinde oturduğunu fark etti ve çalışmalara başladı.20 yıl gibi kısa bir sürede Belçika'dan 8 kat daha büyük olan bu topraklarda, adeta ülke devasa bir çalışma kampına dönüştü.Ağır çalışma koşullarında ölenlerin sayısı arttıkça Kral Leopold’un cebine giren para daha çok artıyordu.Aynı dönemde ülkeye girip çıkan seyyahlar, misyonerler ve diğer Avrupalılar, farklı kelimeler de olsa aynı dehşet tablosunu resmediyordu.Her yerde yeteri kadar hızlı çalışmayanlara ibret olsun diye cinsel organlarından asarak idam edilmiş çıplak bedenlerin ve kesik vücutların manzaralarını anlatıyorlardı. Joseph Clark isimli misyoner, Kongo'da gördüklerini görmektense ölmeyi tercih ederdim demiştir. Ardından İngiliz fotoğrafçılar, çocuk yaştaki Afrikalıların kesik kol ve bacaklarını gösteren kan dondurucu kareleri  ülkelerinde taşımışlardı.
sömürge
Elleri Kesik Kongolular


Kongo’da ki Belçika askerlerinin her birine belirli sayıda kurşun verilmekteydi. Askerler kurşunlar boşa harcamadığını ispatlamak için öldürdükleri yerlilerin kesik ellerini getiriyorlardı.Bazense mermilerin boş gitmesi durumunda hayatta olan yerlerin ellerini keserek, eksiklerini tamamlıyordu.Kral 2. Leopold  yıllar sonra Kongo'da yaptıklarını "Bir Hristiyan’ın yapması gereken görevler" etiketiyle savunmuştur.

Başka bir olay ise Kral Leopold Kongoluları sıraya dizip ve Afrikalılara  kollarını uzatmalarını ister. Kollarını uzatan Kongoluları göstererek bunların ellerinin boyu niye birbirinden farklı diye generale sorar.Ardından hepsinin aynı boya gelene kadar kesilmesini emrettiği söylenir.Daha sonra zencilerin kolları aynı hizada kesilir ve uygulama kol ve bacak kesme, uzuv kesme uygulaması Afrika’da savaşlarda  cezalandırmak için gelenek olmuştur.

Bir ülkenin kaderi bir parça kauçuk yüzünden perişan olmuş, milyonlarca insan bir kauçuk parçası yüzünden işkenceler görmüş öldürülmüştür.
afrika
Zincire Vurulmuş Kongolu Köleler
Bu yaşananlar 20. yüzyılın başında ortaya çıkınca, Avrupa devletleri Kral Leopold'u eleştirmiş ve bir konsey toplayarak Kongo'yu Kral Leopold'ın özel mülkü olmaktan çıkarıp Kongo’yu Belçika hükümetinin sömürgesi yani Belçika devletine sömürge olarak tayin etmiştir.Ardından Kongo’ya giren özel şirketler daha da acımasız usuller sergilemiştir.En ufaklarından biri borcunu ödeyemeyen yerlilerin kadınlarını rehin almalarının yasalarla belirlenmesi gibi...

Leopold ayrıca Avrupa Kralları arasında en çok gezenlerden biri olup 1860 yılında daha prens iken İstanbul’a dahi gelmiştir.

 1960 da bağımsızlığını kazanan Kongo hâlâ iç savaşlar ve kıtlıkla mücadele etmekte olup ülkenin üstünden karabulutlar hiç eksik olmamıştır. Leopold döneminden önce yaklaşık 20 milyon olan Kongo nüfusu bu dönemin sonunda 9 milyona düşmüştür.


Lakin Kral II. Leopold tüm bu vahşete ve insanlık suçlarına rağmen bırakın yargılanmayı, Afrika'da medeniyet götüren Avrupalı olarak saygı duyulmaktadır. Şimdilerde kendisinden ulusal kahraman, müthiş lider olarak söz edilmektedir.

Atalarımıza ve Türk milletine sürekli insanlık dersi veren ve bizi hor gören Avrupalıların, atalarının yaptıklarının sadece bir kısmıdır Kral 2. Leopold'ın yaptıkları. Bizim atalarımız ise asırlar boyu topraklarında yaşayan insanlara hiçbir şekilde zulüm etmemiş olup barış içinde yaşamışlardır. Belçika ve Kongo'nun tarhi Avrupa'nın sözde medeniyetini dünyaya göstersede bu vahşetler dile getirilmemektedir.