gemi


1943 yılında, Amerika'nın Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia şehri limanında, Einstein'ın birleşik alanlar kuramına dayanarak "Işınlanma" deneyi yapıldığı iddia edildi.  Amerikan Deniz kuvvetlerine bağlı, Philadelphia deneyi ile donanmaya ait 1240 tonluk, USS Eldridge savaş gemisi içinde bulunan, 104 mürettebatıyla birlikte bir yerden bir yere taşınarak, ışınlandığı iddia edilmektedir. Yani geminin tayfalarla birlikte teleportasyon yapıldığı.

Philadelphia Deneyi Yapılışı

Bu deney iddiaya göre 28 Ekim 1943'te şu şekilde gerçekleşir. USS Eldridge üzerinde son testler gerçekleştirildi. Elektromanyetik alan jeneratörlerinin çalıştırılmasıyla birlikte, USS Eldridge neredeyse görünmez oldu. Daha sonra gözleri kör eden mavi bir ışık hüzmesi içinde gemi, tamamen kayboldu. Birkaç saniye içinde gemi millerce ötede bulunan, Virjinya Norfolk'da tekrar ortaya çıktı. Birkaç saniye göründükten sonra tıpkı geldiği gibi esrarengiz bir biçimde kayboldu ve Philadelphia deniz üstüne tekrar ortaya çıktı. Bu kez mürettebatın tümünün başı ciddi bir şekilde beladaydı. Bazı tayfalar geri gelmemek üzere kaybolmuş, bazıları çıldırmıştı. Hepsinden daha tuhaf olanı ise 5 denizcinin, geminin eriyen ve sonra tekrar katılaşan metal aksamı içerisinde kalmalarıydı. Gemi belli bir zaman sürecinde fiziksel olarak tamamen kaybolmuş ve sonradan geri dönmüştü, deneyde sadece geminin görünmez olması hedeflenirken gemi moleküllerinden ayrılmış ve başka bir yere nakledilmişti. Bir başka iddiaya göre geminin birkaç saniyeliğine değil 4 saatliğine gözden kaybolduğuydu. Başka bir teoriye göre ise gemi zaman içerisinde yolculuk etmişti, nitekim deneyin sırasında gemiyi Norfolk Virjinya da görenler oldu. yani gemi elektromanyetik alan oluşturarak 600 kilometre ileri gidip daha sonra bir anda geri gelmiştir.

Gizemi çözülemeyen bu olay halen iddialarla sınırlıdır. Kaybolan gemi deneyi yapıldığını iddia eden olayın tanığı olduğunu Bir UFO araştırmacısına mektup ile bildiren Carlos Miguel Allende'dir. Carlos'a göre bu olay aynı yukarıdaki gibi olmuştur. Allende  aslında ilk deneyin 22 Temmuz 1943'te yapıldığını geminin kaybolup geri gelmesi üzerine büyük bir heyecan duyulduğunu ve asıl deneyin ilk deneyin başarılı geçmesi üzerine 28 Ekim 1943 yılında yapıldığını öne sürmüştür.

Philadelphia Deneyi Kim Yaptı

Amerikan Deniz Kuvvetlerinin ısrarla yalanladığı, Gökkuşağı projesi (Rainbow Project)resmi ismini taşıyan, üzerinde esrar perdesi bulunan bu deneyin amacının, düşman radarları tarafından tespit edilemeyen bir gemi yapmak, daha da ötesi optik görünmezlik teoremini gerçekleştirmekti. Amaçlanan de neyin temelini Albert Einstein'ın 1920'lerde üzerinde çalıştı birleşik alan teorisi olmuştur. Einstein o yıllarda Alman fizik dergilerinin birinde yayınlanan teorisini daha sonra geliştirmemişse de bu teori Amerika Birleşik Devletleri'nde üzerinde üzerinde çalışmalar yapılan bir projeye dönüşmüş, Hatta Chicago üniversitesi'nde başlayıp Princeton Üniversitesi'ne taşınan bu çalışmalara zaman içerisinde Nicola Tesla ve yine Einstein'ın kendisi de çalışmıştır. Birleşik alan teorisi ile elektro manyetik bir alan oluşturarak optik görünmezlik sağlanmak amaçlanıyordu. Tabii Philadelphia deneyi gibi Chicago Üniversitesi'nde başladığı iddia edilen birleşik alan teorisi çalışmaları da yalanmıştır.

Kaybolan gemi deneyi ile ilgili iddiayı ilk ortaya atan, UFO araştırmacısı ve amatör gökbilimci Morris K. Jessup'tur. Jessup Philadelphia deneyine katıldığını iddia eden ve deneyin yapılış detaylarını oldukça geniş bir biçimde tarif eden, deney esnasında USS Eldridge gemisinin yanında  SS Andrew Furuseth isimli gözetmen şilepte görevli olduğunu iddia eden Carlos Miguel Allende imzalı bir mektup alır. Tarihler 1955'i göstermektedir.

Ancak Jessup bu hikayeye balıklama atlamaz ve mektuba cevap olarak deneyin varlığı ile ilgili kesin deliller ister. Cevap yazısı birkaç ay sonra geldiğinde bu sefer mektupta Carl M. Allen imzası bulunmaktadır. Philadelphia deneyinin yakın şahidi olduğunu iddia eden Allende (yada Allen) elinde kanıt olmadığını ancak her türlü şahitlik yapabileceğini, hipnoz ve doğru söyletici ilaçların kendisinde kullanabileceğini belirten bir cevap verir. Daha sonra Jessup bu mektuba cevap göndermemiş ve yazışmayı kesmiştir.

Philadelphia Deneyi ile İlgili Şüpheli İntihar

1957 yılında Jessup Amerikan deniz kuvvetleri araştırma bürosu tarafından davet edilir ve önüne kendi kitabı olan The Case for the UFO konur. Kendi yazdığı kitabı gören Morris Jessup kitabı incelediğinde üzerinde daha önce kendisiyle mektuplaşan Carlos Miguel Allende'nin el yazısı ile yazılmış notlar olduğunu görür. Jessup bu durumu görevlilere bildirir. Görevliler daha sonra inceleme yapıldığını ve kendisinin verdiği adresin terkedilmiş bir çiftlik evine ait olduğunu, Ayrıca Allende'nin mektupları, ayrıca kitabın üzerindeki aldığı notlar ile birlikte derlenerek ABD Deniz kuvvetleri bünyesinde dağıtılacağı bildirilmiş, basılan 1000 kopyanın Deniz kuvvetleri'nde dağıtılırken Jessup'a da 3 kopya gönderilmiştir.

Ancak Morris Jessup bu olaydan 2 sene sonra 1959'da kendi aracında intihar etmiş halde bulunur ve polis tutanaklarında egzoz gazı ile intihar ettiği yer almaktadır. Allende ise bir daha ortaya çıkmaz işte Philadelphia deneyinin doğruluğunu savunanların en büyük tezlerinden biri bu şüpheli intihardır. Yakın çevresine göre intihar edecek bir kişilik olmadığı söylenen Jessup'un gizli görevlilerce deney hakkında konuşmaması için ortadan kaldırıldığı öne sürülmüştür.
Philadelphia deneyi hikayesinde pek çok tutarsızlık bulunmasına rağmen Amerikan Deniz Kuvvetlerine bu deney sorulduğunda yapıldığı cevabı verilmiştir. Ancak iddia edildiği gibi gemi kaybolma durumunun kesinlikle olmadığı, Deniz kuvvetleri deneyin amacının radarlarda görünmeyecek bir savaş gemisi üzerinde çalıştıklarını, Allende'nin hayal gücünün çok geniş olduğu, kesinlikle bir yerden bir yere taşınma gibi bir olayın olmadığı şeklinde cevap vermişlerdir. Yani devlet bu olayı kesin bir dille yalanlanmıştır.
Ordu arşivlerde yapılan çalışmalarda görünmezlik veya teleportasyon gibi iddiaların olmadığı, kesin bir dille söylemiş fakat yapılan araştırmalarda, Eldridge gemisinin Norfolklimanında görüldüğü tanıklar tarafından söylenmiş olup bu deneyin üzerinde ki sır perdesi aralanmamıştır. Philadelphia Deneyi kısaca sürekli yalanlanmaktadır.

USS Eldridge Ne Oldu

Philadelphia deneyinin odak noktasını oluşturan 1240 tonluk bu USS Eldridge isimli destroyer, New Jersey'de inşa edildi ve 1943 yılında suya indirildi. Atlantikte eskort görevlerinde bulunan gemi, 1946'da ıskartaya çıkarıldı. 1951'de Yunanistan deniz kuvvetlerine hibe edildi ve Leon ismi ile hizmete devam etti. Efsane gemiden en son 22 Ekim 1999'da haber alındı. Bu gemi Yunanistan'ın Pire limanında jilet olmak için sırasını bekliyordu ve sonunda gerçekten görünmez oldu.

Bugünün teknolojisi ile yapılması neredeyse imkansız olan kaybolan gemi deneyi acaba yapıldı mı? Amerika bu iddiaların ortaya çıktığı sırada II. Dünya savaşı devam etmekteydi. Amerika rakiplerine psikolojik üstünlük sağlamak için böyle bir yalanı ortaya sürmüş olabileceği iddiaları göz ardı edilmemelidir.

Tüm bu iddialara rağmen bu deneyinin yapıldığı ile ilgili hiçbir delil bulunmamaktadır. Amerikan Deniz Kuvvetleri USS Eldridge gemisinin ve deney iddiaları üzerine bu gemisinin sefer kayıtlarını paylaşmış ve resmi kayıtlara göre geminin o tarihte Bahamalarda seferde oldu geçmektedir. Deneye katıldığı iddia edilen askerlerin tümü bu iddiaları yalanlamıştır. Sadece Al Bielek isimli bir kişi, kaybolan Philadelphia deneyine katıldığını iddia etse de bu konuda yalan söylediği ortaya konmuştur.

Philadelphia Deneyi Film

Aslında kaybolan gemi deneyi gerçek adı gökkuşağı projesi, (Rainbow Project) The Philadelphia Experiment ismiyle 1984 yılında vizyona girene kadar pek kimse tarafından bilinmiyordu. Film çekildikten sonra olayın gerçek olup olmadığı ile ilgili sorular sorulmaya başlanmış ve Philadelphia deneyi oldukça merak edilen gizemli bir konu olmaktadır.