Top Ad unit 728 × 90

Romanya'nın Belası Nikolay Çavuşesku

romanya

Doğu avrupa'nın en uzun soluklu diktatörlerinden biri olan Nikolay Çavuşesku 24 yıl iktidarda kalmış, aynı dönemde akıl almaz bir hızla çöken Sovyet bloğunu bile gölgede bırakacak şekilde hızlı yıkılmıştır.
Gençliğinde yasadışı komünist parti üye olmaktan sayısız kez hapse giren Romen lider Çavuşesku, bir keresinde nezarette öyle bir dayak yemiştir ki ömür boyu sürecek bir peltekiliği  kalıcı kalmıştır. Lider olmasına rağmen içine kapanık sessiz biriydi.Nikolay hatta ölümünden kısa bir süre sonra Newsweek dergisine konuşan bir hapishane arkadaşı dayak yediğinde de ağzını açmaz bilinmesi gerektiği yerde dudaklarını kıpırdamaz zayıf çelimsiz kendi halinde biriydi demiştir.

Komünist ideallerle de yanıp tutuşan Çavuşesku'yu farklı yapan iseRomanya'nın ikinci dünya savaşının sonrasında ilk komünist devlet başkanı giorgio  ile tanışmış olmasıdır.İlk günden beri hep onun himayesinde olan Çavuşesku, 1965 te yerini alarak ilk devlet başkanı olmuştur.İktidara geldiğinde 47 yaşında olan Çavuşesku, doğu blok ülkesi olsa da hep Kremlin ile arasına mesafe koymuş ve bu mesafesinin muhafaza etmiştir.
Onu farklı yapan komünist blok dışındaki ülkelerle ticareti sıcak bakması.Bu dışa açık yüzlü Amerika tarafından ticaret yapılabilecek bir müttefik olarak görmesine ve ülkesini ticarette en ayrıcalıklı ülke statüsü ne olmasını sağlamıştır.Çavuşesku 1974 beyaz saray'da başkan Nixon'ı ziyaret etmiş, Nixon dönemindeki ilk kez bir komünist lider sarayda ağırlanmıştır.Öyle ki Nixon'ın 1972 deki tarihi Çin açılımının arkasındaki isim de oydu.Karşıdan da Washington'da Carter izle beraber olmuştur 1967 savaşından sonra İisrail ile ilişkisini kesmeyen tek doğu blok lideridir. Romanyalı yahudilerin İsrail'e göç etmesine izin vermiş ama yıllar sonra bunun karşılığında yüklüce bir çek da ortaya çıkmıştır. Uluslararası popülariteye ortadoğu barış görüşmelerine dahil olarak da pekiştiren Çavuşesku oldukça seri çalımlar atabilen bir siyasetçi olduğunu bu hamleleri de gösterecektir.
Çavuşesku milliyetçiliğin ateşleyici gücünü ilk keşfeden komünist liderdir.Komünizm bir şekilde milliyetçiliğin panzehiri.Romen lider hem zehri, hem panzehiri aynı damarda birden ne karıştırmadan vermiştir.İktidarının ilk yıllarındaSovyetlere başkaldıran büyük usta kan gibi roman kahramanları törenlerde kutlanmasıyla Romanya'da milliyetçiliği pekiştirmiş milliyetçilik duygusunu komünizmde aynı yerde harmanlamıştır.
Varşova paktının 1968 de Çekoslovakya işgalini reddetmiş, üstelik aynı şeyi Romanya yapılması durumunda direneceklerini sinyalini vermişti.Hatta bununla da kalmamışSovyetlerin 1979 da Afganistan'ı işgal etmesinden kınamıştır.Bu hareketleri Romenlerin kendine olan güvenini patlatmış bir bahar havası estirmiştir hatta milliyetçi şairler bile komünist lider övgü dolu satırlar yazmak için sıraya girmişlerdir.
Çavuşesku nun başında olduğu Romanya koskoca bir tiyatroda kimi zaman 22 milyon oyuncu bir seyirci oluyor bazen tam tersine bir kişi oynuyor ve 22 milyon kişi izleyip koşulsuz alkışlıyordu romen lider aynı diğer komünist liderler gibi stadyum gösterilerine oldukça meraklı ve en abartanlar arasındaydı çavuşeskunun zaafı stadyum gösterileri izle halk desteğine bir şekilde somut bir düzlemde görmek onu heyecanlandırıyordu
Halk sovyetlerin kölesi olmadığın olmadığımızı gösterdi diyerek ona saygı duyuyor fakat rejim kısa zamanda Stalinist yüzüne eskiden daha sert şekilde gösterme ne başladı.Entellektüel hayatın üzerindeki zincirler daha da sıkılmıştı.Ülkede demir yumruk inmeye başladı.80 li yılların başında Çavuşesku ülkede başına  olunabilecek ne varsa hemen hepsinin başkanıydı.Üstelik bu aşırı işte sadece kendisi de sınırlı değildi.Rejimin güdümündeki medya tarafından dünyadaki kadınların en eşsiz olarak tasvir eden karı Selena, protokolü aşan bir konuma gelmiştir.Başkan yardımcısı olarak yabancı temsilcilerle görüşmelere katılıyor, diğer komünist partiler ile ilişkileri yürütüyordu.
Her diktatör gibi Çavuşesku paranoyasının esiri olmuştur.Yabancı güçlerin elbisesine zehir sürede kendisine öldüreceğimden düşündüğü için gardrobunun başında bide korumalar bekliyordu.Kendisini sol profilden çekmek yasaktır.Eğer yanlış kullanılırsa karaciğeri kötü durumda olan bir adamın deki cildini göstermiş olursunuz.Onu sadece kameramanlar gülerken veya alkışlarken gösterebilir.Önceki Çavuşesku resmi ziyarette Buckingham sarayı nda kullandığı yatak çarşafları bile Romanyadan getirmişti.
Romen lider tüm akıl dışı icraatlarını ve katıksız bir diktatör olduğu gerçeğine rağmen daima batı tarafından alkış aldı kafası okşandı.Sovyetlere mesafedeydi kendi kafasına göre takılıyor ve bu da batı karşısındaki en büyük kozuydu.
Çok sık ya batılı liderlerden hediye almış diktatör İngilizler tarafından hediye edilen ve adını Corbu adı verdi köpeğini çok seviyordu.Bir süre sonra Romenler onu yoldaş Corbu olarak çağırmaya başlayacaktı.Hatta köpeği limuzinler tahsis etmiş, şehirde sadece limuzin köpeğini gezdiriyordu.
Daktilo sahibi olmanın bize ağır prosedüre bağlandı ülkede hayat iyice zorlaşmıştı.Romen lider sayısal çoktan çok önemli olduğunu düşünüyor ve nüfusun katlanması gerektiğine inanıyordu çocuk sahibi olmaktan kaçanlar kanun kaçağı sayılıyordu. Iktidarın ilk yıllarında ağır sanayi hamlesini hedefsiz plansız programsız fabrikalar, şehirleşme teşvik adına yaptırdığı devasa apartmanlar ve benzeri mantık dışı yatırımlar sonucu Romanya'nın dış borcu 21 milyar doları bulmuş.Romen lider iyice halkın üstüne binmişti.İyice kıtlık çıkan Romanya'da halk artık dayanamaz hale gelmiş.Romen halkı Çavuşeskunun 17 aralık 1989 da Temaşvar da gösteri yapan halka ateş açtırması ile ayaklanmıştı.
Bir anda baraj duvarını yıkan sel suları gibi coşan kalabalığın başlattı isyan dalgası ülke avuçlarının içine aldı.Başlangıçta halka ateş açan ordunun saf değiştirmesi gizli servis ajanları ve Çavuşesku çifti bir anda ortada kaldı küçük çaplı direnişin ardından gizli servis pes etti ve Çavuşesku ve karısı apar topar kaçmaya çalışırken yakalandı 25 aralık 1989 da ikili  duvar asker duvar dibine dizerek infaz etti.

Romanyada Çavuşeskunun gizli servisi Securitate çok aktifti.Hatta pek çoğunuzun yakından tanıdığı Rumen futbolcu galatasaray'da forma giymiş Popescu'da bu gizli servisin ajanlarından biri olduğunu da sonradan itiraf etti.1985 te gizli servis adına istihbarati faaliyetlerde bulunduğunu da sonradan açıklamıştır.

http://goo.gl/8Q3sXk
Romanya'nın Belası Nikolay Çavuşesku Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:53 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.