bu

Başta ülkemiz olmak üzere dünyanın pek çok yerinde 14 şubat sevgililer günü olarak kutlanır herkes sevgililerine hediyeler alır; özellikle gül. Alışveriş yaparlar, genelde pahalı markaların mallarını alınır, mağazalar bir pazar yerine döner. Peki nedir bu sevgililer günü..........

Sevgililer günü katoliklerin günüdür ortodokslar kutlamaz. Tarihçesine bakıldığında putperest ,pagan inancı içerisinde bulunan Romalıların sürülerini kurtlardan korunmaları için tanrılarına kurbanlar kestikleri, 15 şubat Lupercalia bayramı daha sonradan sevgililer bayramına dönüşmüştür. Rivayete göre Roma imparatoru savaşı olumsuz etkilemesin diye askerlere evlenmeyi yasaklar. Fakat Rahip Valentine bu yasağa uyumaz ve sevgililer arasında gizliden gizliye nikah kıyar. Tabi bu ortaya çıkınca idama mahkum edilir ve hapse atılır. İmparator, rahipten Hıristiyanlığı bırakıp kendi pagan dinine tapması karşılığında affedeceğini teklif eder. Fakat rahip kabul etmeyince 14 Şubat'ta idam edilir. 

Hıristiyanlık yayılınca daha sonradan 496 yılında Papa, Aziz Valentine'yi onurlandırmak için 14 Şubat gününü  Valentine günü ilan eder.
Ancak bu gün bayram olarak kutlanırken, bu bayramda gayrimeşru ilişkilerin arttığı görülür. Örneğin kızların isimlerini bir kağıda yazıp, masaüstündeki bir sepete koymaları, erkeklerinde kura çekerek çektikleri kızla birlikte olmaları gibi daha nice sapıkça ahlak dışı olaylar yaşanmaya başlayınca Papa bu bayramı yasaklar.
Fakat 14 şubat bayramı 1880'li yıllardan sonra sevgililer günü olarak Batı'nın toplumsal bir olayı haline gelira. Bu tarihten sonra misyonerlik faaliyeti gibi, ülkelerin kültürlerine yerleştirilmeye başlanır.

Allah katında hak din islamdır. Allah katındaki İslam'dan başka bir din makbul değildir. Dolayısıyla hak din mensupları başka bir dine ait bayramını kutlayarak onlara dini konularda benzemekten kaçınmak durumundadır.(Ali-İmran suresi)
Hristiyan olduğu halde Ortodokslar kendisine ait olmayan bir günü kutlamaz ve duyarlılık gösterirken; başka bir din mensubu olan Müslüman neden aynı aynı duyarlılığı göstermemektedir.

Ayrıca inancımıza göre kadın ile erkek arasındaki sevgi ve aşka dayalı ilişki nikah yoluyla evlilik varsa meşrudur. Sevgililer gününde daha ziyade nikahsız ilişki de öne çıkmaktadır. Biz her yıl 14 Şubat'ta Katoliklerin Valentine Day's yani sevgililer gününü kutlamaktayız.
Ayrıca Müslüman çiftlerin birbirlerine gül ya da hediye vermeleri için Katoliklerin ait bayramı beklemeleri gerekmez ki değilmi.