soykırım

Dünyanın en kötü adamı sayılabilen, Nazi Almanya’sının en güçlü adamlarından biri olan soykırımın mimarı Heinrich Himmler kimdir?

Öğretmen çocuğu olan Himmler, I. Dünya Savaşının başladığında 14 yaşında olup savaşa gidemediği için çok üzülmüştür. Gençliğinden beri savaş aşkı ile yanan biri olmuştur. Savaşın ardından 22 yaşında kendisinin Nazi partisinin saflarında buldu. Nazi partisinde öfkeli konuşan hitabet ile herkesi büyüleyen Hitler’e bir anda hayran oldu. Himmler ait olduğu yeri bulduğunu hissetti. O zamandan itibaren her anında hep Hitler’in yanında yer aldı.

Hitlerin SS olarak bilinen en korku saçan muhafızlarının liderliğine yükseldi. Hitler iktidara gelmesinin ardından güvenlik bürokrasisinin kilit adamı oldu. Elindeki bürokratik gücü, devlet içinde devlete dönüşen SS etkinliğini arttırmak için kullandı. Nerdeyse SS, Almanya'nın üzerine karabasan gibi çöktü. Nerde Hitler karşıtı varsa SS birlikleri onu ortadan kaldırıyordu. 1933 yılında Himmler ilk Nazi toplama kampının kurdu. Hitler onu sadık Heinrich diye çağırıyordu.

nazi 
Tarihin gördüğü en hastalıktır mizaçlardan birinin sahibi olan Himmler, Almanya'daki ırkın safkanlığı konusunda takıntılı bir adamdı. Sağlıklı Almanların yine sağlıklı Almanlar ile evlenip çoğalmasını ve bunun devlet imkanlarıyla beslenmesinin desteklenmesini içeren, aryan üretme programının mimarı olmuştur. Ayrıca lideri olduğu  SS için hayalindeki, aryana uygun tipleri seçerdi. Süper sağlıklı, sarışın, mavi gözlü, kaslı ve mümkünse okumuş yazmış, yani bir nevi Almanca konuşan süpermenler arıyordu.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından itibaren Almanların Polonya'yı işgal etmesi ile işgal edilen bölgelerin sorumluluğu Himmler'e verildi. 1 yıl içinde 300 bin Polonyalı ve Yahudi yerlerinden yurtlarından gitti. Himmler onların yerine Almanları yerleştirdi ve bu durum diğer işgal eden ülkeler de de devam etti. Her yeni gün toplama kampının sayısını arttıran Himmler, 1943’te Hitler tarafından İçişleri bakanlığına getirildi ve Yahudilerin Avrupa'dan tamamen temizlenmesini öngören nihai çözüm programını, yani Yahudilere soykırım uygulanması programını onaylayan makam olmuştur. 6 milyon Yahudiye soykırımı uğramasına imza atan isimdir Himmler.

Heinrich Himmler çok kurnaz biriydi. Nazi Almanya’sının yenilgisini ufukta görünce uyanıklık edip müttefiklerle kur yapmaya başladı. Ama bunu fark eden Hitler onu tüm görevlerinden azletti. Hatta Dünya Yahudi Birliği başkanına bundan sonra Yahudilerin ve Almanların dost olması gerektiği konusunda görüşmüştür. Fakat artık savaş sonra erdiği için kimse onu önemsememiştir. Almanya'nın teslim olması üzerine sahte bir kimlik ile kaçmaya çalışınca müttefikler tarafından yakalandı ve savaş suçları için yargılanacağı mahkemeye gönderilmek üzere hazırlanmıştır. Ancak Hücrede potasyum siyanür kapsülü yutarak intihar etti ve adaletin pençesinden kurtuldu.

Olağanüstü bir durum da intihar edebilmeleri için üst düzey Nazi görevlilerinin dişlerine kapsül yerleştirilmiştir. Himmler son sözleri "Ben Himmler" oldu. Ardından cesedi gizlice yakıldı ve bilinmeyen bir mezarlığa defnedildi. Mezarın yeri bugün bile bilinmiyor.

Ölümü ile ilgili İngilizlerin Himmler’in intihar etmesine izin verdiği ve göz yumduğu öne sürülse de aksi ispatlanamamıştır. Himmler sonradan ortaya çıkan günlüklerinde aşağı olarak gördüğü ırkların Ruslar ve Çeklerin kendilerine köle olmaları gerektiği ve aralarında iyi kan olanlar varsa onların çocuklarını ellerinden alınıp kendilerinin yetiştirebileceğini yazmıştır. Ayrıca Himmler karabüyü ve mistizim ile çok ilgiliydi. Aryan ırkının kayıp kıta Atlantis’ten geldiğine inanıyordu. Tarih öncesi çağları araştırmak için Meksika ve Tibet’e bilim heyetleri göndermiş, bu çalışmaları Dünya savaşının çıkması ile sona ermiştir.