stalin

Rus lider Josef Stalin 1920'li yıllarda, insan maymun karışımı bir asker ordu kurmak istemiştir. Bunu istemesinin amacı az yiyen, az düşünen ama savaşan bir ırk yaratma düşüncesidir. Bu amaç ile dönemin tanınan bilim insanı İlya İvanov'a emir vermiştir.


Stalin bu çılgın planı ile şikayet etmeyecek hem yeni nesil bir işçi sınıfı, hem de asker sınıfı istiyordu. Hızla sanayileşen ülkenin böyle bir sınıfa ihtiyacı yüksekti. 
Ivanov yarış atları için suni döllenme çiftlikleri kurmuş, hayal gücünün sınırları olmayan bir biyalog olarak ün salmıştı. Kendisine verilen yeni görev için batı Afrika'da şempanzeler üzerine ilk deneyleri için o günün parası 200 bin dolar harcadı. Ayrıca ordu için gerekecek gorillerin yetiştirilmesi için Stalin'nin doğum yeri olan Gürcistan'da bir tesis inşa edildi. Ivanov, Afrika'daki 3 dişi şempanzeyi insan spermi ile dölledi. Ivanov'un Afrikada deney yapmasının nedeni, Afrika sistemlerinin  maymunlarının kendi Kafkas köklerine göre başarı ihtimalinin daha yüksek olduğunu inanması idi.

Ivanov'un döllediği şempanzeler daha gemideyken öldü ve otopsilerinden sonuç çıkmadı. Maymun insan deneyinin bütün kısmı ile başarısızlıkla sonuçlandı. Hatta Ivanov dişi maymun bulmak için Afrika'da bir ormanı yaktırdığı bilinir. Onlarca maymunu Gürcistan'daki tesise getirmiştir. Dönemin Sovyet gazeteleri ise yaklaşık 10 yıl süresince bu çabalara oldukça geniş yer ayırdı(1920-1930).Gazete haberlerine göre hem erkek hemde kadın birçok yoldaş, bu deneylerde kendinden yararlanılması için başvuru yapmıştı. Bazı gönüllü vatandaşların maymunlarla cinsel münasebete girdikleri iddia edilmiştir fakat bu iddia net olarak ortaya çıkmamıştır.

Her ne kadar deney başarısızlıkla sonuçlanılsada tesiste yapılan birçok hastalık deneyi sayesinde, Sovyet askerlerinin savaşı süresince bulaşıcı birçok hastalığı atlattığı bilinmektedir.

Insanın yaradılışına aykırı olan bu deney zaten başarısız oluncağı belli olmasına rağmen hayata geçiren Ivanov, bu büyük başarısızlığının ardından sürgüne yollandı ve Kazakistan'da öldü. Maymun insan deneyi ile ilgili gerçeklerde Gürcistan'da boş bir araziye, çocuk parkı inşa etmek isteyen yetkililerin binlerce maymun iskeleti ile karşılaşması sonucu ortaya çıkmıştır.