Top Ad unit 728 × 90

1 Nisan Aslında Nedir?

a

Dünyada şaka günü olarak kutlanır 1 Nisan.... Pek çok ülkede insanların birbirlerine eşek şakası yapma si ile ünlü 1 nisan günü, ülkemizde de sıklıkla gündemdedir.
Peki nedir bu 1 nisan şakası bununla ilgili iki rivayet bulunmaktadır.Buna göre
Fransa devletinde 1564 senesine kadar yılın başlangıcı ve 1 Nisan'da, fakat kral 4. Charles, takvimi değiştirme kararı aldı ve takvimin başlangıcını 1 ocağa aldı.
Hediyeleştikten sonra birbirlerine mutlu yıllar dileyen, şakalaşan vatandaşlar, takvim alındıktan sonra 1 nisanda da hediyeleşme ve birbirlerine şaka yapma kavramı gelenek olarak devam etmiştir, Literatürdeki Nisan balığı kavramının da bu şakalaşma dan geldiği düşünmektedir.
Aynı zamanda 1 Nisanın diğer bir hikayesi, 15 inci yüzyılda haçlı ordusu İspanya'da bulunan Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatmış, kuşatma uzun süre sürmüş ve müslümanlar kahramanca çarpışmıştır.Haçlı ordusu komutanı taktik değiştirmeye karar verir.31 mart gecesinde kalenin önüne geçerek elinde hristiyan kitabı incil  ve kitabımız Kuran-ı Kerim vardır ve bağırmaya başlar.Bu iki kutsal kitap üzerine yemin ederim ki kaleden çıkarsanız, teslim olursanız canlarınızı bağışlayacağım, size zarar vermeyeceğim der.Müslümanlar zaten ellerinde imkanı olmadığı için anlaşmayı kabul ederler.Ertesi gün 1 Nisan günü haçlı ordusu komutanı kaleden çıkan bütün müslümanların öldürülmesi için emir vermiştir.Müslümanlar verdiği sözü  komutana hatırlatır.Haçlı komutanının sözü ise" ben sizi o sözü dün akşam için verdim "ve bu sözün ardından tüm müslümanlar şehit edilir.Bu olaydan sonra 1 nisan müslümanlar arasında hile günü olarak bilinir.

Yani işin özü Türkiye'de de yaygın şekilde kutlanan 1 nisan aslında haçlıların müslümanlara yaptığı katliam günüdür ve biz o günü kutlamaktayız.Bu sebeptendir ki dikkat edelim ve hristiyan adetlerini kendi adetlerimiz arasına sokmayalım....

1 Nisan Aslında Nedir? Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 10:19 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.