Yakın tarihe damgasını vurmuş Vietnam savaşının, Vietnam ulusal hareketinin lideri Ho Chi Minh 30 yıl boyunca Vietnam ulusal hareketine liderlik etmiş, önce Japonlarla ardından sömürgeci Fransızlarla ve son olarakta Amerika'nın desteklediği Güney Vietnam’la mücadele etmiştir. 1954’ten ölümü 1969'a dek kuzey Vietnam devlet başkanlığını yürütmüş, Amerika'nın yenemediği ender isimlerden biri olarak tarihe geçmiştir.

Ho Chi Minh Kimdir


Ho Chi Minh 1890 da o zamanlar Fransızların Hindi Çini olarak bilinen Fransız sömürgesi Vietnam da doğdu. Sarayda çalışan babası Fransız sarayında eleştirdiği için kovulmuştu. Bu küçük Chi'in aklında yer etti. Hem monarşiye hem de sömürgecileri yerle bir etmek için o günlerde kafasına koymuştu. 21 yaşında Fransız gemisinde iş buldu. Tüm dünyayı gezdi. Londra'da, Paris'te yaşayan Ho Chi Minh Fransız komünist partisinin kurucu üyelerinden biri olmuştur. 1923’te Moskova'ya giderek Lenin'in dünya çapındaki devrimi gerçekleştirmek için kurduğu komitelerinde eğitim gördü. Ardından soluğu güney Çin’de aldı ve sürgündeki Vietnamlıları bir devrimci ordu altında toplamak için kolları sıvadı. 1930’a gelindiğinde Hindi Çini komünist partisini kurmuştur.


II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Japonların 1944 Vietnam'ı işgal etmesi üzerine vatanına geri döndü ve komünist bağımsızlık hareketi adına siyah giyen adamlar adı verilen 10 bin kişilik gerilla ordusu ile Japonlar’a kök söktürmeye başladı. Savaş bitince Japonlar yenildi ve Vietnamlı devrimci ülkesinin bağımsızlığını ilan etti. Ancak Fransızların oradan çekilmeye pek niyeti yoktu. Ho Chi Minh bu kez Fransızlarla savaşmaya başladı. 1946’da başlayan savaş, 8 yıl sürdü ve sonunda Fransızlar Cenevre'de barış görüşmeleri yapmak zorunda kaldı. Soğuk savaş mitlerinden biri daha gerçekleşti. Kore gibi Vietnam'da kuzey ve güney olarak ikiye bölündü. Ho Chi Minh kuzeyin devlet başkanı oldu fakat kafasında tek bir düşünce vardı, Vietnam'ı komünist idare altında birleştirmek.


1960’ların başında kuzey Vietnam destekli gerillalar ki bunlar tarihe Vietkong olarak geçecektir, Güney Vietnam hükumetine sürekli saldırıyordu. Komünizmin yayılması ihtimaline karşı adeta dünya jandarmalığına soyunan Amerika, güney Vietnam’dan desteğini eksik etmiyordu. Ancak bu iş uzaktan yardımla olmayacağını görünce Amerika, her geçen gün Vietnam'daki Amerikan askeri personel sayısını artırdı. 1965’ten itibaren tam zamanlı bir savaşa dönüştü. Amerikalılar gökyüzünden yağmur gibi bomba yağdırsa da, Vietkonkların bileğini bükemiyor, devasa Amerikan nakliye uçakları eve sürekli ceset taşıyordu. Ho Chi Minh güney Asya ormanlarını Amerikalılar için tam bir cehenneme çevirmişti. Vietnam savaşı Amerikalıların bilinçaltına bugün bile etkileri süren bir şekilde işlemiştir.

Ho Chi Minh 1969’da öldü ama Vietkongları mücadelesine devam etti. Nihayet kuzey birliklerinin güneyin başkenti Saygon'un 1975’te almasının ardından şehrin ismi Ho Chi Minh city olarak değiştirildi. Klasik ifadede kendisi ölmüş ama hayalleri gerçek olmuştu.

Vietnam savaşı kitle iletişim araçları vasıtasıyla dünya kamuoyunun gözünde yaşandı ve Amerika'da çok tepki toplayan savaşın etkileri hala devam etmektedir.
Dünyanın pek çok yerinde aşçı yamaklığı, temizlik işleri ve bir süre New York Harlem'de bulunan Ho Chi Minh, dönüşünde etrafındakilere Amerika'daki siyahlara yapılan muameleye görünce, nasıl şok olduğunu anlatmıştır.

Amerikalılar Vietnam’a 7 milyon ton bomba, yani ikinci dünya savaşında yaptıkları bombardımandan 3 buçuk kat daha fazla bomba atmalarına rağmen Ho Chi Minh ve adamları pes etmemiştir. Ho Chi Minh bir konuşmasında, "Sizden öldürdüğümüz her bir kişiye karşılık bizden 10 kişiyi öldürebilirsiniz ama bu şartlarda bile kaybeden siz, kazanan biz olacağız" demiştir.