Top Ad unit 728 × 90

Avrupa Birliği'nin Babası Şarlman

avrupa

Ilk kez ortak Avrupa kimliği fikrini doğuran 768 den Frank kralı olarak iktidara gelen 814 teki öldüğünde ise kutsal Roma imparatoru olarak Avrupa tarihine geçen Şarlman, 742 yılında Belçika'nın Liege kentinde doğduğu sanılmaktadır.
Çocukluğu ile ilgili fazla bir bilgi olmamasına rağmen Şarlmanın koyu bir katolik olduğu,
yabancı diller olan ilgisinin olduğu bilinmektedir.Babası kısa Pepin'nin 768 de ölümünün ardından Frank kralığı Şarlman ve kardeşine kalmıştır.Kardeşinin kısa bir süre sonra ölmesinin ardından Şarlman, krallığın tek hakimi olmuştur.Hemen kılıcına sarılan Şarlman, bütün cermen kabilelerini sancağı altında toplayarak onları zorla Hristiyan yapmıştır.Daha sonra lombard kavimini kılıçtan geçiren Şarman, papa nın başına bela olan bu barbar kavimi kendi topraklarına katmıştır.Daha sonra Almanya'nın kuzeyinde yaşayan putperest saksonların üzerine yürüyen Şarlman, uzun soluklu savaşların ardından onlarıda sahneden silinmiştir.
Günümüzde Avusturya Macaristan topraklarında yaşayan Avar halkını da şarman ele geçirdikten sonra İspanya ve Macaristan seferleri düzenleyerek Endülüs müslümanları na da set çekti.Böylelikle de Avrupa'nın içlerine müslüman akınlarını engelledi.Bu yönüyle bugün hıristiyanlığın kurtarıcısı olarak görülmektedir.30 yıl boyunca savaşan Şarlman adeta herkesi kılıçtan geçirdi ve hayatını at sırtında sürdürdü.Bunun üstüne papa Şarman'ın kutsal Roma imparatoru ilan etti.Hem putperest kavimlerin, hıristiyanlığı kabul ettirme hemde papanın hamisi olması nedeniyle Romanı resmi koruyucusu ilan edilmişti.
Şarman akıllı bir idareciydi.Aynı Osmanlının yaptığı gibi ele geçirdiği toprakları idaresinin tekelde toplamak yerine frank soydaşlarına dağıttı.Aynı zamanda toprakların içindeki farklı etnik grupların kendi yerel yasalarını yapmalarına izin verdi.Kanunları yazıya döktürdü.İmparatorluğu'nda tarihe ve kültüre çok önem verdi.Ayrıca eğitim önemini vurgulamıştır.
Her ne kadar imparatorluk kendisinden sonra pek fazla uzun ömürlü olmasada dağınık haldeki toprakları bir araya getirip üzerine damgasını vurmuş olması ile Avrupa kavramına ebelik ettiği tarihçiler tarafından hem fikirdir.
Vaftiz olmayı ya da hıristiyanlığı kabul etmeyen herkesi öldürdü.Kız çocuklarını daha çok sevdiği için kendisi hayatta iken hiç birinin evlenmesine izin vermemiştir. Ağırlıklı olarak Aachen de ki sarayı'nda yaşadı.Bu sarayda Avrupa'nın en iyi alim ve hocalarını barındırmak, kendi başlattığı rönesans hareketinin beslemiştir.
Şarlman avlanmaktan, denizcilik ve yüzmekten çok hoşlandığı, termal suları çok sevdiği, ölmeden bir gün öncesine kadar bile  çok fit olduğu bilinmektedir. Günümüz Fransa ve Almanya'sının Şarlman'ın imparatorluğu'ndan doğduğu ortaya konmaktadır.

Avrupa Birliği'nin Babası Şarlman Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:11 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.