Top Ad unit 728 × 90

Çar Büyük (Deli) Petro


Rusların büyük Petro, Osmanlıların deli Petro dediğin çar birinci Petro 1672 de doğmuş, 1682 de tahta geçmiş 1725 e dek çarlık Rusyası'nı yönetmiştir.Rus devletinin ve toplumun her hücresine nüfus ederek reformlarıyla devleti dönüştürmüştür.Pedro çağdaş Avrupa teori ve uygulamalarıyla örnek aldığı Avrupa'yı Rusya'ya uyarlanmış, Rusya yi modern hale getirmiştir.

Çocuk yaşta iktidara gelmiş, kardeşi ile beraber fakat kardeşi zihinsel engelli olduğu için ablası ve annesi Petro gelişine kadar ülkeyi yönetmiştir.İktidara geldiğinde Rusya her tarafı dökülen bir imparatorluktu.Rönesans ve reform hareketleri ile dönüşen Avrupa ilerlemiş fakat Rusya batılılaşmayı reddetmiş ve modern rüzgara karşı kendini kapatmıştır. Petro küçük yaşta Avrupa'ya giderek ülkelerdeki maden sistemleri ve teknolojisini özümsemiş, aynısını kendi ülkesine getirmek için uğraşmıştır.Teknoloji çok fazla takık bir insandı Rus diplomat kılığında Avrupayı turlayan Petro, Avrupa'da gördüğü ile ağzı açık kalmıştı. Kendileri onlarca yıldır yatarken elinoğlu alıp başını gitmiş demiştir.Petro bu süreçte kendine bir ordu kurmuş ve bu orduyu modernize etmiştir.Avrupa turundan döndükten sonra eski orduyu kendi ordusunun kullanarak lavettirmiştir. Aynı bizdeki yeniçeri ocağının kaldırılması gibi eskiye dair ne varsa silip atmıştır.
Daha sonra tepeden tırnağa her şeyi modernleştirme soyunan Petro Rusya'yı baştan aşağı değiştirmiştir.
Her ne kadar hazır olduğunu düşünse de Petro ezeli düşmanları İsveç'e karşı ağır bir yenilgi almış, ardından azak Türkleri yaptığından dolayı Osmanlı kendisine saldırınca baltacı Mehmet paşa komutasındaki Osmanlı ordusuna da yenilmiştir.Tarihimize geçen meşhur Baltacı Katerina hikayesi bu savaşa dayanmaktadır.Katerina deli Petro nun karısıdır.
Bu yenilginin ardından tarihte ilk kez çiftçilerin orduya yazılmasına izin vermiş, dışardan daha çok eğitmen getirerek sanayi üretiminde gaza basmıştır.Ardından İsveç'i tekrar yenen Petro, baltık denizinde efendisi olmuştur.
Petro'nun güçlü bir orduya dönük hayalleri ve imparatorluğu'nu büyütme arzusu güçlü bir ekonomi ile olur, ekonomi ise nitelikli yönetici sınıfını, bu da daha iyi bir eğitim sistemini gerektiriyordu.Doğal olarak askeri reform programı, topyekün bir kalkınma ve yenilemez seferberliğine dönüştü.Ancak bu değişiklik ve reformlar öylesine geniş ölçekli deki daha birçoğunun etkileri ölümünden sonra birle hissedilecektir.Petro, kurtuluşun çaresini batıda bulmuştu.Modern Avrupa'yı izledi ve ordaki sistemin aynısını ülkesine taşıdı.Bu bakımdan büyük bir hayalperest ve vazgeçmeyecek kadar hırslı bir kişiydi.Kaynak yaratmak için ülkenin dışa bağımlılığını ve ticaret açığını azaltmak için yerli üretim sanayinin gelişmesi için yeni vergiler icat etti.Köydeki batılı gibi yaşamayan sakallarını kesmeyen onlar gibi giyinen lerden vergi bağlayacak kadar aşırı uygulamaları oldu.Çok sayıda fabrika ve maden açtı.Köylü toplum olan Rusya'yı sanayi devrimi ile devasa bir fabrikaya dönüştürdü.
Rusya, Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri yapmaya yemin eden Petro oraya pek çok öğrenci göndererek batılı sistemi öğrenmeleri için ülkesinde yeni bir eğitim sistemi oluşturdu.Aşırı uygulamaları ile hem içerde hem dışarda bu adam ne yapmaya çalışıyor sorusu dillendirilmiştir.Lakabının deli olması buradan kaynaklanıyor.
Onun ölümüyle bir parça bocalayan Rusya, 37 yıl sonra Katarina liderliğinde yeniden altın bir çağa doğru yelken açmıştır.Akıllara ziyan vergi uygulamaları hala konuşulmakta olup büyük Petro, Rus alfabesinin modernize etmiş, ilk Rus gazetesi onun döneminde yayınlanmıştır.Hatta Hollanda'da iken diş çekmeyi bile öğrenmiş biridir.Rus ihtişamını sembolü olarak St. Petersburg şehrini kendi hayallerine göre inşa etmiştir.İçkiye ve eşek şakalarını çok düşkün biridir.Ayrıca Rusya devlet başkanı Vladimir Putin de sıkı bir Petro hayranıdır.
Çar Büyük (Deli) Petro Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 18:22 Rating: 5
loading...

3 yorum:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.