fransa

Charles De Gaulle adı Fransa ile özdeşleşmiştirFransa'nın uzunca bir dönem kaderini ellerinde tutmuş olan Charles De Gaulle, Fransız siyasetini ve Fransa'yı baştan aşağı değiştirmiştir.

Charles De Gaulle Kimdir


De Gaulle (1890-1970) kariyer olarak askerliği seçmiştir. I. Dünya savaşında başarılı olan Charles De Gaulle, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra başarılarını askeri konularda kitap ve makaleler ile ele almış, Almanya'ya karşı savunma konusunda bel bağlanan Majino hattını yerden yere vurmuştur. Ama yazdıklarına kulak kabartılmadı ve 1940 yılında Temmuz ayındaki işgalde Hitler, sabah kahvesini Paris'te içerken Fransızların çok güvendiği Majino hattını yararak nasıl geçtiklerini gülerek anlatıyordu. Almanlar Fransa'yı işgal etmiş ve Fransız hükümeti teslim bayrak bayramı çekmiştir bir kişi hariç dönemin savunma bakanlığı müsteşarı Charles De Gaulle.

Kendisi soluğu Londra'da aldı ve sürgündeki Fransız hükümetini kurduğunu ilan etti. Özgür Fransa'nın lideri olduğunu tüm dünyaya duyurdu.
Siyasetini İngiltere'de sürdüren Charles De Gaulle (okunuşu Degol) 1944 yılı Ağustos ayında Paris'in kurtarılmasının ardından bir kahraman gibi başkente döndü. Daha sonra geçici hükümetin başkanlığını üstlenerek anayasa yapım sürecinde ülkeye çekip çevirdi.

Almanya II. Dünya Savaşı teslim belgesini 7 Mayıs 1945 günü kazanan devletlerin önünde Reims anlaşması ile imzalanmıştır. Oysa resmi takvim bu olayı 8 Mayıs olarak zikreder. Nedeni müttefikler tarafından yeni kurtarılmış Paris'te geçici hükümeti yöneten Charles De Gaulle, Fransa'nın hesaba alınmamasına bozulmuş ve onun zorlaması ile bu defa Berlin'de Fransa'nın da katıldığı ikinci bir tören düzenlenmişti. Charles De Gaulle üstelik de bu masaya mutlaka bir Fransız bayrağının konulmasında şart koşmuştur.

Charles De Gaulle güçlü bir başkanlık sistemi kurulmasını istiyordu ama bu isteği dikkate alınmayınca istifa etti ve 1946’dan 1958’e kadar köşesine çekildi.

Fransız sömürgesi Cezayir'in 1958 ayaklanması, Fransa'nın iç istikrarsızlığı ile birleşince kriz çıktı. Halkın isteği üzerine Charles De Gaulle tekrar dümene geçti Fransızlar yeni anayasayı ve Charles De Gaulle'in yeni Cumhuriyet’in başkanı olmasını onayladı. De Gaulle Fransa’nın 5. Cumhuriyetini kurmuş ve ilk başkanı olmuştur.

Ülkesini sevmenin yanında, aşırı milliyetçi bir devlet adamı olan Charles De Gaulle, Fransa'yı askeri ve ekonomik bir süper güç yapma konusunda takıntılıydı. Nükleer silahların yapılmasına yol vermiş, siyasi hamleleri bu yönde olmuştur. Ayrıca biz Fransa'yız sıradan bir oyuncu olamayız şeklinde bir siyaset izlemiştir. Dünya kamuoyunda istekleri kabul edilmeyince, 1966’da NATO'nun askeri kanadından çekiliriz diye isyan etmiş, bu kararla NATO karargahı Brüksel'e taşınmıştır. Fransa'yı tekrar NATO'nun askeri kanadına sokan 2009 yılında Sarkozy olmuştur. NATO'dan ayrılmakla kalmamış aynı zamanda İngiltere'nin ortak pazarı girişine de karşı çıkmıştır.

Diğer batılı ülkelerden farklı olarak Sovyetler ile de ilişki içine giren Charles De Gaulle, kafasına göre takılmaya başlamış ve bu arada Cezayir'e de bağımsızlığını vermiştir. Meşhur 1968 olayları hükümeti sarsmaya başlayınca Charles De Gaulle seçimlere gitmiş ve halk bir kez daha arkasında saf tutunca olaylar sona ermiştir. 1969'da başkanlık yetkilerini artırmayı hedefleyen reform paketi referandumunu kaybedince başkanlıktan istifa etmiştir. Ardından Charles De Gaulle inzivaya çekildiği konutunda 1 yıl sonra 1970 yılında vefat etmiştir.

I. Dünya Savaşı’nda Almanlara esir düşmüş ve 5 kez kaçmayı denese de savaşın büyük bir bölümünü esaret altında geçirmiştir. Fransız ordusundaki en genç general olan Charles De Gaulle, isteği üzerine cenazesine ailesi ve arkadaşları haricinde hiçbir devlet başkanı katılmamıştır.

Charles De Gaulle Neleri Başardı


Kapitalist, devletçi bir ekonomik düzenlerin kırması olan sistemi işe yaramış ve ekonomi canlandırmıştır. Marsilya’yı, Akdeniz'in en büyük limanı yapmış, Conkort uçakları üretmeye başlamıştır. Otoyol hamlesiyle ülkeyi kalkındırmasıyla 1964’te 200 yıldan beri ilk kez Fransa, gayri safi milli hasıla açısından İngiltere'ye geçmiştir. Charles De Gaulle ülkeyi bağımsız bir nükleer güç yapmış, Fransa onun döneminde aya ilk uydusunu 1965’te fırlatılmış, her yönden ülkeyi dünya sıralamasında tepelere çıkarmayı başarmıştır. Askeri akademide okuduğu gençlik yıllarında uzun boyu sebebiyle De Gaulle büyük kuşkonmaz lakabı almıştır.
"246 peynir çeşidi ne sahip bir ülkeyi nasıl yönetebilirsiniz ki" sözü ona aittir