Top Ad unit 728 × 90

Hitler Yenen Komutan Mareşal Zhukov

rus

II. Dünya savaşında Sovyetler birliği ordusu, Doğu Avrupa'nın büyük bir kısmını istila etmiş, Nazi leri önüne katarak, Almanya'nın başkenti Berlin' i ele geçirmiştir. Bu başarının arkasında kızıl orduya komutanlık eden Zhukov vardır.

Zhukov, ayakkabı tamircisi bir baba ile çiftçi bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş.1915  yılında çarlık ordusuna katılan Zhukov gözü pek bir asker olarak I. Dünya savaşında kabiliyetlerini göstermiş ve savaş esnasında iki defa üstün hizmet madalyası almıştır.1917 Ekim devriminde Bolşevik partisine katılmış ve bu yıllarda yaşanan iç savaş esnasında birçok çatışmaya katılmıştır. 1921 yılında Tambov isyanını bastırmak gösterdiği başarıyla en yüksek askeri nişan kabul edilen Kızıl sancak savaş madalyasına layık görülmüştür.
Komutan Zhukov katı disiplini ve tutuculuğu ayrıca tutumunu asla değiştirmemesi ile sivrilmiştir. Ayrıca insan kaybının getirdiği maliyet, Zhukov zırhlı birliklerin ön planda olduğu yeni bir savaş modeli getirilmesi konusunda ilham vermişti ve bu yaklaşım ile ilk tanışan Japonlar oldu.1938 yılında patlak veren Rus Japon savaşı üzerine komutayı devraldı.Zhukov bu savaşta cephe savaşı emrederek çift sarma manevrası da tankların önüne katarak Japonlara kanatlarından saldırdı. Japonların kuşatarak 1-2 gün içinde tuş etti.Bu başarısından dolayı Zhukov a Sovyetler birliği kahramanı ünvanı verildi.Tanklar ve gösterdiği bu büyük manevra hareketleri Almanların yıldırım savaş taktiğini benzemektedir.1940 da orgeneralliğe yükselen Zhukov, cesareti birikimi ve yetenekleri ile Stalin'in dikkatini çekince kısa bir süre genelkurmay başkanlığı yapmış, ardından aralarında yaşanan anlaşmazlığın ardından görevden alınmıştır.
Ancak Almanların Rusya'yı işgal etmek için başlattığı Barborossa operasyonu insanoğlunun gördüğü en büyük hareketlerden biri olarak tarihi geçiyordu.5000 tank 3000 uçağın desteklediği bir milyon civarında Alman askeri, yıldırım hızıyla girdikleri Rus topraklarında hızla ilerleyerek Stalingrad güney'den vurmaya başlamış, savaş ın başkenti denen Stalingrad'da Zhukov, Moskova'yı kurtararak işe başlamıştır.Bunun için şehirde ne kadar araba varsa bunlardan yaptırdığı bariyerlerle sokakları panzerlere  kapattırmış ve gerilla savaşları ile Almanlar püskürtmüştür.Hitler Stalingrad'ı Stalin'in adını taşıması nedeniyle alınmasına sembolik bir önem veriyordu. Zhukov'un Almanyayı kızılordu'nun destansı direnişi de durdurulmuş, Almanlar nasıl geri geri püskürtülmüştür.

Bu devasa Alman ordusundan geriye sadece  95 bin asker kalmıştı.Bunlardan sadece 5 bin kadarı Almanyaya geri dönebilmiştir.Başarıda Rusya'nın amansız kışı ve savaş taktikleri çok önemli olmuştur.Stalingrad zaferi ikinci dünya savaşındaki birçok tarihçiye göre tüm savaşın dönüm noktası olmuştur.Stalingrad, Alman yayılmasını durdurmuş, bu andan itibaren Naziler savunmaya çekilirken müttefikler de Berlin'e doğru yürümeye başlamıştır.Ayrıca Naziler durduran Zhukov ocak 1943 te Leningrad kuşatmasını delmeyi başarmış olup  ilerlemeye başlamıştır.Tabi bu ilerleyişi esnasında ki en büyük silah o zamana kadar yapılmış en gelişmiş tank T34 olacaktır.1945 de Almanlara karşı son saldırısı başlatan Zhukov komutasındaki kızıl ordu nisanda Berlin ele geçirmeye başladı dünya savaşı bitirmiş oldu.
Savaşın ardından Mareşal Zhukov, Sovyet işgal bölgesi kumandanı ve Almanya'nın askeri valisi oldu.Bir savaş kahramanı ve lider olarak fazla göze batmaya başladı.Zhukovo liderliğine karşı potansiyel tehlike oluşturduğundan yada paranoyak stalin öyle değerlendirdiğinden onu basit göreve çekmiş, Stalin ölene kadar pasif görevlerde çalışmıştır.Stalin'in ölümünden sonra Kruşçev ile tekrar parlayan Zhukov 1955 te savunma bakanlığı ile ödüllendirildi.1956 Ekimindeki devrimin ardından Macar işgalinin sorumluluğunda üstlenmiştir.
Liderlerin kendisine kıskanması nedeni nedeni ile olsa gerek Zhukov daha sonra sessiz sedasız köşesine çekilmiş ve vefat etmiştir 1974 de....
Time dergisine kapak olan Zhukov kendisini Hannibal ve Büyük İskender ile kıyaslamaya severdi.Lojistik alanındaki başarısı en önemli özelliği olarak kabul edilir.Bazı tarihçiler Zhukov komite oluşturmak için savaş sonrası elde ettiği pozisyonlar kullandığını  iddaa etmişlerdir.Diğer eleştiri noktası ise zafer kazanmaya fazla odaklandığı için insan faktörünü göz ardı ettiği şekildedir.
Hitler Yenen Komutan Mareşal Zhukov Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 18:21 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.