İngiltere başbakanı

Winston Churchill (1874-1965) babasının siyasetçi olduğu, siyaset dolu bir ortamda büyüyen Churchill, kraliyet askeri okulunun ardından gençliğinde Hindistan ve Sudan cepheleri üzerinde, imparatorluğu adına tetiğe asılmıştır.

Daha sonra gazeteciliğe soyunan Churchill, savaş gazeteciliği yaparak gazetelerde yazmıştır. Savaşlarda yaşadıklarından 2 de kitap çıkarmıştır.

Winston Churchill Kimdir


İngilizlerle Hollandalıların Güney Afrika'daki Boer savaşını gazeteci olarak takip ederken yakalandı. Gazetecilik başına bela olmuştu. Yakalandıktan sonra esaret altında yaşayan Churchill, bu esaret sonucunda onu dünya gündemine taşıyacak uzun soluklu bir kariyerinde kapısına açacaktır. Esaretten kaçmasıyla ülkede milli bir karşı kahraman gibi karşılandı. O andan itibaren bütün kapılar açılmaya başladı. Siyaset koridorlarının depar atarak çıkan İngiliz lider, önce milletvekili oldu. Liberallerin 1905’te kazandığı seçim Churchill için devlet kademesinde önemli mevkilerin kapısını açacaktır. 1911 yılında dünya savaşına doğru giden İngiltere'nin, deniz kuvvetleri komutanı olarak karşımıza çıkmıştır.

Çok sevdiği komutanlık  görevi donanmasının Çanakkale'de yediği tokata dek sürecektir. Churchill ısrarla bir donanma savaşı ile Çanakkale boğazının kolayca geçilerek İstanbul’a ulaşacaklarını ve Osmanlı’nın saf dışı kalacağını savunmuş ve uygulasa da hesaba katmadığı gerçek olan Türk Milletinin azmi onu koltuğundan ettiği gibi Emperyalist devletlere büyük bir ders verecektir. Osmanlı birliklerinin zaferi ile İngiliz donanmasının Çanakkale'ye gömülmesi, aynı zamanda Churchill'in denizcilik kariyerini rafa kaldırıyordu. Hezimetten sonra İngiltere'de topa tutulunca istifa eden Churchill, savaşın ardından bakanlıklar yapmıştır.

1930’lara gelindiğinde Hindistan'ın bağımsızlığına karşı çıkışı ve Kral Edward’a verdiği destek ve taht krizinde, kamuoyundaki yıldızı fena halde söndü. O yıllarda Nazi Almanya’sının tehlikeli işler içinde olduğunu, İngiltere'nin silahlanmasına ağırlık verilmesi gerektiği yönünde uyarılarda bulundu. Artık gözden düşen bir siyasetçi olduğu için Churchill’in uyarıları dikkate alınmamıştır.

Fakat Hitler göstere göstere II. Dünya savaşını çıkarınca İngilizler bir kez daha Churchill başınıza geç diyerek soluğu Churchill 'in kapısında aldı. Ancak inatçılığı ile meşhur olan Churchill’in bu kadarcık ile yetinmesi söz konusu olamazdı. Başbakanın istifa etmesi ile (nedeni Hitler'e karşı sönük tutumu) Winston Churchill, 1940’ta başbakanlığı üstlendi. O andan itibaren de İngiltere adına dünya siyaset sahnesinde domine etmiştir.

Avrupa korkudan titrerken Nazilere karşı serttir tavır takınan Churchill, ülkeye ateşleyerek savaş boyunca bitmeyen bir enerji ile çalıştı. Bir yandan da başkanı Roosewelt ile geliştirdiği yakın işbirliği sayesinde, İngiltere ve Amerika arasındaki bağları kopmayacak derecede güçlendirdi. İlginçtir, gösterdiği olağanüstü liderlikten, savaşı kahramanlarından biri olmasına rağmen savaş sonrası yapılan seçimlerde iktidarı kaybetti. Yine de ülke siyasetinde adını koymasına bu duruma engel olamadı. Soğuk savaş ve demir perde kavramlarını siyasi literatüre kazandırması ile adından oldukça söz ettirdi. Avrupa ve Amerika’nın bütün bir olarak hareket etmesi siyasetinin ateşli bir savunucusu olurken, 1951’de bir kez daha başbakanlığı üstlendi. Ancak 4 yıl sonra bir kez daha istifa ederek ölene dek milletvekili olarak kaldı. Churchill Kral ve kraliçelerin şekillendirip damgasını vurduğu İngiltere'nin demokratik yollardan seçilmiş yöneticisi olarak, tarihin en kırılgan dönemlerinde elini taşın altına koymasını bildi.

Çok nüktedan ve lafın altında kalmayan bir yapısı vardır tam bir siyasetçiydi. Churchill bir keresinde Avam Kamarası’nda konuşurken muhalif Parti’den bir kadın milletvekili kızgın bir şekilde Churchill'e seslenir
-" eğer karınız olsaydım kahvenizi içine zehir karıştırdım" der Churchill oldukça sakin bir şekilde kadına döner ve lafı yapıştırır
-" hanımefendi eğer karım siz olsaydınız o kahveyi seve seve içerdim".......Winston Churchill sözleri arasında en çarpıcı olanlardan sadece biridir.
Adana
Churchill ve İnönü Adana Tren Garında

Churchill II. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'yi kendi saflarında savaşa sokmak için büyük bir gayret gösterse de Türk tarafı istediği yardımı yapmamıştır. Dobralığı ile başına sık sık derde sokmak ile meşhurdur. Ayrıca büyükbabasının büyükannesi, George Washington ile akrabadır. Churchill onursal ABD vatandaşlığı verilen ilk başkan olmuştur. Nobel almış tek İngiliz başbakanı kendisidir ve edebiyat alanında almıştır. Churchill çok kötü bir öğrencilik geçirmiş sık sık öğretmenlerinden dayak yemiştir. Time dergisi tarafından iki kez yılın adamı seçilmiştir. Kurmaylarıyla yaptığı önemli görüşmelerin büyük bir kısmını yatağında gerçekleştiren Churchill çalışma masasında doldurulmuş ornitorenk isimli hayvan bulunurdu. Ornitorenk Avusturalya’da yaşayan bu hayvan tek yumurtlayan memeli olarak bilinmektedir. Winston Churchill ornitorenk hayvanını Avustralya Başbakanından kendisini eğlendirmesi için göndermesini ister ancak bu hayvancağız yolda ölür. Bunun üzerine Churchill ortinorenkin doldurulmasını ister ve savaş boyunca çalışma masasından ayırmaz.

Churchill purosuna o kadar düşkündür ki savaş zamanında dahil uçakta verilen maskelere delik açtırtarak puro içmeye devam etmiştir. Churchill Londra’da 24 Ocak 1965 yılında felç sebebiyle 91 yaşında ölmüştür.