Top Ad unit 728 × 90

Irangate Skandalı

iran

Irangate olayı ABD yönetiminin İranla, İsrail aracılığı ile gizlice silah satması ve sattığı silahların parası ile Nikaraguakadaki kadar ki contra eylemcilerini yani komünist rejime karşı faaliyet gösteren gerillaları destek sağladığının ortaya çıkmasıdır. 1986 da ortaya çıkan skandal, Ortadoğuyu karıştırmıştır.

Dönemin başkanı Reagan, İran'daki ılımlı yöneticiler ile arayı yapmak, ilişkileri geliştirmek için el altından silah satıldığını bildiğini fakat Nikaraguakada ki contra eylemcilerinden haberi olmadığını itiraf etmiştir bu olaydan sonra....
Irangate skandalı ortaya çıkaran ise 1986 kapsamında Lübnan'da bir dergide çıkan bu haber olmuştur. Haberde ABD'nin 1985 ağustosundan itibaren İran'a gizli silah ve askeri malzeme satması konu ediyordu.Bu satışa İsrail aracılık ediyordu.Bu olayın büyümesi üzerine soruşturma yapılmış ve skandal ortaya çıkarılmıştır.

Bu olayın bu kadar büyümesinin sebebine gelirsek; İran'da yaşanan İslam devrimi'nde rehin alınan Amerikalı büyük elçilik görevlileri nedeniyle İran ve Amerika savaşın eşiğine gelmeş ve rehine krizi çözülmesinin ardından İran ile ilişkiler bugün bize devam eden şekilde ambargo uygulanmakta ve sıkılaştırılmışdır.Fakat İrangate skandalı ile ortaya çıkan kirli ilişkide İran'a el altından silah satıldığını ortaya konmuştur.İran islam devrimi gerçekleştiren Humeyni ve adamları baktılar ki ülkede yeterli cephane ve askeri mühimmat yok, bu nedenle araya giren İsrail ile Amerika'dan gizlice yüklü miktarda silah satın aldı.Ordu güçlendirdiler.Çelişki burada başlamaktadır.Amerika'nın düşman ilan ettiği devlete el altından silah atması hem Amerika'ya hem dünyayı karıştırmıştır.
Peki neden İsrail ve Amerika İran'a silah sattı.Sadece para için mi? Ortaya çıkan iddialar konuyu desteklemektedir.İsrailli yetkililer Hizbullah'a en çok desteğin İran tarafından verildiğini bildiği halde neden İran'ın silah satılmada aracı olduklarını, İran'daki rejimi desteklenmeyen muhalif askerler ile ilişki kurmak için olduğunu açıklamıştır.
Iran'a silah atılması olayını organize eden en önemli iki kişiden biri İsrail Mossad ajanı David isminde biri, diğeri Kürt Yahudisi  Nimrod isimli bir kişi olduğu yıllar sonra ortaya çıkmıştır.
Ortadoğu'yu karıştıran bu skandalın ardından İrangate olayı, Amerika'nın çıkarlarını korumak için İran'a bile silah satabileceğini göstermiş ve kurulan komisyon, bu olaydan sorumlu gördüğü CIA başkanı ve yakın danışmanını ve bazı ulusal savunma konseyinden üyeleri görevden uzaklaştırılmıştır.
Irangate Skandalı Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 18:21 Rating: 5
loading...

2 yorum:

  1. Sizce bu ilk ve son skandalmı amerika tarihini iyice irdeleyin yada the messenger filmini bile izleseniz yeter devlet kokain satış devlet!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ewet hocam katılıyorum bende izledim dediğiniz filmi Nikaragua yı anlatıyordu ve çok çarpıcıydı

      Sil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.