mısır


15 Ocak 1918 de babasının postane görevlisi olduğu Mısır'ın İskenderiye şehrinin fakir bir mahallesinde doğan Cemal Abdülnasır, Mısır’ın lideri olarak tüm Arapları kendisine hayran bırakmıştır. Arap sosyalizmi, halkçılık, devletçilik ve Arap milliyetçiliği ve çok az İslam ile oluşan bir politika sebebiyle Abdülnasır, ölümünün ardından bile popülaritesi ve siyasetinin etkileri hala devam etmektedir...

Aralarında da KaddafiSaddam Hüseyin'in de bulunduğu ünlü diktatörlerin hayran olduğu Mısır lideri Cemal Abdül Nasır, İngiliz işgali altındaki Mısır'da doğdu. Gençliğinde Süveyş Kanalı’na yönelik rahatsızlıktan dolayı gösterilere katılarak geçirdi. Çok defa dayak yiyerek tutuklandı. Ama kariyer olmadan olmayacağını anlayarak bir süre hukuk okudu. Ardından askeri akademiyi bitirip Mısır ordusuna katıldı. İngilizler 2. Dünya savaşında Afrika cephesinde Mısır kralı Faruk’tan kendilerinin uygun gördükleri bir hükümet onaylaması istedi. II. Dünya savaşında yıldızı parlayan Abdülnasır ve kendisi gibi öfkeli bazı subaylar, bu durumun karşısında ülkesinin içişlerine müdahale edilmesini hazmedemediklerinden Hür Subaylar Hareketi adında bir muhalefet kurdular. Ardından savaş bitip İsrail de kurulunca yaşanan Arap - İsrail savaşında Araplar yenilince artık Mısır'ın kraliyet ailesini sorumlu tuttular. Hatta bu rahatlık, sendeki keyif kral Faruk’ta yok şeklinde dilimize geçmiştir.

Darbe yapan subay hareketi 23 Temmuz 1952’de kral Faruk’u tahttan indirdi. İlk başta orgeneral Muhammed Necip devlet başkanlığına gelse de karizması ve liderlik özellikleri ile Cemal Abdülnasır onun yerini aldı ve Mısır’ın 2. Cumhurbaşkanı oldu.

Cemal Abdülnasır bir film yıldızı kadar karizmatik olup bir de buna inanılmaz hitabeti ve asker olmasından kaynaklanan gücü de eklenince halk onu takip etti. Araplar sonunda aradıkları kahramanı bulmuştu. İdealist Arap milliyetçisi, ülkedeki fakirliği mağlup etmek için devasa altyapı yatırımlarına yöneldi.Ülkenin milli gururunu onarmak istiyordu.

Süveyş kanalını sahip olmak için batıya resti çekerek yönünü Sovyetlere döndü ve SSCB de çok cömert davrandı. 1956’da Sovyetler yardımı ile düzelttiği Süveyş kanalını millileştirince, fırtına koptu. Fransa ve İngiltere'nin başta olduğu devletler bu durumu hazmedemedi. İsrail'de buna eklenince, İsrail koz olarak kullanan batı devletleri, İsrail'e Sina Yarımadası’nı işgal ettirdi ve Kahire'yi bombalattı. Bu duruma Amerika ve Rusya tepki koyarak İngiltere ve Fransa'ya saf dışı bıraktılar. Dünya tarihinde Fransa ve İngiltere’nin ikinci plana atılması olayı ilk defa gerçekleşiyordu.


Bu savaş ateşkes ve sonuçlandı. Cemal Abdülnasır halkın gözünde kahraman olmuştur. Arap topraklarının zenginlikleri emperyalist batılıların değil Arap ulusal çıkarları için kullanılmalı diyen lider, asırlardır ezilmiş milyonlarca Arap'ın gönlünü fethediyordu.

1967 İsrail tekrar savaş ilan etti. Ürdün, Suriye ve Mısırın üstüne çullandı. Sina Yarımadası’nı işgal ederek Filistin topraklarını, Suriya’de Golan tepelerini aldı. Cemal Abdülnasır bu utanç verici mağlubiyetin ardından istifa etse de Mısır halkının gözünde halen popülerdi, geri döndü. Fakat popülaritesi iyice düştüğü için yerine eski arkadaşlarından birini bırakarak köşesine çekildi.

Nasır’ın Türkiye'de arası hiç iyi olmamıştır.Türkiye'nin batı yanlısı olduğunu gördüğü için Adnan Menderes iktidarı döneminde ilişkilerini oldukça germiş ve büyükelçilikler geri çekilmiştir. Cemal Abdülnasır 28 Eylül 1970 yılında 52 yaşında iken kalp krizinden dolayı Kahire'de yaşamını yitirmiştir. Cemal Abdül Nasır’ın cenaze törenine yaklaşık 5 milyon insan katılmıştır. Nasırizm olarak tarihe geçen ideolojisi hala etkileri devam etmektedir.