new


Şehir efsanelerinin belki de en önemlilerinden biridir kanalizasyonda ki timsahlar. Ninja kaplumbağalar çizgi filmi konularından biri olması, bu konuyu iyice popüler hale getirmiştir.

Bu efsanenin ortaya çıkmasını sağlayan olaylar bundan tam 100 yıl önce 1915 yılında New York'ta bir kanalizasyon işçisinin kanalizasyon içinde oldukça büyük bir timsah gördüğünü ve aniden koşarak kaçtığını söylemesi ile polisin bununla ilgili soruşturma yapmasıdır.

Bu olayın üstüne şöyle bir teori kurulmuştur. Evde timsah beslemek için bir vatandaş timsah yavrularını aldı. Fakat daha sonra bıkan kişiler, bu timsah yavrularını klozete attılar. Kanalizasyona giden yavruların orada uygun ortam bulup, büyüyüp orada geliştiği yönündedir.

Doğruluk payı ne ölçüdedir bilinmez ama bu şehir efsanesi, o yıllardan beri konuşula gelmiş olup, kanalizasyonda aramalar bile yapılmıştır.
Ünlü Amerikan çizgi filmi Ninja Kaplumbağalar, bu efsaneye dayatılarak esinlenilmiş ve çizgi filmde sıklıkça bu konuya değinilmektedir. Çünkü kaplumbağalar kanalizasyonda oluşan zehirli atıklar ve nükleer maddeler sebebiyle mutasyona uğramış, ninja kaplumbağalar şekline dönüşmüş olup, aynı şeyin bir benzerinin timsahlara bulaştığı ve timsahların oldukça kanalizasyonda büyüdüğü şeklinde efsaneler dile gelmiştir.

Acaba bu efsane, hayvan hakları ve hayvan bakımı ile alakalı sorumluluğu dile getirmek için kullanıldı bilinmez. Ama mantıken böyle bir şey olabileceğini düşünülmesine rağmen New York kanalizasyonlarında dev timsah bulunamamıştır.