Top Ad unit 728 × 90

Orta Asyanın Hakimi Cengiz han


Acımasız bir asker ve bir o kadar zeki ve hırslı bir lider olan Cengiz han'ın kurduğu Moğol imparatorluğu, Asya ve Avrupa'yı kanatları altına almıştır.
Rivayet odur ki doğduğunda eli yumruk şeklinde doğmuştur ve elinde kan vardır. O zaman çok büyük bir savaş çı olacak söylendiği rivayet edilmektedir.Cengizhan, Çin'den İran'a dek yaptığı seferlerde Asya coğrafyasının boyun eğdirecek ve o zamanın dünyasını düşünürsek 20 milyon insanın ölümüne sebep olmuştur nerdeyse dünyanın yarısı....

Doğduğunda adı Timuçin olan Cengizhan, kabileler arası savaşların olduğu topraklarda doğmuştur.Babası rakip kabilelerden birinin kurbanı olunca, Cengiz Han tek yolun savaş olduğunu öğrenmişti.
Cengiz Han Kimdir
Orta asya bozkırlarında dağınık kabileleri toplayarak ve bir avuç ölümüne sadık adamla, kısa zamanda yenilmez savaş makinası olarak meydanlara çıktı.Adının anlamı tek hâkim demektir. Cengiz han kendi kafasına göre dağınık halde takılan Moğol kabilelerini bir arada  toplamakla kalmadı, aynı zamanda onları kısa zamanda organize bir savaş makinesine dönüştürdü. Buna yardımcı olan tek şey sadakat ve liderlik duygusuydu.Cengiz Han ve ordusu birliklerini kurduktan sonra gözünü, dillere destan zenginliği ile Çine dikti .Cengiz han ve adamları en iyi bildiği için savaşmak ve yağmalama silahlarıyla birlikte Çin'i fethetmeye giriştiler.Koca Çin, Cengiz hanın önünde diz çöktü .Hatta Pekin'in istilası dillere destandır.Yüksek duvarlarla  çevrili Çin'in başkenti Pekin , Cengiz Han'ın ordusu kapıya dayanınca güçlü duvarlarına güvenmiş ve kendilerini içeri kitlemişlerdir. Son derece kurnaz olan Cengiz han, kaleye giden tüm yolları kesmiş ve  kaleye saldır mamış sadece dışarı ile olan bağlantısını keserek ordusunu dışarda bekletmiştir.Bu sebepten Pekin şehri 3 -4 ay boyunca yiyeceksiz kalmış, hatta yamyamlık yapıldığı rivayet edilir en sonunda şehri kendileri teslim etmek zorunda kalmışlardır.
Çini fetheden Cengiz han ve Moğol savaş makinası şimdi gözüne batıyı dikmişti. Avrupa'nın derinliklerine kadar giren Moğol korkusu ve ordusu gittikleri her yere kan vahşet götürüyordu.Moğol ordusu, yakıp yıkarak kendilerinden önce kötü şöhretleri ile korku bıraktılar.Bununla birlikte Cengizhan laf olsun diye kılıca sarılan bir lider değildi.Yeri geldiğinde siyaseti ve özellikle de istedikleri yapılmazsa neler yapabileceğine dair ikna edici konuşmalar yapabilen elçiler kullanarak göz koyduğu şehirleri cebine indirdi.

Sadakat en önem verdiğim meziyet oldu. Cengizhan, yeri geldiğinde koca şehirleri içinde yaşayanlarda birlikte tarihe gömdü. Devrin şartlarına göre çok önemli işlere imza sada tarihe hakkını verdi zulümüylr de geçti.O kadar büyük güce ulaştı ki bir keresinde ülkesindeki din adamlarını toplamış ve ölmek istemediğini ve ölüme nasıl karşı koyacağına dair ellerinden ne geliyorsa yapmalarını istemiştir.Fakat haliyle din adamları bunun mümkün olmadığını kendisine söylemişlerdir. Cephelerde kasırga gibi esmesine rağmen, ilginçtir, ölümü attan düşmesi sonucu gerçekleşmiştir.Ölümünün ardından varisleri uzunca bir süre dünyaya rahat vermedi.Çin, Kore, Rusya ve Ortadoğu toprakları Moğol atları tarafından çiğnendi. Hatta tarihçiler 1258 de medeniyetin o günlerdeki merkezi Bağdat da gerçekleştirilen Moğol yıkımı nedeni ile olası bir İslam rönesansı nın doğmadan boğulduğuna hemfikirdir.
Tartışmasız tarihin gördüğü en büyük liderlerden biridir.Öyle ki öldüğünde imparatorluğu Büyük İskender'in kinden 4 kat, Roma imparatorluğunun kinden iki kat büyüktür.Asla yenilgi yüzü görmeyen Cengiz han, Avrupa ve Asya arasında kendinin sınırları kaldırması ile ticaret ve kültür zenginliği artmış, bunun tam tersi bir şekilde yaptığı istilalar ve medeniyetleri yıkmıştır.
Çini tamamen fethetmek torunu Kubilay Han'ın nasip olmuş, onun ölümünün ardından da Moğol imparatorluğu dağılmaya başlamıştır.Cengizhan ticarete çok önem verirdi.Askerlerine özellikle tüccarlara saldırmama emrini verdi ve ticaret yollarının koruma altına aldı. Cengiz han tebaasındaki insanların inançlara müdahale etmemiştir.Hatta din adamlarını vergi ödemekten muaf tutmuştur.Kağıt ve barut gibi Çin'de doğmuş olan yeniliklerin, Avrupa'ya ulaşmasında önemli bir rol oynadı.Orta Asya'da yaşayan Türk boyları, Moğolların açtığı yollardan ilerleyerek Anadoluyu görmüştür.
Ölmeden önce taht kavgalarını önlemek için imparatorluğu evlatlar arasında paylaştırmış.Ölümünden sonra imparatorluğu'nun 150 yılda ayakta kaldığı, ve yaşayan son temsilcisi Amirhan, 1920 de Sovyetler güçlerince devrilmiştir.Yani Cengiz han'ın etkisi geçtiğimiz yüzyıla kadar sürmüştür.Bugün Asyalıların yaklaşık yüzde 8 inin DNA olarak Cengiz Han'a uzandığını inanılır.
Orta Asyanın Hakimi Cengiz han Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 12:06 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.